JUDr. Marcela Smutná

Jsme základní škola (příspěvková organizace zřízená obcí) a máme pod sebou 1 školní jídelnu, 4 mateřské školky, z toho 2 mají svoji vlastní jídelnu. Zaměstnankyně - kuchařka v MŠ - má v pracovní smlouvě uvedené místo výkonu práce přímo tu mateřskou školku, ve které vaří. Je možno ji převést do školní jídelny základní školy, i kdyby s tím nesouhlasila?
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená Jihomoravským krajem – dále SŠ. Náš školník byl nemocen, takže jsme za něho vzali zástup. Nejdříve na dohodu o provedení práce. Po vyčerpání 300 hodin jsme DPP ukončili a uzavřeli se zaměstnancem dohodu o pracovní činnosti. Náš původní školník však nakonec odešel do důchodu. Tak jsme tedy chtěli sjednat zastupujícímu školníkovi na DPČ pracovní poměr na stejnou práci. Myslíme si, že jeden zaměstnanec nemůže u jednoho zaměstnavatele vykonávat dvě práce stejného druhu, v tomto případě školníka na základě pracovní smlouvy a DPČ. Proto chceme DPČ před sepsáním pracovní smlouvy ukončit. Ovšem problém nastal v tomto okamžiku, neboť k datu skončení, by měl zaměstnanec přečerpáno v průměru 20 hodin týdně na DPČ. DPČ byla uzavřena zhruba od března 2019 do srpna 2019. Jak tuto situaci řešit? 
Vydáno: 06. 10. 2022
V březnu 2020 by končila rodičovská dovolená učitelce z mateřské školky, neboť jejímu dítěti budou 3 roky. Nyní si požádala o prodloužení rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte a u svého zaměstnavatele o neplacené volno do 31. 7. 2020. Poté by nastoupila opět do zaměstnání. Před nástupem na mateřskou dovolenou pracovala na plný úvazek 5 dní v týdnu. Nyní by měla od srpna zkrácený úvazek a pracovala by 3 dny v týdnu. Jaký bude mít v roce 2020 nárok na dovolenou?
Vydáno: 06. 10. 2022
Je možno, a pokud ano, co je k tomu zapotřebí, zaměstnat osobu na funkci pedagogického pracovníka, která by v rámci vlastního volna ráda pracovala na základní škole na základě uzavřené pracovní smlouvy nebo dohody po dobu jednoho měsíce bez nároku na plat. Podotýkám, že by tak činila z vlastní vůle, aby se seznámila s pedagogickou praxí na naší škole a současně by ušlou mzdu věnovala jako finanční dar škole. Jak by se na tuto skutečnost nahlíželo, kdyby šlo o osobu, která je vedena na Úřadu práce a pobírala by podporu v nezaměstnanosti? Byla by ohrožena výplata podpory v nezaměstnanosti? 
Vydáno: 06. 10. 2022
  • Článek
Zaměstnanec s pružným rozvržením pracovní doby (základní pracovní doba je 8:00 až 13:00 hod., volitelná pracovní doba je 6:00 až 8:00 hod. + 13:00 až 18:00 hod.) je vyslán na periodickou pracovnělékařskou prohlídku. V tento den nastoupí směnu v 6:30 hod. a od 7:15 do 8:15 hod. absolvuje prohlídku u našeho smluvního lékaře. Vzniká za dobu strávenou na pracovnělékařské prohlídce, která spadá do volitelné části pracovní doby (7:15 - 8:00 hod.), překážka v práci s náhradou mzdy?
Vydáno: 17. 12. 2019
  • Článek
Zaměstnankyně podala výpověď dne 30. srpna 2015 s dvouměsíční výpovědní lhůtou, tedy pracovní poměr skončí k 31. říjnu 2015. Dne 21. září 2015 měla pracovní úraz a je ve stavu pracovní neschopnosti. Co všechno musí zaměstnavatel provést za úkony? Končí pracovní poměr dne 31. října 2015 i při trvání nemoci? Je nějaká výjimka v evidenci u zaměstnavatele při pracovním úrazu s ohledem na skončení pracovního poměru? Kdy vydat zápočtový list s přílohou o vykázání dnů nemoci? Máme odhlásit zdravotní a sociální pojištění?
Vydáno: 21. 06. 2016
  • Článek
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Je pravda, že se musí dávat zápočtový list i zaměstnancům, kteří pracují na základě dohody o provedení práce? Musíme jim tento zápočtový list dávat i v případě, že u nás pracují v hlavním pracovním poměru na základě pracovní smlouvy?
Vydáno: 18. 01. 2016
  • Článek
Lékařské prohlídky JUDr. Marcela Smutná     Jsme škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Do jaké kategorie spadají pedagogové a provozní zaměstnanci? Jaká je periodicita prohlídek u zaměstnanců – kuchařka,...
Vydáno: 20. 08. 2013
  • Článek
Zaměstnávání občanů SR JUDr. Marcela Smutná     Chtěla bych se zeptat jak postupovat při zaměstnávání občanů ze Slovenské republiky – jak na pracovní poměr, tak na dohodu o...
Vydáno: 20. 08. 2013
  • Článek
Mohou být v osobních spisech zaměstnanců uloženy žádosti soudu, aby škola podala informaci o výši platu a pracovní hodnocení + odpovědi školy na tyto žádosti? Jedná se například o situace, kdy soud rozhoduje o svěření dětí do péče zaměstnance v souvislosti s rozvodem manželů. Může osobní spis obsahovat kopii OP a průkazu zdravotní pojišťovny?
Vydáno: 24. 06. 2013
  • Článek
Jsme příspěvková organizace zřízená krajem, zaměstnancům přispíváme z FKSP na penzijní připojištění, ale náklady na bankovní poplatky za bezhotovostní převod necháváme proplatit zaměstnancům. Poplatky nesmí být nákladem FKSP a při 70 zájemcích o příspěvek 12x ročně by tento poplatek zatížil rozpočet školy (6 000 Kč). Tento postup máme uveden ve vnitřní směrnici, která je projednána s odborovou organizací. Nyní si jeden zaměstnanec na proplácení poplatku stěžuje a požaduje vysvětlení, na základě čeho jsme to dali do směrnice. Je tento postup nesprávný?
Vydáno: 24. 06. 2013
  • Článek
Jak naložit s řádnou dovolenou, když má ředitel školy dovolenou z roku 2012 a ještě část z roku 2011, kterou si nemohl pro provozní překážky vybrat. Může si tu část z roku 2011 začít ještě vybírat, nebo o tuto část z roku 2011 přijde, protože si ji nevybral do konce roku 2012? A může se mu zanechat celá dovolená z roku 2012, kterou si začne vybírat co nejdříve, a musí si ji vybrat celou v letošním roce? A k tomu samozřejmě vzniká nárok na novou dovolenou za rok 2013.
Vydáno: 19. 03. 2013
  • Článek
S uchazečkou na pracovní pozici učitelka domluvil ředitel den nástupu pondělí 21. 1. 2013 s tím, že smlouva bude podepsána tento den ráno před nástupem do práce. Na víkend (19.-20. 1.) byla uchazečce předána potřebná dokumentace k prostudování (podklady pro smlouvu, náplň práce, školní řád, organizační řád). V pondělí ráno oznámila zmíněná uchazečka nemoc dítěte, min. 14denní (pracovní smlouva ani nic jiného podepsáno nebylo). Během tohoto dne se naskytla možnost přijetí vhodnější uchazečky. Zůstává pro ředitele změnou rozhodnutí přijmout jinou pracovní sílu nějaká povinnost vůči první uchazečce (z předběžného ústního jednání), nebo vzniká nebezpečí porušení některého pracovněprávního předpisu?
Vydáno: 19. 03. 2013
  • Článek
Naše zaměstnankyně se vrací po rodičovské dovolené a má nastoupit 1. 7. 2013. Jak to bude řešeno v praxi, když začínají hlavní prázdniny a ostatní zaměstnanci čerpají řádnou dovolenou? Mám pověřit paní učitelku pracemi souvisejícími (konanými na pracovišti nebo doma)? Nebo jí mohu poskytnout dle § 208 ZP náhradu platu ve výši průměrného výdělku? Předpokládám, že nárok na dovolenou, který jí vznikne za rok 2013, by mohla čerpat v srpnu, neboť se lze domnívat, že bude pracovat do konce kalendářního roku.
Vydáno: 19. 03. 2013
  • Článek
Řeším s auditorem zřizovatele, zda je možné na práci členů inventarizační komise a práci při inventarizaci sbírek pomůcek či kabinetů ve škole napsat dohodu o provedení práce. Auditor tvrdí, že nikoli, že to dělají v rámci své nepřímé pedagogické činnosti, že to musím odměnit z fondu odměn. Já se domnívám, že charakter té činnosti je jiný.
Vydáno: 19. 03. 2013
  • Článek
Výpovědní doba a čerpání řádné dovolené JUDr. Marcela Smutná     Pracovník dostal výpověď podle § 52 písm. c) z důvodu nadbytečnosti. Může zaměstnavatel do dvouměsíční výpovědní doby pracovníkovi...
Vydáno: 20. 11. 2012
  • Článek
Dohody o provedení práce a o pracovní činnosti JUDr. Marcela Smutná Může mít organizace se zaměstnancem současně uzavřenu dohodu o provedení práce a o pracovní činnosti na stejnou práci?...
Vydáno: 23. 01. 2012
  • Článek
Výpověď v době rodičovské dovolené JUDr. Marcela Smutná Jsem na rodičovské dovolené (2leté), která mi skončí v říjnu 2011. Od září 2010 pracuji na zkrácený úvazek, na který mám...
Vydáno: 20. 12. 2011
  • Článek
Výpočet poměrné části mzdy JUDr. Marcela Smutná Jakým způsobem se mají započítat hodiny ve svátek při výpočtu poměrné části mzdy (běžný pracovní poměr, měsíční mzda) v případě, že zaměstnanec...
Vydáno: 20. 12. 2011
  • Článek
Cestovní náhrady JUDr. Marcela Smutná   Na cestovním příkaze je uvedena hromadná doprava, zaměstnanec použije vlastní automobil. Je možné cestu vyúčtovat jako kdyby použil prostředek hromadné dopravy? Musí být...
Vydáno: 03. 12. 2010