Nový rok nás bezpečnostních hrozeb nezbaví

Vydáno:

Přelom roku je už tradičně vhodným obdobím pro bilancování toho uplynulého a odhadů vývoje pro nově nastávající. V souvislosti s počítačovou bezpečností a souvisejícími ohroženími především v oblasti internetu však mohu být stručný: ani rok 2012 nebude výjimkou a v jeho průběhu se jistě dočkáme spousty překvapení, které svět bezpečnosti IT s sebou přinese.

Nový rok nás bezpečnostních hrozeb nezbaví
Ing.
Jiří
Palyza
Safer Internet, tvorba a plnění webového obsahu a medializace aktivit
Odborníci se shodují, že více než kdy jindy se na mušku autorů škodlivých aplikací na různé platformy zařízení dostanou chytré telefony, což je vzhledem k jejich masovému rozšiřování mezi nejširší cílovou skupinu zákazníků vcelku očekávatelný vývoj.
Jednou z nejtypičtějších aplikací, které patří ke skupině škodlivého softwaru a které můžeme přímo pocítit na své peněžence, jsou aplikace, které bez našeho vědomí odesílají krátké textové zprávy anebo realizují volání na předem definovaná prémiová čísla, a to zpravidla do zahraničí.Takovou činnost majitel chytrého telefonu odhalí zpravidla až ve chvíli, kdy obdrží složenku za uplynulé období a nestačí se divit, na jakou částku je.
Jde v podstatě o nejjednodušší způsob, kterým kyberdelikventi mohou získávat peníze. Obrana uživatelů v tomto případě spočívá v obezřetnosti a pečlivém výběrů zdrojů, odkud si stahují aplikace na svůj chytrý telefon.
Zmíněné podvodné aplikace se nečastěji vyskytují na nelegálních zdrojích, odkud ovšem uživatelé smartphonů stahují velmi často.
Druhou skupinou ohrožení je manipulace s daty osobního charakteru, vedoucí k tzv. legálnímu spamování.Představte si situaci, kdy se ve schránce vaší elektronické pošty začne objevovat podezřele zvýšené množství obchodních nabídek.
Důvodem může být skutečnost, že jste při prohlížení internetu na některé ze stránek zaškrtli, že vám mohou chodit obchodní nabídky, anebo jste souhlasili s tím, že s vašimi daty může být obchodováno.
Pozor také na
podvržené certifikáty. Buďte velmi obezřetní v případech, kdy přistupujete např. do elektronického bankovnictví, a dávejte si velký pozor, zda svá přihlašovací data zadáváte do správného formuláře.
Na počátku nového roku už tradičně probíhá aktivita Den bezpečnějšího internetu, který je podporován na mezinárodní úrovni organizací Insafe. Je nepsaným pravidlem, že tento svátek všech příznivců bezpečnějšího internetu se koná druhý den v druhém týdnu druhého měsíce roku, takže letos se bude konat 7. února 2012.
Jeho cílem je poukázat na problematiku bezpečného internetu a osvěžit v nejširší skupině jeho aktivních uživatelů vnímání jeho hrozeb a potřebu osvěty, prevence především u nejmladších uživatelů a dětí.
Motto
Dne bezpečnějšího internetu 2012
vybízí k mezigeneračnímu dialogu a zní
„Objevujte digitální svět spolu... bezpečně!“
Jeho cílem je dodat kuráž a odvahu generaci rodičů a prarodičů ponořit se do světa on-line, ve kterém mladá generace v současné době tráví většinu svého volného času.
Např. pro prarodiče může být internet skvělým nástrojem, který umožní prostřednictvím videokonference udržet kontakt s jejich vnoučaty.
Motto poukazuje na potřebu o moderních technologiích a trendech hovořit, zkusit vzájemnou pomocí pochopit jejich kouzlo a nesnažit se je šmahem odsuzovat jako nepotřebný a nic nepřinášející módní výstřelek.
Mladí dnes využívají nejnovější technologie plnými hrstmi, přijímají je s nadšením a rychle se adaptují na nové zvyklosti, které jejich užívání s sebou přináší. Co ovšem
mladé generaci chybí, jsou životní zkušenosti, díky kterým by se lépe a úspěšněji vyvarovala potenciálním nebezpečím, které s sebou svět on-line přináší.
Bavme se s mladými o tom, co vše je na internetu může potkat a jak se s takovými situacemi vypořádat. Předejme jim své zkušenosti z reálného života, díky kterým může být ten jejich virtuální/internetový mnohem pozitivnější. Vždyť svět internetu to není nic jiného než obraz světa reálného. Jeho obsah tvoří stále jen jeho uživatelé se všemi svými kladnými, ale i zápornými vlastnostmi.
Den bezpečnějšího internetu
podporuje i Národní centrum bezpečnějšího internetu a rádi bychom přizvali i vaše školy, knihovny a další vzdělávací organizace.
Pojďte spolu s námi oslavit
Den bezpečnějšího internetu 2012
a uspořádejte ve své organizaci besedu, seminář, soutěž či jinou akci, ve které si připomenete, jaké jsou zásady bezpečného používání on-line technologií a jakých nešvarů je třeba se vyvarovat, aby intenzivní používání sociálních sítí (především mladou generací) přinášelo jen pozitivní zkušenosti.
Mnoho témat a materiálů, které by mohly posloužit jako podnět pro vaši aktivitu, lze najít na našich webech
www.saferinternet.cz
a
www.bezpecne-online.cz.
V souvislosti se
Dnem bezpečnějšího internetu 2012
bude probíhat také soutěž o hodnotné ceny, jejíž detaily se také dozvíte na zmíněných webových stránkách.
SKRYTÁ IDENTITA
Je mému novému známému opravdu 15 let?
Jde opravdu o chlapce z hlavního města? Píše si se mnou opravdu jen proto, abychom si vyměňovali názory na nové album oblíbeného zpěváka?
Tyto a mnoho dalších otázek je potřeba si neustále klást v případech, kdy mladí lidé a děti vstupují do světa on-line a jeho prostřednictvím navazují nová přátelství.
Výsledky mnoha průzkumů na téma
nejoblíbenější činnosti mladých uživatelů na internetu
jednoznačně ukazují, že jde především o
komunikaci a navazování nových kontaktů.
Děti a mladí lidé používají internet pro vyměňování si informací se svými známými, přáteli a hledání nových dobrodružství, které jim internet a jeho současné možnosti mohou zprostředkovat.
Často se o dětech a mladých lidech hovoří jako o digitálních domorodcích, a to proto, že svět on-line a internet se stal naprosto běžnou a neodmyslitelnou součástí jejich životů.
Svět bez internetu si už jen těžko dovedou představit a v mnoha případech by se raději vzdali televize než připojení na internet.
Na internetu se dnes pohybuje obrovské množství uživatelů. Bohužel jsou mezi nimi i tací, kteří se snaží internet a důvěru dětí a mládeže zneužít ke svým škodlivým praktikám, vedoucím až k trestné činnosti.
Všechny tyto aspekty světa on-line by si měli nejmladší uživatelé internetu a sociálních sítí uvědomovat a chovat se v jejich prostředí tak, aby potenciální rizika zneužití a vlastní újmy minimalizovali.
Bezhlavá a někdy až slepá důvěra nejmladších uživatelů internetu, se kterou komunikují s neznámými jedinci prostřednictvím sociálních sítí, instant messengerů a dalších komunikačních nástrojů, vede ke zveřejňování informací, díky kterým se mohou stát snadnými oběťmi kyberdelikventů.
Proto se rozhodla Poštovní spořitelna ve spolupráci s Národním centrem bezpečnějšího internetu a společností Centrum Holdings realizovat osvětovou kampaň s názvem
Skrytá identita.
Jejím cílem je poukázat právě na nebezpečí internetové anonymity a zamyslet se s přihlédnutím k této skutečnosti nad tím, co o sobě na internetu sděluji. Pro základní orientaci v bezpečném užívání internetu slouží základní doporučení, jehož dodržováním je možné předejít mnoha komplikacím a potenciálním nebezpečím, která na internetu jejich uživatelům hrozí.
DESATERO ON-LINE BEZPEČNOSTI
 
Nedůvěřovat neznámým lidem na internetu. Na internetu se každý může vydávat za někoho jiného.
 
Nikdy nikomu na internetu nesdělovat osobní informace, jako je celé jméno, adresa bydliště, navštěvovaná škola, telefonní číslo.
 
Děti do 15 let: nikdy nechodit na osobní schůzku s člověkem známým jen z internetu. Děti nad 15 let: nikdy nechodit o samotě na osobní schůzku s člověkem známým jen z internetu, vždy o schůzce předem informovat někoho dospělého.
 
Zabezpečit profil v sociální síti pomocí nastavení soukromí tak, aby k osobním informacím nebo fotografiím měli přístup jen známí a prověření lidé.
 
Chránit si svá hesla k e-mailovým účtům a profilům v sociálních sítích.
 
Nikdy nikomu neposílat nebo nikde na internetu nezveřejňovat své příliš odvážné nebo intimní fotografie.
 
Na internetu (v profilu na sociální síti nebo chatu) se chovat s vědomím, že jednou zveřejněný soubor nebo text nelze nikdy spolehlivě smazat a může být kdykoliv použit jako prostředek vydírání či škodit jeho autorovi.
 
Vědomě vyvažovat čas strávený na internetu nebo hraním počítačových her s časem stráveným koníčky a osobním kontaktem s přáteli.
 
Nikoho při on-line komunikaci neurážet, nenapadat, nikomu nevyhrožovat.
 
Nikoho bez jeho souhlasu nenatáčet kamerou v mobilním telefonu ani nefotografovat, bez výslovného svolení zobrazované osoby záznam nezveřejňovat.