Týmy duševního zdraví: rozhovor s Milošem Březinou

Vydáno: 13 minut čtení

Na Kutnohorsku již pět let fungují dva mobilní Týmy duševního zdraví (TDZ) pro děti a mládež. Jsou složené ze sociálních pracovníků a pracovnic, speciálních pedagogů a pedagožek, psychologů a psycholožek a spolupracují s dětským psychiatrem. Pomáhají nacházet individuální řešení problémů každého dítěte v úzké spolupráci se školou a rodiči. Vedoucím jednoho z týmů je sociální pracovník a terapeut Miloš Březina.

Týmy duševního zdraví

Miloši, můžete na úvod popsat, v čem přesně spočívá vaše role v rámci Týmu duševního zdraví?

V Týmu duševního zdraví působím jako sociální pracovník a zároveň jsem vedoucí kutnohorské části naší služby. V individuální práci se specializuji na práci s rodiči (rodinnými příslušníky, zákonnými zástupci) a rodinným systémem. Jedná se zejména o poradenství týkající se kultivace nebo
konsolidace
vztahů v rodině. Někdy je potřeba využívat také terapeutický přístup. Zároveň v týmu vždy vyhodnocujeme, kdo z klientů by mohl dobře reagovat na konkrétního pracovníka, a tak pracuji i s některými dětmi a pedagogy. Role vedoucího týmu spočívá v koordinaci aktivit, komunikaci se zaměstnavatelem, síťování se službami a dalšími odborníky, jednání s řediteli a jejich zřizovateli, v účasti na různých konferencích, pracovních setkání apod.
Dříve jste pracoval v nízkoprahových službách a v Sociálně aktivizační službě Klubus. Ta provozovala i mobilní službu v autobuse, který dojížděl do vybraných lokalit přímo za potřebnými klienty z řad dětí i dospělých. Jak tyto zkušenost