Aktuality - strana 212

Na posílení výdajů do vysokého školství se na dnešním jednání dohodla ministryně financí Alena Schillerová s ministrem školství Robertem Plagou a předsedou České konference rektorů Tomášem Zimou. Po jednání ministryně financí uvedla, že je připravena navrhnout zvýšení výdajů na vysoké školství v příštím roce a zároveň bude navrhovat i další navýšení střednědobého výhledu v následujících dvou letech.
Vydáno: 19. 09. 2018
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Technická univerzita v Liberci a Pädagogische Hochschule Zürich pořádají ve spolupráci se Senátem ČR ve dnech 20. a 21. září mezinárodní konferenci „Nová škola a nová výchova v nové Evropě“. Ta se koná u příležitosti 100. výročí vzniku Československa pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy. Akci zahájí státní tajemník MŠMT Jindřich Fryč společně s ředitelkou muzea Markétou Pánkovou.
Vydáno: 19. 09. 2018
Šikana mezi spolužáky na českých školách má často podobu posměšků a vydírání prostřednictvím sociálních sítí. S vysokou četností se vyskytují problémy se sexuální orientací či sexuálními narážkami.
Komentář Michala Komárka
Vydáno: 19. 09. 2018
Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají rychleji než mzdy v soukromých firmách. Začínají se ozývat hlasy, že je načase zkrátit pracovní dobu.
Vydáno: 19. 09. 2018
Český statistický úřad nasbíral během letošního projektu Minisčítání na školách od dětí přes dvacet šest tisíc odpovědí.
Vydáno: 18. 09. 2018
Nemusel to být zrovna Igor Hnízdo, ale i tak si většina z nás pamatuje na své třídní učitele. Kromě toho, že učili češtinu nebo matematiku, organizovali výlety, rozdávali vysvědčení, vedli třídní knihu, starali se o omluvenky a komunikaci s rodiči. K těmto povinnostem jim v posledních letech přibyla ještě spousta dalších úkolů.
Vydáno: 18. 09. 2018
Školy čeká rozsáhlá generační obměna. Kantoři totiž stárnou, například ve Zlínském kraji jich za pár let bude polovina v důchodovém věku.
Vydáno: 18. 09. 2018
Nechtěl bych být na místě žádného učitele, škola je nesvobodný systém, jsme vedeni k poslušnosti k autoritě, rodič je nucen odvádět děti do školského systému, i když s ním nesouhlasí. Můj syn úkoly dělat nemusí, ale není kvůli tomu černou ovcí třídy, děti to vůbec neřeší, říká bloger, který vystupuje pod přezdívkou Táta parťák. Pro svého syna vymohl, že ve škole nemusí úkoly dělat.
Vydáno: 18. 09. 2018
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souladu s ustanovením § 166 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, vyhlašuje konkursy na pozice ředitelů/ředitelek jím zřizovaných škol a školských zařízení:
Vydáno: 17. 09. 2018
Průměrný věk kantorů stoupá. Učitelů, kteří nemají daleko do důchodu, je totiž zdaleka nejvíce. Podle statistik vyučuje na základních školách přes 40 procent kantorů starších padesáti let. Ředitelé škol si při výběrových řízeních nemohou vybírat, může za to malý zájem absolventů vysokých škol.
Vydáno: 17. 09. 2018
Škola a sport. Dvě věci, které není jednoduché kombinovat. Fotbalisté a hokejisté žákovských týmů místo lukrativních smluv musí řešit známky na vysvědčení.
Přihlašovat lze projekty v rozsahu tří až pěti let, a to na období 2018 až 2028
Vydáno: 17. 09. 2018
Inženýři, ajťáci, obchodní zástupci, manažeři. Mezi nejhledanější profese už nepatří.
Vydáno: 17. 09. 2018
Se současným modelem státní maturity stráví středoškolští studenti a učitelé celkem devět či deset let. Odstartovala v roce 2011, největší změnou na dohled je zavedení tří povinných zkoušek v letech 2020–2021. I když nový ministr mluví o hlubší reformě státních maturit, přiznává, že v příštím roce k žádným podstatným změnám dojít nemůže. Nelze to stihnout, má-li být maturita pro učitele a studenty předvídatelná. V každém případě je ale právě teď správný čas na debatu, jak má příští maturita – závěrečná středoškolská zkouška – vypadat a zda máme jen oprašovat stávající model, nebo hledat cestu zásadnější proměny.
Vydáno: 15. 09. 2018
První týden v říjnu se v České republice konají komunální volby. JSNS (Jeden svět na školách), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, při této příležitosti nabízí školám možnost zorganizovat Studentské volby do zastupitelstev obcí v termínu 24. a 25 září 2018. Středoškoláci si tak budou moci vyzkoušet volit „nanečisto“.
Cesty propojení výzkumu a praxe 2018Konference
Vydáno: 14. 09. 2018
Den finanční gramotnosti je kampaň, která má přispět k lepší finanční gramotnosti populace. Letos připadá na sobotu 8. září. Při této příležitosti společnosti yourchance o.p.s. a EFPA ČR, národní organizátoři Global Money Week v ČR, představí novou vzdělávací publikaci ´Na penězích záleží´.
Vydáno: 14. 09. 2018
Na školách ve vídeňské přistěhovalecké čtvrti Favoriten ničí výuku i vztahy radikalizace většinových muslimů.
Vydáno: 13. 09. 2018
Pozvánka na akci určenou učitelům matematiky nebo informatiky zejména ze základních škol
Vydáno: 13. 09. 2018