Aktuality - strana 230

Přihlašování do ceny Global Teacher Prize 2018 bylo ukončeno 25. března 2018. V letošním ročníku se o cenu uchází 60 kandidátů, do semifinále po prvním kole hodnocení postoupilo 31 z nich.
Vydáno: 26. 04. 2018
Rozhovor s Janou Stejskalovou, lektorkou, mentorkou, koordinátorkou projektových aktivit v organizaci JOB ‒ spolek pro inovace a garantkou projektu „Otevíráme dveře reflektovaným praxím“ na Pedagogické fakultě Univerzity v Hradci Králové
Vydáno: 25. 04. 2018
Učitelé ze základních škol stále častěji upozorňují, že podoba jednotných přijímacích testů na střední školy deformuje obsah vzdělávání na některých základních školách. Úlohy jsou z významné části zaměřeny na ověřování nevyužitelných znalostí, zejména v českém jazyce. Cermat zároveň přiznává, že podobu testů může ovlivnit relativně malá vlivová skupina a vedení Cermatu nemá problém s tím, takové objednávce vyhovět. Zároveň upozorňujeme na fakt, že zavedení testů velmi pravděpodobně zvýšilo riziko nárůstu nerovnosti v přístupu ke vzdělávání.
Zpravodaj oborové skupiny ze dne 24. 4. 2018
Vydáno: 25. 04. 2018
Národní institut pro další vzdělávání (NIDV) hledá pro svůj nový projekt Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů (zkráceně SYPO) nové kolegy na pozice krajských metodiků a krajských ICT metodiků. V týmu SYPO se nejlépe uplatní zkušení odborníci ze školství.
Vydáno: 25. 04. 2018
Nová zjištění evropské studie, která zahrnula 11 500 dívek a mladých žen ve věku 11 až 30 roků, odhalila silný vliv životních vzorů na zájem o studium a kariéru v technických a přírodovědných oborech (STEM). Průzkum, jehož se zúčastnilo i 500 českých respondentek, nicméně ukázal, že jakkoli vzory hrají významnou roli i u nás, k udržení mladých žen ve vědě a IT to zdaleka nestačí.
Vydáno: 25. 04. 2018
Uvnitř vydání naleznete např.: Několik poznámek k zadávání a hodnocení domácích úkolů Česká školní inspekce realizuje hlavní sběry dat v šetřeních PISA a TALIS Česká školní inspekce uspořádala další setkání k tématu formativního hodnocení První krok na cestě k hodnocení klíčových kompetencí Česká školní inspekce úspěšně realizovala vzdělávací programy zaměřené na inspiraci pro zkvalitňování výuky matematiky a přírodovědy Česká školní inspekce zavede kritéria pro řízení kvality
Vydáno: 25. 04. 2018
Základní škola ve Strážku na Žďársku funguje na výjimku, chodí do ní jen 82 dětí. Na každého mají učitelé mnohem více času. Učitelé i rodiče si takový systém nemohou vynachválit, jenže aby škola přežila, musí na ni doplácet obec.
Vydáno: 24. 04. 2018
Téměř 50 žáků základních a středních škol se na začátku tohoto týdne, konkrétně 23. a 24. dubna na půdě pražské Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK), utká v celostátním finále již 20. ročníku Zeměpisné olympiády. Podle jejího organizačního garanta Jakuba Jelena vědomosti ze školy na její zvládnutí nestačí. Nejúspěšnější jsou nadšenci, kteří se geografii věnují v kroužcích a ve volném čase.
Vydáno: 24. 04. 2018
Ministerstvo zdravotnictví poslalo ve čtvrtek resortu školství návrh na zmírnění takzvané pamlskové vyhlášky. Navrhuje se v něm například úprava hladiny tuků, cukrů a soli tak, aby bylo možné ve školních bufetech a jídelnách připravovat třeba obložený chléb s kvalitní šunkou a sýrem a zeleninovou oblohou. Návrh na resortu zdravotnictví připravila meziresortní skupina složená z hygieniků, lékařů i potravinářů.
Vydáno: 24. 04. 2018
Do soukromých základních škol většinou rodiče posílají své děti kvůli alternativnímu způsobu výuky. Jenže podle státu je kapacita základních škol dostatečná a nové často odmítá povolit. Letos zatím ministerstvo školství zapsalo 14 nových soukromých zařízení, stejný počet uchazečů odmítlo. Jak zjistil Radiožurnál, kvůli této praktice zamířila k Ústavnímu soudu na resort další stížnost.
Vydáno: 24. 04. 2018
Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ kriminalistům předala škola. Odborníci její postup chválí, část veřejnosti ale na školu útočí.
Vydáno: 23. 04. 2018
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se po seznámení s výsledky konkursního řízení rozhodl jmenovat s účinností od 1. 5. 2018 novým ředitelem Národního ústavu pro vzdělávání Mgr. Lubomíra Martince.  Do konkursního řízení se přihlásili celkem 4 uchazeči.
Vydáno: 20. 04. 2018
Komplikované rodinné vztahy, ústrky ve škole a nechuť k práci. S tím přicházejí dnešní děti na učební obory a jejich učitelé si s nimi nevědí rady. A přestože absolventům zaměstnavatelé otevírají náruč, mnozí raději volí úřady práce.
Vydáno: 20. 04. 2018
Vláda rozhodla o dorovnání financí pro soukromé a církevní školy. Veřejným školám se totiž loni v listopadu zvýšily platové tarify o 15 % pro učitele a 10 % pro nepedagogy, a výdaje pro soukromé a církevní školy musejí být s výdaji veřejných škol srovnatelné. Na dorovnání rozdílů ve financování soukromých a církevních škol půjde celkem 131 milionů korun, a to z vládní rozpočtové rezervy.
Vydáno: 19. 04. 2018
V úterý 17. dubna 2018 podepsali ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal a děkan Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Randa dohodu o spolupráci mezi oběma institucemi.
Vydáno: 19. 04. 2018
Konference s příspěvky a workshopy pro praktické využití v mateřských školách
Vydáno: 18. 04. 2018
Konferenci pořádá Ústavně-právní výbor senátu za odborné podpory Národního centra bezpečnějšího internetu.  Gestorem akce je senátor JUDr. Miroslav Antl, předseda ÚPV Senátu Parlamentu ČR.
Vydáno: 18. 04. 2018
Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují hasiči. Ze stejného důvodu ze dne na den skončilo dětské karnevalové divadlo v prostorách mateřské školy v Jarní ulici.
Vydáno: 18. 04. 2018
7. celostátní konference pro pedagogy základních škol -  Opakování úspěšné konference