Mgr. Luboš Lisner

  • Článek
Na říjnové Valné hromadě AZUŠ ČR 2023 vystoupila k připravované revizi RVP ZUV Mgr. Ivana Blažková, vedoucí oddělení předškolního, zájmového, speciálního a základního uměleckého vzdělávání, ředitelé Jiří Stárek a Luboš Lisner, členové pracovní skupiny pro revizi RVP ZUV v Národním pedagogickém institutu ČR, a představili směr uvažování, který pro základní umělecké vzdělávání vymezuje Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2030+.
Vydáno: 23. 01. 2024
  • Článek
Když se stanete lídrem školy, potřebujete se naučit a zvládat úplně nové věci. To si dříve nebo později uvědomí každý. Stejně tak i my, ředitelé a zároveň absolventi vzdělávacích programů v AKADEMII Libchavy, kteří se domluvili, že připraví prakticky pojaté funkční studium pro ředitele škol.
Vydáno: 24. 05. 2022
  • Článek
V předchozích Speciálech pro ZUŠ jste se mohli dočíst o založení a činnosti Týmu AZUŠ pro implementaci Strategie 2030+. Jeho působení bylo v závěru minulého školního roku nasměrováno k úvodní fázi revize RVP ZUV. Stalo se tak po jednání Rady AZUŠ dne 13. května 2021, kterého se zúčastnila také paní Ivana Blažková z MŠMT. AZUŠ ČR byla Ministerstvem školství požádána o vyhodnocení RVP ZUV, aby došlo k získání relevantních informací o názorech, potřebách a námětech ze strany ředitelů i učitelů ZUŠ. Rada AZUŠ souhlasila – s tím, že „tým 2030“ je pro tento účel poskládán ideálně.
Vydáno: 18. 01. 2022
  • Článek
Na počátku byl e-mail. V lednu jsem poslal nesmělý dotaz na Ministerstvo školství – do anonymně působící e-schránky „edu2030“ … zdali je v tzv. „implementačních kartách“ Strategie 2030+ prostor také pro základní umělecké školy. Byl to vlastně skoro soukromý dotaz, ze zájmu ředitele školy…
Vydáno: 21. 09. 2021
  • Článek
Myšlenka uspořádat online setkání pro podporu využívání společných IT platforem se „vylíhla“ na jedné online schůzce pražské AZUŠ. O týden později Rada AZUŠ tento nápad vzala za svůj – s tím, že by bylo užitečné nejprve zjistit zájem o takovou akci a také si udělat miniprůzkum využívání jednotlivých platforem.
Vydáno: 25. 05. 2021
  • Článek
  ZUŠky svítí na dálku (seniorům)! Mgr. Luboš Lisner ředitel ZUŠ Štefánikova, Praha 5 Máte ve vaší škole také „seniorskou akademii“? Cyklus online inspirativních setkání pražských pedagogů s názvem „ZUŠky...
Vydáno: 25. 05. 2021
  • Článek
V minulém vydání jsem vás seznámil s aktivitou pražské AZUŠ „ZUŠky svítí na dálku!“. Jedná se o cyklus online inspirativních setkání pedagogů ZUŠ nad vstřícnou a užitečnou distanční výukou. Máme za sebou setkání učitelů tanečního oboru, sborového zpěvu a souborové hry. Po Vánocích jsme pokračovali!
Vydáno: 23. 03. 2021
  • Článek
Projekt Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů (SYPO) realizovaný Národním pedagogickým institutem (NPI) přináší přímou podporu pedagogům, a to nejen těm zkušeným, ale i začínajícím a dále pedagogům ve vedení škol. Mezi nejvýznamnější formy přímé podpory patří například metodické kabinety, workshopy a webináře, podpora škol se začínajícími učiteli nebo nejrůznější odborné konference a odborné panely. Na financování projektu SYPO se podílí EU.
Vydáno: 23. 03. 2021
  • Článek
  ZUŠky svítí na dálku! Luboš Lisner předseda AZUŠ ČR HMP, ředitel ZUŠ Štefánikova, Praha, lektor Funkčního studia pro ředitele (AKADEMIE Libchavy) Distanční vzdělávání připodobňuji k výluce z vlakového spojení....
Vydáno: 19. 01. 2021
  • Článek
Pohled na inkluzi, která není ani společenským strašákem ani pedagogickým kýčem. Možná proto, že nejde o inkluzi, ale o chuť společně si zahrát. Žádné virtuální hrozby na straně jedné, žádné krasověty na straně druhé. Prostě hra. A pohled na svět.
Vydáno: 24. 03. 2020
  • Článek
Minulý školní rok jsme v naší ZUŠ začali pracovat na pedagogické novince v oblasti sebehodnocení žáků. Úplně na začátku byla touha dělat hodnocení jinak -atraktivněji pro děti a zároveň smysluplně pro všechny strany. Tedy pro žáky, pro jejich rodiče a samozřejmě i pro učitele.
Vydáno: 13. 06. 2016
  • Článek
Jedním z cílů připravované novely vyhlášky o základním uměleckém vzdělávání je i nastavení jasných pravidel tam, kde jejich absence může způsobit problémy řediteli školy při zdůvodňování svých rozhodnutí. Mezi tyto situace patří postup žáka do dalšího ročníku, opakování ročníku a ukončení vzdělávání žákovi.
Vydáno: 03. 07. 2015
  • Článek
Na stránkách Speciálu pro ZUŠ se vracíme k tématu hodnocení žáků. Tentokrát se zaměříme na dovednost „popisné zpětné vazby“. Toto téma se stává poměrně naléhavým v okamžiku, kdy si do důsledku připustíme, že hlavním smyslem hodnocení není odměnit či potrestat žáka, nýbrž poskytnout mu informace využitelné pro jeho další rozvoj.
Vydáno: 20. 04. 2015
  • Článek
V předchozích dvou vydáních Speciálu pro ZUŠ jsme se zabývali hodnocením žáků. Věnovali jsme se všem základním situacím, při kterých v ZUŠ dochází k hodnocení žáků, a také různorodým kritériím hodnocení. V tomto článku se zaměříme na méně tradiční způsob hodnocení žáků v ZUŠ, kterým je slovní hodnocení na vysvědčení.
Vydáno: 20. 10. 2014
  • Článek
V minulém Speciálu pro ZUŠ jsme se zabývali všemi základními situacemi, při kterých v ZUŠ dochází k hodnocení žáků. V dnešním pokračování se mírně ponoříme do teorie a principů a budeme se věnovat kritériím hodnocení. Zamyslíme se nad tím, na základě čeho posuzujeme kvalitu, úspěch či pokrok.
Vydáno: 17. 06. 2014
  • Článek
Hodnocení žáků je v základních uměleckých školách často nazíráno jako individuální záležitost každého učitele i každého žáka, neboť „v oblasti umění se nedá hodnotit jinak než srdcem“. Avšak i pro základní umělecké školy platí, že vzdělávání v nich musí zahrnovat profesionální poskytování zpětné vazby žákům a jejich rodičům. Na stránkách Speciálu pro ZUŠ bude tématu hodnocení žáků věnována série tří článků. V tom dnešním se budeme zabývat všemi základními situacemi, při kterých v ZUŠ dochází k hodnocení. Druhý článek bude pojednávat o kritériích hodnocení a poslední pak bude věnován konkrétním technikám hodnocení žáků v prostředí základních uměleckých škol.
Vydáno: 18. 04. 2014
  • Článek
V prvním díle tohoto článku (v minulém vydání Speciálu pro ZUŠ) jsme se zabývali skutečností, že sepsáním školního vzdělávacího programu opravdová reforma nekončí, nýbrž začíná.
Vydáno: 20. 09. 2013
  • Článek
V tomto školním roce začaly základní umělecké školy vyučovat podle školních vzdělávacích programů, které si v roce předchozím samy vytvořily. Na první pohled se může zdát, že reformní úkol je splněn. Sepsáním školního vzdělávacího programu však skutečná reforma nekončí, nýbrž začíná. Nastupující fázi reformy lze charakterizovat třemi úkoly pro základní umělecké školy.
Vydáno: 21. 05. 2013
  • Článek
V rámci projektu Podpora ZUŠ provádí Národní institut pro další vzdělávání (dále také „NIDV“) výzkum, jehož cílem je dodání údajů a podkladů pro zpracování strategických doporučení a návrhů na podporu kurikulární reformy a zejména dodání podkladů pro analýzu vzdělávacích potřeb pedagogických pracovníků ZUŠ.
Vydáno: 22. 01. 2013
  • Článek
V rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost realizuje NIDV projekt Podpora ZUŠ. Školám se tak dostává další podpory v implementaci ŠVP do praxe.
Vydáno: 20. 09. 2012