Účetnictví, financování, rozpočet - strana 8
Cílem tohoto pojednání je seznámit uživatele (řídící pracovníky) srozumitelnou formou s obsahem a podstatou účetnictví do té míry, aby mohli vykonávat dohled nad vykonávanou činností. Dílčím cílem je zdůraznění významu účetnictví pro řídící a kontrolní procesy v každé organizaci, bez rozdílu organizačně právního uspořádání. Zároveň je na příslušných místech zdůrazněno, že podle stanoveného principu odpovědnosti je vedoucí pracovník / ředitel školy plně odpovědný za odpovídající úroveň vedení účetnictví ve smyslu naplnění úkolu a cíle daného procesu.
Podstatou účetnictví je věrně zachytit (zobrazit) ekonomickou realitu účetní jednotky, tj. jeho skutečnou majetkovou, finanční a důchodovou situaci, a poskytovat informace vymezeným uživatelům pro účely řízení a kontroly majetkové a zdrojové struktury a dalším odvozeným potřebám.
Mezi uznávané účetní zásady, na kterých je založena regulace prostřednictvím zákona o účetnictví a prováděcích vyhlášek, řadíme zásadu účetní (právní) jednotky, neomezeného trvání účetní jednotky, pravidelného zjišťování výsledku, zásadu opatrnosti, objektivity, konzistence, oceňování majetku. Základním uznávaným pravidlem je akruální princip. Pochopení obsahu daného pravidly a daných zásad umožní spolehlivou orientaci při rozhodování o výběru a použití vhodných účetních metod.
Požadavky na vedení účetnictví jsou uvedeny v § 8 odst. 1 až 6 zákona o účetnictví. Plnění požadavků je předpokladem k sestavení účetní závěrky, která má nabývat předem stanovených vlastností.
Metodu účetnictví lze definovat jako soustavu prvků (metodických prostředků) a účetních metod, pomocí nichž dosahuje účetnictví svých cílů, tj. zejména uspořádaně zjišťovat a příslušným uživatelům předkládat (komunikovat) vymezený soubor hodnotových informací, charakterizující činnost organizace – účetní jednotky.
Základem moderního pojetí je vedení účetnictví prostřednictvím účetních záznamů, kterými jsou především účetní doklady, účetní zápisy, účetní knihy, odpisový plán, inventurní soupisy, účtový rozvrh, účetní závěrka a výroční zpráva a státní, resp. územní závěrečný účet.
Předposlední změna vyhlášky zveřejněná pod č. 273/2017 Sb., uvádí: V § 45 odst. 1 se písmena k) až m) včetně poznámky pod čarou č. 36 zrušují Dosavadní písmeno n) se označuje jako písmeno k).
2. V příloze č. 5 se položky „K. Doplňující informace k poskytnutým garancím“, „L. Doplňující informace o projektech partnerství veřejného a soukromého sektoru“ a „M. Doplňující informace k příjmům a výdajům“ zrušují.
Obecný předpoklad, že účetní závěrka (dále také „ÚZ“) je vyvrcholením práce účetního, je třeba doplnit o tvrzení, že nejen účetního pracovníka. V jednotlivých etapách zpracování účetní závěrky se obvykle projeví všechny případné nedostatky, kterým účetnictví dané organizace trpí dlouhodobě a v hodnoceném období zvlášť. Pozdě se zjišťuje, že některé své funkce plní špatně nastavený vnitřní kontrolní systém (vlivem nevhodného uspořádání v organizaci) nedostatečně, neúplně nebo v krajním případě neplní vůbec.
Přípravné práce - vlastní uzavírání účetních knih - sestavení předepsaných výkazů a přílohy, analýza a vyhodnocení
V první etapě ÚZ byly učiněny patřičné kroky, aby byly zaúčtovány všechny účetní případy, které se týkají běžného účetního období a hospodářsky s tímto obdobím souvisejí, včetně zúčtování dotačních vztahů podle podmínek vyplývajících ze smluv.
Ze zákona o daních z příjmů (dále také „ZDP“) jsou pro příspěvkové organizace důležité, stejně jako pro ostatní poplatníky, kteří nejsou založeni nebo zřízeni za účelem podnikání, mimo jiné tyto paragrafy:
Účetní jednotka se může dopouštět některých chybných postupů spočívajících v podcenění přípravy procesu uzavírání běžného roku – v rozporu s požadavky právních předpisů:
Účet je základním třídícím znakem účetnictví. Zřízením účtů otevíráme možnost odděleného zachycování údajů o hospodářských jevech prostřednictvím účetních zápisů do hlavní knihy. Účty třídíme v základním členění na účty rozvahové a účty výsledkové. Podrobnější členění ještě zahrnuje účty analytické a podrozvahové. O hospodářském výsledku vypovídají účty výsledkové.
Z hlediska odpovědnosti za proces je ředitel/vedoucí organizace odpovědný za rozsah, obsah a kvalitu vnitřních předpisů, kterými jsou stanoveny režimy pro způsoby účtování finančních operací spojených s účetními metodami.
Funkcí účetnictví je mimo jiné plnění nástroje řízení a kontroly.