Rok na střední škole v zahraničí z právního pohledu

Vydáno: 3 minuty čtení

V posledních letech je stále častější, že žáci středních škol stráví pololetí nebo jeden celý školní rok v zahraničí. Buď na to získají stipendium, nebo jim rodiče vzdělávání v zahraničí jednoduše zaplatí.

Rok na střední škole v zahraničí z právního pohledu
Mgr.
Alice
Kubů Frýbová
advokátka se specializací na školské právo, www.holubova.cz
Právní úprava zahraničních středoškolských pobytů je poměrně komplikovaná. Nicméně obvykle je uzavřena smlouva mezi rodiči žáka a organizací, která zahraniční pobyt zajišťuje a někdy i (spolu)financuje. A tato smlouva se v praxi velmi liší podle toho, jakou právní formu má organizace zajišťující středoškolský pobyt.
Ve chvíli, kdy žák a rodiče učiní rozhodnutí, že by chtěli, aby dítě strávilo rok v zahraničí, a vyberou zemi, pak by se měli ptát, zda je středoškolský zahraniční pobyt pořádán na ziskové, nebo neziskové bázi.
Pokud je středoškolský pobyt neziskový, neupravuje zákon žádná specifika těchto smluv. Záleží tak prakticky jen na tom, co bude ve smlouvě mezi organizací a rodiči smluveno. Středoškolské pobyty na neziskové bázi pořádají zpravidla nadace nebo spolky. Neziskovými středoškolskými pobyty jsou i takové pobyty, kdy žák neobdrží stipendium a jeho rodiče pobyt platí, ale spolek z něj negeneruje zisk. Tedy i placené pobyty, které pouze kryjí náklady, ale organizace z nich nemá zisk, budou spadat do této neziskové kategorie. Samozřejmě sem spadají i situace, kdy žák obdrží stipendium a náklady na pobyt jeho rodiče neplatí nebo je platí zčásti.
Jelikož tyto smlouvy nevychází ze žádné typizované smlouvy (jako je třeba nájemní nebo pracovní smlouva), může v nich být ujednáno prakticky cokoliv. Rodiče by si tak měli dát pozor na to, co se stane, když se rozhodnou, že jejich dítě pobyt neabsolvuje nebo ho přeruší, kdy lze změnit hostitelskou rodinu nebo jak postupovat, když žák nebude zařazen do odpovídajícího typu školy. Když nastane problém, v 90 % případů se nakonec rodiče s agenturou domluví, nicméně pro těch zbylých 10 % je dobré být si předem těchto rizik vědom.
Oproti tomu středoškolské pobyty organizované na ziskové bázi poskytují žákům automaticky větší ochranu. Ačkoliv je to překvapující, středoškolské zahraniční pobyty v hostitelské rodině, které trvají déle než tři měsíce, jsou v České republice považovány za zájezdy. Pořadatelem zájezdu spočívajícího ve středoškolském zahraničním pobytu může být pouze cestovní kancelář. To je pro žáka a rodiče výhodné, protože v případě krachu cestovní kanceláře jsou zaplacené prostředky chráněné a rodiče je získají od pojišťovny zpět. Dále občanský zákoník podrobně upravuje, jaké všechny informace žák před odjezdem obdrží, kdy zjistí podrobnosti o hostitelské rodině a škole, jak se řeší situace, když se na středoškolském pobytu vyskytnou problémy, nebo co se bude dít, když se žák v průběhu pobytu rozhodne vrátit do České republiky.
Já sama jsem absolvovala dva středoškolské zahraniční pobyty – jeden v Německu a jeden ve Francii. A ačkoliv jsou tyto pobyty spojené s náročným rozhodováním, zda pobyt absolvovat, spoustou organizace, s nemalými finančními prostředky a odloučením od rodiny a kamarádů, jedná se podle mě o skvělou příležitost k tomu, nalézt si kamarády nové, vystoupit ze své sociální bubliny a zjistit, že všude je chleba o dvou kůrkách.