Česká společnost "Dyslexie"

Rádi bychom Vás seznámili s neziskovou organizací Česká společnost „Dyslexie“, která sdružuje odborníky z celé České republiky, kteří se zabývají problematikou dyslexie a ostatních specifických poruch učení. Členskou základnu České společnosti „Dyslexie“ tvoří speciální pedagogové a psychologové ze školských poradenských zařízení a škol, jedinci s dyslexií, učitelé základních a středních škol, rodiče klientů s dyslexií a další, kteří se o tuto oblast zajímají. V současné době sdružuje Česká společnost „Dyslexie“ 135 individuálních členů a 5 organizací. Předsedkyní sdružení je již mnoho let doc. PaedDr. Olga Zelinková, CSc.

Česká společnost „Dyslexie“
Mgr. et Mgr.
Zuzana
Pospíšilová

psycholožka, DYS-centrum® Praha, o. s., SPC při ZŠ pro žáky se SPCH
Občanské sdružení Česká společnost „Dyslexie“
vzniklo v roce 1999 a je nástupnickou organizací sekce specifických poruch učení Logopedické společnosti Miloše Sováka, která existuje již čtyřicet let.
Vznik samostatné organizace
věnující se problematice dyslexie (potažmo specifických poruch učení)
byl podmíněn potřebou dalšího rozvoje tohoto oboru,
snahou o sdílení poznatků mezi odborníky a navázání spolupráce se zahraničními organizacemi podobného typu.
AKTIVITY ČESKÉ SPOLEČNOSTI „DYSLEXIE“
Mezi hlavní aktivity
České společnosti „Dyslexie“
patří organizace konferencí a seminářů pro odbornou veřejnost,
spolupráce s odbornými pracovníky příbuzných i jiných oborů,
publikování nových poznatků,
snaha o zavádění zahraničních trendů do naší praxe a podpora jedinců s dyslexií všech věkových kategorií.
V rámci každého školního roku pořádá společnost celkem čtyři odborné konference týkající se různorodých témat, z toho se dvě setkání konají v Praze, jedno v Brně a jedno v Mostě.
Se svými příspěvky vystupují na konferencích učitelé, speciální pedagogové a psychologové nebo organizace zajišťující péči o jedince s dyslexií nebo vytvářející různé produkty pro tuto klientelu. Každoročně se konají
konference s mezinárodní účastí,
které přinášejí aktuální poznatky ze zahraničních výzkumů, nové intervenční metody, postupy a trendy v diagnostice.
Pozvání již přijalo mnoho významných odborníků, např. Amanda Kirby, Katherine Kindersley, Ian Smythe a Gavin Reid z Velké Británie, Eleni Rossides z Kypru, Dirk Bakker z Holandska či bývalý předseda Mezinárodní dyslektické asociace Emerson Dickman z USA a mnozí další. Jejich příspěvky byly vždy plné novinek, zajímavých informací a
námětů, které se využívají při další práci s klienty s dyslexií
a jsou inspirací pro návrhy koncepčních změn v péči o tyto jedince. Za pozornost určitě stojí, že
mnozí z přednášejících se nevěnovali ve svých příspěvcích pouze žákům s dyslexií, ale také dospělým.
Zahraniční zkušenosti z práce s dospělými (i dospívajícími) s dyslexií představují pro naše prostředí velmi cenný zdroj informací.
Ve školním roce 2012/2013 je naplánována přednáška dr. Artemis Sakellariadis z organizace Centre for Studies on Inclusive Education (CSIE) z Velké Británie, která dlouhodobě vytváří, inovuje a publikuje
metodu na podporu inkluzivního vzdělávání nazvanou Index of Inclusion
(starší verze této publikace byla přeložena také do českého jazyka občanským sdružením Rytmus).
MEZINÁRODNÍ PROJEKTY
Členové výboru
České společnosti „Dyslexie“ se
pravidelně účastní konferencí pořádaných zahraničními organizacemi zaměřenými na problematiku dyslexie,
jako je International Dyslexia Association (IDA), European Dyslexia Association (EDA) a British Dyslexia Association. Informace, materiály a metody získané na těchto konferencích jsou zprostředkovány členům České společnosti „Dyslexie“ a dalším zájemcům na pravidelných konferencích. Mimo to je Česká společnost „Dyslexie“ dlouhodobě členem dvou z uvedených organizací, a to IDA a EDA.
Česká společnost „Dyslexie“ se v letech 2007–2009 účastnila
mezinárodního projektu celoživotního vzdělávání Grundtvig
podpořeného Národní agenturou pro evropské vzdělávací programy. Projektu se zúčastnilo celkem devět zemí – Belgie, Nizozemí, Norsko, Švédsko, Finsko, Česká republika, Kypr, Itálie a Turecko.
Byl zaměřen na výměnu zkušeností
a příkladů dobré praxe
v péči o dospělé osoby s dyslexií,
diagnostiku, poradenství a možnosti jejich dalšího vzdělávání.
Od roku 2010 se Česká společnost „Dyslexie“ aktivně zaměřuje také na dospělé jedince s dyslexií.
V souvislosti s tím proběhla již dvě setkání, kterých se účastnili jak dospělí s dyslexií, tak odborníci zabývající se touto problematikou. Výstupem z těchto setkání bylo mnoho zajímavých podnětů k další práci a vznikl také Sborník příběhů dospělých s dyslexií, který je dostupný na webu společnosti v sekci Dospělí s dyslexií. Třetí setkání dospělých s dyslexií se uskuteční 4. října 2012. Čestným hostem bude doc. Šárka Portešová z FSS MU v Brně, která se zabývá problematikou nadaných jedinců s dyslexií.
Česká společnost „Dyslexie“
vydává na začátku každého školního roku sborník
Informace České společnosti „Dyslexie“,
který obsahuje
shrnutí příspěvků z konferencí konaných v předešlém školním roce, novinky a informace z oblasti dyslexie
i dalších specifických poruch učení u nás i ve světě a pozvání na konference v dalším školním roce.
Pokud Vás zajímá problematika dyslexie i dalších specifických poruch učení, chcete se o tomto tématu dozvědět více nebo se chcete podělit o zkušenosti získané z práce s klienty či ze života s dyslexií, rádi Vás uvítáme na seminářích v tomto školním roce.
Více informací naleznete na kontakt:
czechdyslexia@gmail.com.