Proplacení dovolené před rodičovskou dovolenou

Vydáno:
Proplacení dovolené před rodičovskou dovolenou
Před nedávnem jsem svého zaměstnavatele žádala o dovolenou na zotavenou od 23. 10. 2009, jenže jsem mu to bohužel nedala podepsat. On nyní tvrdí, že nic nedostal a nic proplácet nebude, až po skončení rodičovské dovolené. Chtěla bych se zeptat, zda je možné nějak docílit, aby mi dovolenou proplatil teď nebo musím opravdu čekat 3 roky?
Související předpisy:
* § 217 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. – o čerpání dovolené
* § 218 odst. 3 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p. – o určení čerpání dovolené po skončení rodičovské dovolené
ODPOVĚĎ:
Podle § 217 odst. 1 zákoníku práce platí pro čerpání dovolené poněkud zastaralá a nepraktická právní úprava a sice, že dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém mu právo na dovolenou vzniklo, pokud zákoník práce nestanoví jinak. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené zaměstnavatel přihlíží ke svým provozním důvodům a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době. Pokud to mám stručně shrnout, platí, že nástup dovolené zaměstnanci určuje vždy zaměstnavatel. Pokud zaměstnanec požádá zaměstnavatele o čerpání dovolené v určitém konkrétním termínu, musí zaměstnavatel (příslušný vedoucí zaměstnanec) tento termín nástupu dovolené schválit, čímž mu fakticky určí čerpání jeho dovolené ve smyslu § 217 odst.1 zákoníku práce. Zaměstnanec nemá za žádných okolností právo svévolně nastoupit dovolenou.
Poněkud odlišný režim platí pro zaměstnankyně čerpající mateřskou dovolenou a s ohledem na rovnost pohlaví i pro zaměstnance, kteří čerpají rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou. Požádá-li taková zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je podle § 217 odst. 5 zákoníku práce zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět. Jinými slovy, jde o jediný případ, kdy nástup dovolené si na základě své žádosti určuje zaměstnanec. Pro žádost zaměstnance či zaměstnankyně nepředepisuje zákoník práce písemnou formu, postačuje tudíž i žádost ústní. V případném sporu je však důležité, jakým způsobem zaměstnanec prokáže, že zaměstnavatel s nástupem dovolené v určitém konkrétním termínu souhlasil. I v tomto případě platí známé pravidlo – „co je psáno, je dáno“. U některých zaměstnavatelů se proto k tomuto účelu používají tak zvané „dovolenky“, kdy vedoucí zaměstnanec podepíše zaměstnanci souhlas s nástupem dovolené.
Jestliže dojde k situaci, že zaměstnavatel tvrdí, že neobdržel žádost zaměstnankyně o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené a zaměstnankyně nemůže prokázat opak, poskytne zaměstnavatel zaměstnankyni dovolenou v souladu s § 218 odst. 3 zákoníku práce až po skončení rodičovské dovolené.