Aktuality - strana 276

Známe vítěze! Hlasování všech zúčastněných na půdě Parlamentu ČR dopadlo nejpříznivěji pro Střední školu polytechnickou Jílová v Brně, která se svým projektem Za lepší školní prostředí inspirovala i další školy. 
Vydáno: 25. 11. 2016
Péče o ohrožené děti je mezioborovou problematikou, která však mnohdy není jednotně meziresortně provázaná. Vládou schválený  „Národní akční plán k naplnění Strategie ochrany práv dětí“  proto jasně definuje návrhy ke sjednocení systému ochrany práv dětí a služeb pro rodiny s dětmi.
Vydáno: 24. 11. 2016
Celkem 115 nových učeben pro 3400 žáků základních škol by do roku 2023 mělo vzniknout v lokalitách kolem Prahy, které mají problém se zajištěním povinné školní docházky. O novém programu informuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vládu, která ho na svém dnešním zasedání schválila. 
Vydáno: 24. 11. 2016
Ministerstvo školství chystá odklad zavedení povinné maturity z matematiky vzhledem k rozdílné úspěšnosti žáků na různých typech škol.
Vydáno: 24. 11. 2016
Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, připravil tři nové audiovizuální lekce k mediálnímu vzdělávání. Pod názvem 3 podoby propagandy jsou učitelům zdarma k dispozici na audiovizuálním portálu jsns.cz. Lekce seznamují studenty středních škol a žáky vyšších ročníků základních škol s nacistickou, komunistickou a aktuální kremelskou propagandou. Doplňují audiovizuální lekce Současná ruská propaganda, jež představil Jeden svět na školách loni a které vyvolaly velký ohlas a upoutaly i první kanál ruské státní televize Rossija 1, která se jim věnovala v obsáhlé reportáži o protiruské informační válce. 
Vydáno: 24. 11. 2016
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyčlenilo dalších 30 milionů korun na školní obědy pro sociálně znevýhodněné děti. Příjemci dotačního programu budou pro rok 2017 opět neziskové organizace, které následně zajistí úplatu za školní obědy žákům základních škol, jejichž rodiče nejsou schopni z finančních důvodů tyto obědy hradit. Žadatelé můžou podávat přihlášky do konce listopadu.
Vydáno: 23. 11. 2016
Ve dnech 21. - 22. 11. 2016 se v Bruselu uskutečnilo pravidelné zasedání Rady Evropské unie ve formátu ministrů zodpovědných za vzdělávání, mládež, kulturu a sport. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na jednání zastupoval náměstek pro řízení sekce operačních programů Václav Velčovský.
Vydáno: 23. 11. 2016
V úterý 22. listopadu 2016 se premiér Bohuslav Sobotka setkal s ministryní školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinou Valachovou. Jednání se uskutečnilo v rámci bilančních setkání předsedy vlády s ministry. Premiér na nich vyhodnocuje dosavadní práci členů vlády a stanovuje priority pro zbývající období. Premiér Sobotka mluvil s ministryní Valachovou například o zvyšování platů ve školství, navyšování kapacit mateřských škol či o podpoře sportu.
Vydáno: 23. 11. 2016
Jako jeden z nástrojů podpory škol a školských zařízení nabízí Česká školní inspekce k využití informační systém InspIS PORTÁL, který plní roli multifunkčního webového portálu, jenž všem subjektům zapsaným ve školském rejstříku umožňuje veřejně publikovat komplexní informace o jejich činnostech (veřejnost pak může prostřednictvím tohoto systému vyhledávat dostupné školy a školská zařízení dle zadaných parametrů a kritérií). Každá škola a každé školské zařízení má možnost jednoduše naplnit svůj profil (ke dni 22. 11. 2016 systém InspIS PORTÁL disponuje cca 3.700 vyplněnými profily). Noví uživatelé, kteří svůj profil dosud nenaplnili a chtějí tak učinit, naleznou potřebné informace v příslušném manuálu.
Vydáno: 23. 11. 2016
Mateřská a základní škola s rozšířeným vyučováním jazyků Magic Hill je životní projekt budování a výstavby školy paní jednatelky ing. Martiny Olivové. Před 12 lety založila v Říčanech u Prahy mateřskou školu, následně 1. stupeň a letos pokračuje 2. stupněm ZŠ. Během této doby vyrostla škola z původních 10 dětí na cca 220, přičemž cílová kapacita je 300 dětí. Za tuto dekádu si škola vybudovala stabilní pedagogický sbor o více jak 40 lidech, který dennodenně aspiruje na vyšší kvalitu pedagogické práce. K tomu mají nyní školka i škola pozoruhodné prostorové podmínky - 15. listopadu 2016 byl zkolaudován a den poté slavnostně otevřen  kampus MŠ a ZŠ. Stavba vyrostla doslova na zelené louce, sycena nadlidským pracovním vypětím paní Olivové, za rekordních 250 dnů od zahájení stavebních prací. Architektura školy zohledňuje všechny nároky na moderní edukační prostředí, pedagogický projekt – tedy vlastní výuka – je založen na progresivních trendech ve vzdělávání, zejména individuálním přístupu a vědecky designovaném vzdělávacím obsahu, tzv. dovednostech pro 21. století (21st Century Learning Design, na jehož vývoji se podílely Microsoft, Intel a Cisco). 
Vydáno: 23. 11. 2016
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy  vyhlašuje  na období od 1. 1. 2017 do 31. 12. 2017  dotační neinvestiční program  Podpora aktivit integrace cizinců na území ČR (Č. j.: MŠMT - 24981/2016-1)
Vydáno: 22. 11. 2016
Od školního roku 2020/21 by z matematiky mohli povinně maturovat jen žáci na gymnáziích a lyceích. Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová vládě předloží dvě varianty, v nichž budou mít střední odborné školy odložený start povinné maturity z matematiky na rok 2022, nebo 2023. 
Vydáno: 22. 11. 2016
"Já pracuji na divadelním poli, kde se se zapojením osob se znevýhodněním již dávno potkáváme, například při dramatické výchově neslyšících a společných inscenacích s nimi, nebo při zapojení různých fyzických handicapů do divadelních představení,“ říká Arnošt Goldflam, jeden z nejznámějších českých divadelníků, oblíbený umělec mnoha talentů, autor více než osmdesáti divadelních her a dramatizací a řady knih určených zejména dětskému publiku. Dále také úspěšný režisér, divadelní i filmový herec a v neposlední řadě také profesor oboru dramatické umění na dvou našich hlavních divadelních akademiích - Janáčkově akademii múzických umění v Brně (JAMU) a Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (DAMU).
Vydáno: 21. 11. 2016
Celkem 48 výzkumných center a podpora tisíců projektů zaměřených na jazykové, technické a přírodovědné vzdělávání žáků základních a středních škol, to je úspěšná bilance Operačních programů Výzkum, vývoj a inovace a Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VaVpI a OP VK).
Vydáno: 21. 11. 2016
Řídicí orgán OP VVV zveřejňuje dne 16. listopadu 2016 výzvu č. 02_16_038 Pregraduální vzdělávání v prioritní ose 3 OP VVV. Zpřístupnění IS KP14+ pro příjem žádostí o podporu: 16. listopadu 2016 od 10:00. Ukončení příjmu žádostí dle textu výzvy: do vyčerpání alokace nebo rozhodnutí Řídicího orgánu, nejpozději však do 31. května 2017 do 14:00.
Vydáno: 21. 11. 2016
Máte informace o průběhu a obsahu státních přijímacích zkoušek na střední školy? Připravují se na ně žáci, a jaký postoj k nim mají rodiče budoucích středoškoláků? Tak nejen odpovědi na tyto otázky zjišťovala u pedagogů základních škol nezisková organizace EDUkační LABoratoř (EDULAB) prostřednictvím rychlého dotazníkového šetření. Proběhlo ke konci října v rámci Programu podpory digitalizace škol a odpovědělo v něm 602 učitelů. 
Vydáno: 21. 11. 2016
Ve středu 16. listopadu 2016 skončil 5. ročník dvoudenní celostátní konference „Digitální technologie ve výuce – praktické využití ve školách“. Na akci, kterou uspořádal Národní institut pro další vzdělávání (NIDV) v Kongres Hotelu Jezerka v Seči, se sjelo více než 100 účastníků z různých koutů České republiky. Organizátoři pro ně připravili zajímavý program, který kromě panelových prezentací zahrnoval 26 tematických workshopů a prezentaci finálových prací 6. ročníku soutěže DOMINO Česká republika. 
Vydáno: 21. 11. 2016
Vliv nových technologií, touha po míru a harmonii ve světě, záchrana přírody i obavy o budoucnost demokracie, to jsou časté náměty komiksových příběhů, které letos žáci základních a středních škol zpracovali na téma: V jakém světě bych chtěl/a žít za 10 let? Vítězné komiksy vybrala odborná porota v čele s výtvarníkem Karlem Jeriem. Slavnostní vyhlášení a předání cen vítězům proběhlo dnes na vernisáži výstavy vybraných komiksů v Centru Člověka v tísni LANGHANS v Praze. 
Vydáno: 21. 11. 2016
Byť to tak veřejnost a média obvykle nevnímají, podzimní termín státní maturity je ten důležitější. Teprve po jeho skončení totiž můžeme vědět, kolik maturantů ve školním roce neuspělo, ve kterých oblastech se jim daří či nedaří a jak velký počet žáků, kteří ani v opravných termínech neodmaturovali, před sebou maturita tlačí.  A tedy kolik je těch, do jejichž vzdělávání jsme investovali marně. Všechno jsou to přitom fakta klíčová nejen pro debatu o maturitě, ale obecně o koncepci vzdělávání v České republice.
Vydáno: 16. 11. 2016
Do 1. ledna 2017 mají bufety ve školách, kde žáci plní povinnou školní docházku, možnost vyprodat zásoby potravin, které nevyhovují tzv. "pamlskové" vyhlášce. Po tomto termínu se už prodejci budou muset vyhláškou č. 282/2016 řídit. To se však netýká středních škol, které jsou od tohoto omezení osvobozeny.
Vydáno: 15. 11. 2016