Aktuality - strana 210

Existence v davu nás občas činí slepými a hluchými, a to i v situacích, kdy je třeba zasáhnout. Nejen dav, ale i naše vlastní naučené způsoby uvažování nás často omezují, přitom stačí relativně málo na to prolomit neviditelné mentální bariéry.
Vydáno: 03. 10. 2018
Ústecká firma Adler International dodávající reklamní textil už před lety otevřela plně automatizovaný sklad. Jedním z důvodů bylo i to, že skladníci mohou denně zvedat omezené počty kilogramů, ale stroje žádná omezení nemají. Když ale shánějí absolventy na jiné pozice, potýkají se s několika nesnázemi.
Vydáno: 02. 10. 2018
Na řadě českých škol bývá při vyučování ve třídách vydýchaný vzduch, nevhodné světlo, rovněž může být špatně slyšet. Vyplývá to ze zjištění neziskové organizace Česká rada pro šetrné budovy.
Vydáno: 02. 10. 2018
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pokračuje v přípravách na zavedení nového financování regionálního školství. Na dvou celostátních seminářích, které se této problematice věnují, seznámí s novou podobou výkaznictví pracovníky odborů školství z krajských a obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. První ze seminářů se uskutečnil dnes v Praze.
Vydáno: 02. 10. 2018
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání dokončilo náročné hodnocení dvou výzev zaměřených na podporu vysokých škol ve strukturálně postižených regionech. Podpořeno bude 12 projektů za 2,2 mld. korun, a to i díky navýšení alokace jedné z výzev o 265 milionů korun.
Vydáno: 02. 10. 2018
Konference pro pedagogické pracovníky základních škol
Vydáno: 02. 10. 2018
Česká školní inspekce zveřejňuje tematickou zprávu, která je souhrnným výstupem inspekční činnosti zaměřené na vzdělávání ve středních školách s obory vzdělání s maturitní zkouškou, které opakovaně vykazují vysokou míru neúspěšnosti ve společné části maturitní zkoušky.
Vydáno: 01. 10. 2018
Supervize patří do „kufříku“ s nástroji, metodami a další nutnou či podpůrnou výbavou pomáhajících profesionálů. Ze zkušenosti supervizorky vím, jak rozdílné, ba i protichůdné, bývají představy lidí o tom, co se za slovem SUPERVIZE vlastně ukrývá. A není divu. Jedná se o disciplínu, která sice má ve světě více než stoletou tradici (zejména v oblasti sociální práce nebo psychoterapie), ale v českém školství se zatím uplatňuje spíše sporadicky. Škoda…
Vydáno: 29. 09. 2018
Den offline zkusí být Kovy, šéf Rohlíku i eurokomisařka. Co vy?
Vydáno: 29. 09. 2018
Už od 1. října 2018 se otevírá nová a největší multimediální expozice – Paměť národa na Letné, která je věnována stoletému výročí založení Československa. Tato rozsáhlá výstava, která bude v Praze otevřená až do 9. prosince 2018, se zaměřuje především na obě období totality – nacismu a komunismu.
Vydáno: 27. 09. 2018
Vážený pane předsedo školského výboru, bývalý kolego řediteli gymnázia. Dlouho odolávám vzít pero do ruky a napsat Vám pár řádků k Vašim názorům a argumentům k osobě ředitele současné české školy, jeho přípravě a podpoře.
Vydáno: 27. 09. 2018
Sehnat asistenta pedagoga do některých škol na západě Čech je obtížné. Potíže mají především na Plzeňsku a Tachovsku. Důvodem je to, že řada zájemců nemá nutnou kvalifikaci, k nástupu je odradí dojíždění a hlavně špatné finanční ohodnocení.
Vydáno: 27. 09. 2018
Od prvního ročníku studií budou mít praxi přímo v konkrétním provozu. V každém dalším ročníku jí pak bude přibývat. Čtyři školy a tři firmy v Moravskoslezském kraji odstartovaly projekt duálního vzdělávání.
Vydáno: 27. 09. 2018
Více než 60 procent učitelů, které oslovila ve svém šetření výzkumná společnost Kalibro, by proto souhlasilo s decentralizací zkoušky a převedlo ji zpět pod dohled škol.
Vydáno: 27. 09. 2018
Říká se, že dnešní děti nečtou – je tomu skutečně tak? Pokud ano, je možné tento stav změnit? Proč je důležité, aby děti četly? Jak rozvíjet dětské čtenářství? Jaké knížky baví dnešní děti? Jak překonat „čtenářskou krizi“? Jak čtenářské aktivity zakomponovat do běžné výuky? Hledejme společně odpovědi na tyto a další otázky, které se dětského čtenářství týkají. Pojďme se o ně podělit na pravidelných setkáních Center kolegiální podpory (CKP).
Vydáno: 27. 09. 2018
Pražským pedagogům a školním metodikům prevence nabízíme školení a výukové nástroje k posílení kompetencí při prevenci rizikového chování, jakým je extremismus, rasismus, xenofobie, netolerance a násilí.
Registrace do 10. 10. 2018
Vydáno: 26. 09. 2018
V pondělí 24. a úterý 25. září proběhly na středních školách po celé České republice již po desáté Studentské volby. Středoškoláci vybírali mezi kandidáty do zastupitelstev obcí. S ohledem na povahu systému voleb do obecních zastupitelstev organizátor nezajišťoval celorepublikový sběr a vyhodnocení výsledků. Výsledky jsou proto tentokrát zpracovány a uveřejněny pouze pro volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy, kde se tradičně do Studentských voleb zapojuje nejvíce škol.
Vydáno: 26. 09. 2018
S prvním měsícem nového školního roku přichází i další vydání newsletteru projektu Strategické řízení a plánování ve školách a v územích (SRP), který běží v rámci NIDV. V devátém SRPáckém newsletteru se dočtete o novém formátu chystaných místních konferencí nebo o pozitivních výsledcích souhrnné evaluace. Rozhovor tentokrát poskytla Eva Košíková, ředitelka jedné ze škol zapojených do intenzivní podpory v oblasti strategického řízení a plánování.
Vydáno: 26. 09. 2018
Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil, poslání ale zůstalo. Deset let školu vede ředitelka Miloslava Hartmannová.