Aktuality - strana 229

15. května: Seznamte se s dílnou čtení
Vydáno: 02. 05. 2018
Aktuální vyjádření ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy k řešení situace ohledně pochybení CZVV při zpracování výsledků jednotné přijímací zkoušky:
Vydáno: 02. 05. 2018
Zkoušku z matematiky každoročně nezvládne pětina, na některých učebních oborech i polovina maturantů. Za pět let státních maturit se podíl neúspěšných téměř nezměnil.
Vydáno: 02. 05. 2018
Stát hodlá od ledna příštího roku poslat do mateřských škol více než dvě miliardy korun a zaplatit učitelkám takzvané překryvy. Jde o část dne, kdy jsou učitelky z ranní a odpolední směny obě ve třídě současně. Učitelky ve školce tak budou mít více času na individuální péči o děti, protože minimálně dvě a půl hodiny denně budou ve třídě učit ve dvou.
Vydáno: 02. 05. 2018
Přes pět set dětí v Brně dostává obědy zdarma. Jejich rodiny jsou tak chudé, že jim je nemůžou platit. Další stovky dětí ale dál hladoví, přestože školy můžou využít dotace od ministerstva i neziskových organizací.
Vydáno: 02. 05. 2018
Prázdniny jsme částečně zdědili po předcích a zbytek je otázka ministerského předpisu, ve kterém stát určuje miliónům rodin, kdy budou mít svého potomka doma. Jejich největší problém je to, že jsou špatně rozvrstvené během školního roku.  Pojďme se na to podívat zblízka.
Vydáno: 01. 05. 2018
Školský ombudsman Ladislav Hrzal řešil za uplynulé tři měsíce 37 stížností. Nejčastějšími dotazy byly vztahové záležitosti mezi dospělými, přijímání dětí do MŠ a ZŠ a společné vzdělávání. Celkem bylo ombudsmanovi doručeno 335 dotazů, k dnešnímu dni je jich vyřízeno 282.
Vydáno: 30. 04. 2018
Rozpočet pro rok 2019, strategie financování regionálního školství, růst platů pedagogických pracovníků, nastavení nenárokových složek platů či střednědobé výdaje na vysoké školy. To byla témata dnešního jednání školské tripartity, kterého se zúčastnili zástupci vlády, odboráři a zaměstnavatelé.
Vydáno: 30. 04. 2018
Ředitelé a učitelé mohou do 6. května vyplňovat dotazník pro Radu Evropy o zkušenostech a názorech na demokratické školy a demokratické postupy ve škole.
Vydáno: 30. 04. 2018
V letošních přijímacích zkouškách na střední školy se vyskytovalo více problematických úloh – nejen ta jediná, u níž CERMAT uznal pochybení. Na několika příkladech ukazujeme, čemu je třeba se při přípravě testů vyhnout a jaká opatření je nutné přijmout, aby se chybné, pochybné nebo zavádějící úlohy přestaly v testech objevovat.
Vydáno: 30. 04. 2018
V jednotných přijímacích zkouškách na osmiletá gymnázia byla chyba. Týká se ohodnocení jedné úlohy v testu z českého jazyka a literatury. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které zkoušky organizuje, žádá ředitele škol, aby zatím výsledky zkoušek nevyhlašovali. Podle ministerstva školství ale zřejmě nebude nutné testy opakovat.
Vydáno: 30. 04. 2018
Dovolte mi, abych se touto cestou vyjádřil k problémům s chybou ve 12. úloze druhého testu pro osmiletá gymnázia. Věřte, že situace byla pro mě nesmírně stresující. Jen těžko jsem dokázal pochopit, jak je možné, že se i přes tak masivní kontrolní systém může stát chyba. Za celou dobu, kdy jsem ve funkci, se nám nic takového nestalo.
Vydáno: 30. 04. 2018
Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat fyzika Ivana Ošťádala a uměleckého historika Jiřího Fajta profesory zrušil soud. Podle soudu nemůže žádný orgán výkonné moci po řádném řízení sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky pro jmenování. Zeman nepodepsal Fajtův a Ošťádalův jmenovací dekret na jaře 2015. Zdůvodnil to vážnými prohřešky akademiků z minulosti.
Vydáno: 30. 04. 2018
Po takřka dvou letech fungování hodnotí ředitelka Základní školy praktické a speciální v Chebu a dlouholetá kantorka Miloslava Hartmannová projekt inkluze, neboli společného vzdělávání dětí zdravých a dětí s hendikepy, jako nepřipravený, neověřený a finančně náročný.
Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže DOMINO
Vydáno: 27. 04. 2018
Na koncerty od klasiky přes jazz až po lidovou hudbu, na taneční, divadelní vystoupení, výtvarné spektákly a výstavy či pouliční představení a průvody, ve kterých mají hlavní roli děti ze základních uměleckých škol, láká 24. května od rána do večera celostátní happening ZUŠ Open. Vstup na několik set akcí, které připravilo na 400 základních uměleckých škol, je zdarma a nabízí zažít umění s dětmi v ulicích či na náměstích, nebo v kostelech, zámcích, muzeích či galeriích. Uměním díky dětem v tento den ožijí ale i nádraží, nákupní centra nebo kavárny. Radost budou rozdávat děti i na místech, kde jejich smích či zpěv není častý. Žáci ZUŠ se tak vydají například do nemocnic či domovů pro seniory. Na řadě míst budou pro malé i velké návštěvníky připraveny nejrůznější dílny. Počtem účinkujících i velikostí publika lze považovat ZUŠ Open za největší kulturní akci v České republice.
Vydáno: 27. 04. 2018
Když začali prvňáčci chodit do základní školy na pražském Jarově, nebylo prý výjimečné, že za šťouchnutí v tlačenici při vstupu do třídy rozdávaly děti rány pěstí. Nikdo se neomlouval, nebyl ochoten uznat, že šlo o nedopatření. Dnes si školáci vzájemně pomáhají. „Ale kouzelné slůvko děkuji, stejně jako poprosit, je učím pořád,“ směje se jejich učitelka Kateřina Petřinová, jež se jim snaží také vysvětlit, co je to etika.
Vydáno: 26. 04. 2018
Za posledních 12 let ubylo na 69 procent absolventů truhlářských oborů, čalouníků je méně až o 80 procent. Nábytkářský průmysl přitom již sedmým rokem posiluje, export vzrostl a mzdy rovněž. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), Klastr českých nábytkářů (KČN) a Cech čalouníků a dekoratérů (CČD) proto činí kroky ve snaze podporovat odborné školství.
Vydáno: 26. 04. 2018
Poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) navrhuje jistotu místa ve školce pro děti, kterým budou do konce prosince tři roky. Do předškolního vzdělávání chce zahrnout i dětské skupiny.