PhDr. Kamila Balharová

  • Článek
Naučit se číst je v současné době daleko důležitější dovednost než v minulosti. Čtenářská gramotnost je totiž nedílnou součástí funkční gramotnosti, kterou dnes, když se na nás doslova valí psané informace ze všech stran, včetně internetu, potřebujeme k životu.
Vydáno: 19. 04. 2022
  • Článek
Naučit se číst je v současné době daleko důležitější dovednost než v minulosti. Čtenářská gramotnost je totiž nedílnou součástí funkční gramotnosti, kterou potřebujeme v současnosti k životu, kdy se na nás doslova valí psané informace ze všech stran včetně internetu.
Vydáno: 19. 04. 2022
  • Článek
Když začínalo on-line vzdělávání, stáli před výzvami, jak zvládnout výuku, nejen učitelé, ale i školní speciální pedagogové. Určitě si podobně jako já kladli otázky: Půjde poskytovat speciálně pedagogickou podporu on-line? Jak zajistit speciálně pedagogickou péči? Co s pravidelnými konzultacemi s rodiči? V současné době už máme všichni nějaké zkušenosti, přesto jsem se rozhodla sepsat článek o tom, s čím jsem se setkávala, co jsem musela řešit a jak jsem to řešila. Třeba to bude pro někoho inspirace.  
Vydáno: 22. 02. 2022
  • Článek
Fíovo čtení je určeno dětem, které mají problém s výukou čtení, jejich rodičům a speciálním pedagogům, kteří s nimi pracují. Pokud se dítě nenaučí číst a porozumět textu, jen...
Vydáno: 14. 12. 2021
  • Článek
V únoru 2022 oslaví webové stránky KamiNet 20 let své existence. Dovolte mi malé ohlédnutí v historii i informace aktuální, co vše se za tu dobu změnilo a co v současnosti na KamiNetu najdete.
Vydáno: 14. 12. 2021
  • Článek
V současné době je více zdůrazňován rozvoj žáků v oblasti digitálních technologií. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo upravený Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Cílem revize bylo modernizovat obsah vzdělávání v digitální oblasti tak, aby odpovídal dynamice a potřebám 21. století. V upraveném RVP ZV se zavádí vzdělávací oblast Informatika.
Vydáno: 23. 11. 2021
  • Článek
V současné době je více zdůrazňován rozvoj žáků v oblasti digitálních technologií. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo upravený Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Cílem revize bylo modernizovat obsah vzdělávání v digitální oblasti tak, aby odpovídal dynamice a potřebám 21. století. V upraveném RVP ZV se zavádí vzdělávací oblast Informatika.
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
 Jedinci s dyslexií mají speciální potřeby ve čtení v průběhu celého svého života. Číst jim nejde, nedokážou se delší dobu soustředit na text nebo mu nerozumějí, ale bez čtení se ještě nikdo číst nenaučil. Mozek potřebuje impulzy, aby zaměřoval svou činnost směrem, který vyžaduje současná společnost. To vše jsou důvody, proč je vhodné psát knihy pro děti.
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
V rámci konference Dyskorunka se křtila a představovala kniha s názvem Dyslexia and Accessibility in the Modern Era: Emerging Research and Opportunities, která vyšla v nakladatelství IGI Global Publisher of Timely Knowledge v USA. Autoři K. Balharová, J. Balhar a V. Vojtová v ní popisují mimo jiné i výsledky mezinárodního výzkumu, který probíhal v letech 2012–2015. V tomto příspěvku bych vás ráda seznámila s částí pojednávající o bariérách, jež v dospělém životě vytvářejí problémy se čtením, a také o tom, jaké strategie dospělí jedinci s dyslexií používají, aby je překonali.
Vydáno: 20. 04. 2021
  • Článek
Školní družina je místo nejen odpočinku žáků, ale může to být i místo, kde se formou her mohou rozvíjet percepce , ať už se jedná o zrakové nebo sluchové vnímání, nebo se procvičuje paměť či serialita, dokonce zde lze hravou formou podpořit i výukové dovednosti, a to nejen pokud se v ní vyskytne žák se specifickými poruchami učení. Rozsah příspěvku neumožňuje věnovat se všem ročníkům, tak se alespoň podíváme, jak podpořit žáky druhého a třetího ročníku.
Vydáno: 20. 01. 2021
  • Článek
Není čert jako čert PhDr. Kamila Balharová speciální pedagog, ZŠ Táborská 45, Praha 4 Kniha autorů Kamily Balharové a Zdeňka Prokše je určena starším žákům s dyslexií a dalšími...
Vydáno: 20. 08. 2020
  • Článek
Cílem dvouletého projektu (září 2017 – červen 2019) Centra kolegiální podpory – cesta k implementaci APIV (CZ.02.3.62/0.0/0.0/16_037/0004677), který organizovalo Městské gymnázium a Základní škola Jirkov, bylo vytvoření a podpora prostředí pro přípravu pedagogických pracovníků v rozvoji inkluzivního vzdělávání. Centra podpory měla za cíl vytvořit síť pro šíření metodik, sdílení zkušeností, výměnu příkladů dobré praxe a diskusní prostor, ve kterém budou ověřovány metody práce podporující rozvoj inkluze.
Vydáno: 14. 02. 2020
  • Článek
Kniha "Putování klokánka Jumpíka", kterou k vydání připravuje nakladatelství Wolters Kluwer ČR, a.s., je určená mladším dětem, na 1. stupni ZŠ, a je využitelná rodiči, speciálními pedagogy, učiteli i vychovateli ve školních družinách.
Vydáno: 20. 08. 2019
  • Článek
Kniha Putování klokánka Jumpíka, kterou k vydání připravuje nakladatelství Wolters Kluwer, je určena mladším dětem – na 1. stupni ZŠ. Záměrem knihy je rozvíjet čtenářskou gramotnost nejen u žáků s obtížemi ve čtení, ale i těch, kteří při čtení rádi plní různé zajímavé úkoly. Čtenářskou gramotnost rozvíjí prostřednictvím třech kroků – předvídání pokračování textu pomocí ilustrací, odpovídání na otázky a následně i jejich tvoření. Vyhledávání slov, která do textu nepatří, pak procvičí porozumění konkrétní větě, nejen celému textu.
Vydáno: 16. 08. 2019
  • Článek
Na podzim roku 2018 spatřilo světlo světa 2. vydání knihy Život rytíře 1) , která je zaměřená na rozvoj čtenářské gramotnosti u žáků s dyslexií (DYS-centrum Praha).
Vydáno: 19. 02. 2019
  • Článek
Čím dál častěji se setkávám s dětmi, které nemají dostatečně dozrálé sluchové rozlišování, a z toho důvodu mívají obtíže s odlišením měkkých a tvrdých slabik ve slovech, které se učí ve 2. ročníku základní školy. Když jsem zjistila, že jedna z mých kolegyň napsala příběhy o veverce, hned jsem se jí ptala, zda si příběhy mohu přečíst.
Vydáno: 19. 02. 2019
  • Článek
Ve 2. ročníku ZŠ žáci procvičují rozlišování délky ve slovech, důležitá je správná výslovnost i psaní slabik di-ti-ni-dy-ty-ny, dě-tě-ně-de-te-ne. Začínají se seznamovat se základními pravidly českého pravopisu, který je zdánlivě jednoduchý, neboť se přece čte i píše stejně. Tak to ale úplně není, o čemž se žáci začínají přesvědčovat čím dál častěji. Selhávají v psaní délek u samohlásek, zapomínají psát háčky nad souhláskami, zaměňují měkké a tvrdé slabiky, obtížně rozpoznávají spodobu znělosti, zvláště pokud u nich ještě přetrvávají i vady výslovnosti. To vše totiž úzce souvisí s rozvojem sluchového rozlišování.
Vydáno: 24. 06. 2016
  • Článek
Bloky v části „Matematika“ jsou na KamiNetu řazeny nikoli podle ročníků, ale podle tematických celků. V jednotlivých cvičeních je sedm úkolů. Za správné řešení každého z nich získá dítě usměvavého „smajlíka“. Pokud se mu podaří správně vyřešit všech sedm úkolů, uvidí skákající opičku.
Vydáno: 23. 03. 2016
  • Článek
Ve své praxi se setkávám s dětmi, které mají diagnostikovanou dyslexii, dysgrafii či dysortografii a kromě toho jim nejde matematika. To ale bývá překvapivé, neboť matematika dětem s výše vyjmenovanými poruchami potíže obvykle nedělá. Často se na mě obracejí rodiče až v okamžiku, kdy nějaká dovednost není zvládnuta v době, kdy už i oni očekávají, že by ji dítě zvládnout mělo, což bývá dost pozdě. Například na začátku 4. třídy přijdou s tím, že dítěti nejde matematika, a když se ptám, v čem je problém, říkají, že si ještě při přechodu přes desítku počítá na prstech.
Vydáno: 20. 01. 2016
  • Článek
Děti se v rámci předmětu prvouka ve 2. třídě učí hodiny. Některým z nich toto učivo činí potíže a překvapivě mají problémy nejen s hodinami, ale i s orientací v čase obecně. Neorientují se v denních dobách, měsících nebo dnech v týdnu. To jim pak může komplikovat život i v dospělosti, a to ještě více než v dětství.
Vydáno: 12. 11. 2015