Mgr. Irena Trojanová, Ph.D. - strana 7

  • Článek
V diáři je porada, tak nevím, dám tam třeba ten nový projekt, stejně jim to musím říct… Snad to proběhne rychle a nikdo nic nebude namítat, uvažuje možná vedoucí porady. V diáři je porada, co se dá dělat, znovu se omluvit nemůžu, tak si tam vezmu nějaké sešity na opravování, snad to proběhne rychle a nebude moc dotazů, mám ještě spoustu jiné práce, uvažuje možná účastník porady. Přiznejme si, že porady nebývají nejoblíbenější pracovní náplní a pojí se s nimi řada negativních představ, většinou založených na nějaké předchozí špatné zkušenosti, kterou jsme s poradou měli. A to ať už v roli vedoucího, nebo účastníka.
  • Článek
Také jste si mysleli, že „koronavirové prázdniny“ budou tak 14 dní, maximálně tři týdny a pak se vše vrátí do normálních kolejí? Já tedy o tom byla přesvědčená a moc jsem si jinou možnost nepřipouštěla… Ale můj optimismus dlouho nevydržel a nejen já, ale i kolegové, žáci a rodiče jsme museli začít promýšlet dlouhodobější strategie. A co se nám v rámci nich osvědčilo nebo věříme, že se osvědčí?
Vydáno: 26. 05. 2020
Sebehodnocení žáků je nedílnou součástí hodnocení v každé škole. V době on – line výuky sebehodnocení dostává další význam, protože vyučující může (a měl by) podle něj hodnotit žáka v rámci druhého pololetí. Podle výkladu vyhlášky 211/2020 Sb. o hodnocení výsledků vzdělávání žáků v druhém pololetí školního roku 2019/2020 se uvádí (dostupné na www.msmt.cz):
Vydáno: 01. 05. 2020
  • Článek
Takhle jsem si duben rozhodně nepředstavovala! V diáři bělím všechny domluvené schůzky, bolí mě oči od neustálé práce s počítačem a ucho od telefonování… Ale – situace nastala a je na nás, jak se s ní vypořádáme. Za sebe musím říct, že jsem pyšná na svoje kolegy, na žáky, na rodiče. Hledáme nejlepší cesty, občas zakopneme, ale statečně kráčíme vpřed, vydržíme a všechno zvládneme. Každopádně uvádím čtyři důležité zásady, které se nám osvědčily.
Vydáno: 21. 04. 2020
Informovat, komunikovat, reflektovat, oceňovat
Vydáno: 01. 04. 2020
Pedagogických pracovník předává dětem / žákům znalosti a dovednosti podle školního vzdělávacího programu s důrazem na jejich využití v praktickém životě. Aby mohl do své práce zahrnovat nové poznatky, musí sledovat aktuální trendy a tedy se neustále vzdělávat. Zatímco termín vzdělávání (pedagogická literatura) zahrnuje především odborné poznatky v daném oboru, termín rozvoj (zákoník práce, ziskové organizace) má širší význam a kromě odborných znalostí klade důraz i na osobnost vzdělávaného.
Vydáno: 16. 08. 2019
Spolupráce pedagogických pracovníků je nezpochybnitelnou nutností pro zajištění kvalitní výchovy a vzdělávání v každé škole i školském zařízení. Provázanost jejich působení na děti, žáky i účastníky výchovně vzdělávacího procesu umožňuje efektivnější předávání znalostí a dovedností a zároveň pomáhá vedoucím pracovníkům lépe řídit organizaci.
Vydáno: 31. 05. 2019
Zákoník práce v § 11 hovoří o vedoucích zaměstnancích, kteří jsou „oprávněni stanovit a ukládat podřízeným zaměstnancům pracovní úkoly, organizovat, řídit a kontrolovat jejich práci a dávat jim k tomu účelu závazné pokyny.“ Ředitel školy je zcela jistě vedoucím zaměstnancem, takže kontrola spadá do jeho každodenní činnosti.
Vydáno: 05. 03. 2015
Porady jsou nedílnou součástí vedení lidí v každé organizaci, tedy i ve škole a školském zařízení. Porady jsou svolávány s různými cíli, vždy je však nezbytné dodržovat určité zásady, které vedou k efektivitě porady. Kromě zásad je také důležité dodržovat tři základní kroky: přípravu porady, vlastní realizaci porady a vyhodnocení porady.
Vydáno: 04. 03. 2013
Postup plánování zaměstnanců; řešení nedostatku zaměstnanců; řešené nadbytku zaměstnanců; účel získávání zaměstnanců; popis a specifikace volného pracovního místa; identifikace potenciálních zdrojů zaměstnanců.