24. a 25. září 2018 se konají Studentské volby

Vydáno: 2 minuty čtení

První týden v říjnu se v České republice konají komunální volby. JSNS (Jeden svět na školách), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, při této příležitosti nabízí školám možnost zorganizovat Studentské volby do zastupitelstev obcí v termínu 24. a 25 září 2018. Středoškoláci si tak budou moci vyzkoušet volit „nanečisto“.

Řízení školy onlineDo voleb mají možnost se zapojit všechny střední školy. Volit mohou studenti starší 15 let. S ohledem na povahu systému voleb do obecních zastupitelstev není organizátor schopen zajistit celorepublikový sběr a vyhodnocení výsledků. Výsledky proto budou tentokrát zpracovány a uveřejněny pouze pro volby do zastupitelstva Hlavního města Prahy, kde se tradičně do Studentských voleb zapojuje nejvíce škol.

Zapojené střední školy mohou při organizaci voleb využít připravené materiály dostupné online prostřednictvím portálu JSNS.CZ a samy si je vytisknout:

  • pokyny pro volební komise, kde se studenti dozvědí, jak volby na vlastní škole uspořádat;
  • pokyny pro voliče;
  • plakát, na který bude možné vepsat datum konání voleb;
  • ceduli na volební urnu a šablonu pro výrobu volebních lístků;
  • zjednodušené volební lístky obsahující názvy stran/koalic a jména kandidátů na primátora (pražské školy)

Využít mohou také audiovizuální lekce s tematikou voleb.

Řízení školy onlinePro pražské školy bude nutné se ke Studentským volbám registrovat přes tento odkaz: JSNS.CZ/Studentske-volby-do-zastupitelstev-obci-2018, aby bylo možné vyhodnotit výsledky. Mimopražské školy se mohou tentokrát připojit bez registrace a výsledky zveřejnit dle svého uvážení prostřednictvím vlastních kanálů.

Výsledky Studentských komunálních voleb za pražské školy budou zveřejněny v úterý 25. září v podvečerních hodinách.

O studentských volbách

Organizaci voleb na jednotlivých školách zajišťují volební komise složené ze studentů, pracujících pod supervizí pedagoga. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu. Studentské volby se konají před vybranými reálnými volbami. Průzkumy potvrzují, že hlasování „nanečisto“ má pozitivní dopad na zvýšení účasti prvovoličů ve skutečných volbách. Studenti se díky tomuto vzdělávacímu projektu seznamují s principy demokratických voleb a volebním systémem. Učí se rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky při předvolebních kampaních a uvědomují si spojitost politiky s médii. Chápou význam vlastní aktivní účasti ve volbách a procvičují si, jak formulovat své názory a obhajovat je v diskuzi. Výsledky zpracovává sociologická agentura Millward Brown.

 Řízení školy online

Zdroj: https://www.rizeniskoly.cz/cz/aktuality/setkani-ucitelu-matematiky-a-informatiky.a-4975.html