Zuzana Pospíšilová

  • Článek
V nultém čísle Školního poradenství v praxi jsme se v článku „Dynamické vyšetření - alternativní diagnostický přístup, který má budoucnost“ snažily čtenářům přiblížit základní principy dynamického vyšetření. V mezidobí se v České republice konal týdenní kurz profesora D. Tzuriela, který účastníky seznámil se svými metodami dynamického vyšetření. V současné době může tedy bezmála třicet odborníků v České republice realizovat dynamické vyšetření dětí podle D. Tzuriela.
Vydáno: 18. 11. 2014
  • Článek
Od července 2013 realizuje DYS-centrum® Praha o. s. projekt, který je financován z Operačního programu Praha Adaptabilita.
Vydáno: 24. 09. 2014
  • Článek
Diagnostika je nedílnou součástí poradenství. Na rozdíl od klinické praxe, kde bývá často zakázkou stanovení diagnózy, k poradenským pracovníkům přicházejí klienti sice s žádostí o diagnostiku, ale současně chtějí vědět, co mají ve škole či doma dělat jinak, jak mohou svoji obtížnou situaci řešit. Tradiční diagnostické nástroje neumí na takové otázky vždy nalézt adekvátní odpovědi. Velmi účinnou alternativu, kterou začínáme v poradenské praxi stále častěji objevovat, představuje dynamická diagnostika.
Vydáno: 11. 07. 2014
  • Článek
Nestátní nezisková organizace DYS-centrum Praha o. s. oslavila na začátku února tohoto roku své devatenácté narozeniny. Vznik DYS-centra Praha inicioval pan profesor Zdeněk Matějček, který si uvědomoval, že pouze dlouhodobou a systematickou prací s dětmi s dyslexií je možné jejich obtíže minimalizovat a pomoci jim zmírnit či kompenzovat obtíže, které mají vliv na zvládání školních nároků i každodenního života. Také si byl vědom skutečnosti, že pedagogicko-psychologické poradny, které ze zákona zajišťují péči o žáky s poruchami učení, nemají kapacity na zajištění dlouhodobé podpory těchto klientů. Pedagogicko-psychologické poradny často realizují diagnostiku, stanoví závěry a doporučení pro podporu v prostředí školy i domácí práci, nemají však další možnosti na zajištění dlouhodobého vedení jedinců s dyslexií.
Vydáno: 10. 07. 2014
  • Článek
Rádi bychom Vás seznámili s neziskovou organizací Česká společnost „Dyslexie“, která sdružuje odborníky z celé České republiky, kteří se zabývají problematikou dyslexie a ostatních specifických poruch učení. Členskou základnu České společnosti „Dyslexie“ tvoří speciální pedagogové a psychologové ze školských poradenských zařízení a škol, jedinci s dyslexií, učitelé základních a středních škol, rodiče klientů s dyslexií a další, kteří se o tuto oblast zajímají. V současné době sdružuje Česká společnost „Dyslexie“ 135 individuálních členů a 5 organizací. Předsedkyní sdružení je již mnoho let doc. PaedDr. Olga Zelinková, CSc.
Vydáno: 21. 08. 2012