Aktuality - strana 166

Zvýšit kvalitu odborného vzdělávání je jedním z hlavních cílů projektu Modernizace odborného vzdělávání. Důležitým nástrojem při tom bude informační systém, který nyní vstupuje do veřejné konzultace. Střední odborné školy zde budou čerpat inspiraci a také vytvářet vlastní vzdělávací moduly a komplexní úlohy pro svoji výuku, ale i pro tvorbu školních vzdělávacích programů.
Vydáno: 23. 10. 2019
Členské organizace SKAV se v návaznosti na své dlouholeté zkušenosti s realizací DVPP a praxí v oboru pedagogiky a vzdělávacího systému České republiky rozhodly vydat stanovisko k novele Zákona o pedagogických pracovnících, protože současný stav v této oblasti není vyhovující.
Vydáno: 23. 10. 2019
Vyzkoušejte pracovní portál EDUjob.
Vydáno: 23. 10. 2019
Stavbami roku 2019 jsou vzdělávací a výcvikové středisko UPO Velké Poříčí, budova DRN v Praze, přestavba a rozšíření čistírny odpadních vod na pražském Císařském ostrově, mateřská škola Nová Ruda ve Vratislavicích nad Nisou, Ájurvédský pavilon v Počátkách a Corso Pod Lipami v Řevnicích.
Vydáno: 22. 10. 2019
Magistrát hlavního města hostil konferenci Zástupce na cestě k úspěchu. Konference, které se účastnili zástupci ředitelů základních škol z celé republiky, se týkala problémů, které v tuto chvíli trápí české školství.
Vydáno: 22. 10. 2019
Katedra psychologie reaguje na nedostatek informací a možná rizika plánovaného sloučení dvou významných odborných pracovišť ministerstva školství, tedy Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV) a Národního institutu dalšího vzdělávání (NIDV). Domníváme se, že v navrhované podobě bude mít tato reorganizace značné negativní dopady na pedagogicko-psychologické poradenství v ČR s nepříjemnými důsledky pro psychology, speciální pedagogy, děti, rodiče, školy i konkrétní učitele.
Vydáno: 21. 10. 2019
Individualismus může člověku dodat víru ve vlastní výjimečnost, ale v krajním případě z něj může udělat sebestředného prospěcháře.
Vydáno: 21. 10. 2019
Rozdělení svobodou. Velký sociologický průzkum, jehož spoluautorem je Daniel Prokop z analytické společnosti PAQ Research. Rozdělení Čechů je daleko pestřejší, než se může z médií zdát, a velká část patří do ohrožené a strádající třídy.
Vydáno: 21. 10. 2019
 V souvislosti s blížící se reformou financování regionálního školství vydalo MŠMT informační materiál  k této problematice včetně nejčastějších mýtů, které kolem reformy vznikly.
Vydáno: 18. 10. 2019
DYS-centrum Praha® z. ú. zve na tradiční prodejní výstavu a odbornou konferenci 2019 aneb „hledáme se žáky způsoby, jak porozumět světu, a chceme, aby byli moudří“.
Vydáno: 18. 10. 2019
Již pošesté se v pondělí 14. 10. konala konference pro zástupce ředitelů, tentokrát nazvaná Zástupce na cestě k úspěchu. Více než 100 účastníků z celé České republiky si přijelo do zastupitelského sálu Magistrátu hl. města Prahy poslechnout 12 přednášejících, být svědky křtu knihy a předávání cen výhercům Zlaté karabiny. Vrcholný bod programu představovalo vyhlášení ceny pro nejlepšího zástupce Zlatá karabina, která tentokrát putovala do ZUŠ Hostivař.
Vydáno: 17. 10. 2019
Vyhlášení nejinspirativnějšího projektu žákovského parlamentu 2019.
Vydáno: 17. 10. 2019
„Každé dítě si může vzít na hřiště panenku a dělat jí maminku či tatínka“ nebo „Pokud je to možné, vybíráme hračky i jiné než světlé barvy pleti“. To jsou jen dva z příkladů z příručky ministerstva práce a sociálních věcí určené pro mikrojesle.
Vydáno: 17. 10. 2019
Existuje stále větší množství dat poukazujících na skutečnost, že velmi záleží na tom, do jaké školy a v jakém kraji žáci chodí. Rozdíly nejsou pouze ve výsledcích vzdělávání, které jsou již delší dobu velkým tématem.
Vydáno: 16. 10. 2019
Máte pocit, že neziskové organizace jsou znakem či dokonce nešvarem posledních let? Kdepak, vznikaly už před rokem 1989. Tahle je jedna z nejstarších a s dětmi udělala kus dobré práce. TEREZA se už čtyřicet let zabývá ochranou přírody a environmentální výchovou. Všechno to začalo ve velmi malém měřítku v Praze v Prokopském údolí, dnes jejími programy prochází až 100 000 dětí ročně. Letos slaví kulatiny. O historii i současnosti s nynějším ředitelem Petrem Danišem.
Vydáno: 16. 10. 2019
Výstava Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu věnovaná výročí listopadových událostí veřejnosti prožitkovou formou přibližuje pozadí zlomových okamžiků politického převratu roku 1989. V nově vybudovaném pavilonu v Praze na Letenské pláni naproti stadionu Sparty se mohou lidé skrze multimediální a prostorové instalace, projekce, fotografie nebo komiksy ocitnout ve víru tehdejších událostí. A v rámci doprovodného programu organizátoři otevírají téma kultivace mediálního prostoru prostřednictvím sedmi veřejných diskusí.
Výtvarná soutěž
Vydáno: 16. 10. 2019
Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním chorobám. Sexuální výchova byla na školách léta tabu, někteří ministři o její výuce nechtěli slyšet a dodnes se neučí ideálně.