Mgr. Silvie Pýchová, Ph.D.

  • Článek
Přes 60 organizací působících ve vzdělávání spojilo své síly, aby společně posílily povědomí o významu wellbeingu ve vzdělávání, tedy o tom, že se nejedná jen o nějakou nástavbu, ale že podpora wellbeingu žáků je nutnou podmínkou pro kvalitní učení.
Vydáno: 21. 02. 2024
  • Článek
Termín kariérového poradenství doposud není v České republice ustálen, a to i přesto, že se zde už 15 let uděluje Národní cena kariérového poradenství a pozice kariérového poradce/poradkyně je zavedena v Národní soustavě kvalifikací. Kariérové poradenství stále ještě v naší společnosti hledá svůj význam.
Vydáno: 12. 12. 2023
  • Článek
V červnu 2023 se poprvé sešel tzv. Národní konvent o vzdělávání, který byl zřízen z rozhodnutí ministra školství Mikuláše Beka a je svoláván na půdě Senátu Parlamentu ČR.
Vydáno: 19. 09. 2023
  • Článek
V České republice vzniklo za posledních 20 let množství inovativních projektů a vyrostlo mnoho (většinou neziskových) organizací, které vytvářejí kvalitní odbornou podporu školám. Na státní úrovni byla v roce 2020 odsouhlasena Strategie vzdělávací politiky 2030+, která na úrovni hlavních cílů usiluje o podobné změny jako mnohé tyto nezávislé organizace působící ve školském terénu.
Vydáno: 13. 06. 2023
  • Článek
Letošní přijímací zkoušky na střední školy rozpoutaly vlnu emocí, protože se ukázalo, že v některých krajích nejsou pro žáky, přestože mají dobré studijní výsledky, volné kapacity na středních školách. Do 9. tříd doputovaly silné ročníky, které měly problém se dostat už do mateřských škol, a tak se tato situace dala dlouhodobě předvídat.
Vydáno: 13. 06. 2023
  • Článek
Při pohledu na to, jak přistupujeme v České republice k rozvoji kariérového poradenství, může člověk nabýt dojmu, že se jedná o konkrétní službu, která má sloužit lidem v tom, aby se lépe orientovali na trhu práce a mohli se díky tomu lépe uplatnit. Samotné zajištění dostupnosti takové služby by bylo určitě prospěšné, protože čím dál víc lidí, včetně absolventů škol, tápe v tom, jak rozpoznat a uplatnit svůj potenciál na čím dál tím komplikovanějším trhu práce.
Vydáno: 18. 04. 2023
  • Článek
Partnerství pro vzdělávání 2030+ (zkráceně Partnerství 2030+) vzniklo v červnu 2020 a propojilo sedm nezávislých platforem ve vzdělávání ke spolupráci na naplňování cílů Strategie vzdělávací politiky ČR 2030+. Dosavadní státní vzdělávací strategie totiž nepřinesly potřebnou systémovou změnu, která je pro zlepšování učení dětí nezbytná.
Vydáno: 21. 02. 2023
  • Článek
Tématu kariérového poradenství je v tomto časopise věnován prostor poměrně často. V České republice ale doposud chybí základní nastavení kvality této služby a ve vzdělávání není legislativně ukotvena profese kariérového poradce.
Vydáno: 13. 12. 2022
  • Článek
Ministr Vladimír Balaš označil požadavky ředitelů základních škol v souvislosti s financováním za hysterii a vydírání.
Vydáno: 22. 11. 2022
  • Článek
Vybudovat spolupracující prostředí dá práci, ale vyplatí se to, shodují se ředitelé úspěšných škol. Přečtěte si jejich příběhy.
Vydáno: 22. 02. 2022
  • Článek
Už devátým rokem se v České republice rozvíjí iniciativa Úspěch pro každého žáka. Mnozí aktéři ve vzdělávání si určitě vybaví první konferenci Úspěch pro každého žáka v roce 2014, která navázala na konferenci Kvalitní výuka pro každé dítě v každé škole v roce 2013, na níž byly prezentovány výstupy kampaně EDUin Česko mluví o vzdělávání a Strategie 2020.
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
Profesor Michael Fullan z Kanady byl hlavním řečníkem na konferenci Úspěch pro každého žáka, kterou pořádal online SKAV ve spolupráci s MŠMT, Nadací České spořitelny, Pomáháme školám k úspěchu, EDUin, Velvyslanectvím Kanady v ČR a Centrem současného umění DOX dne 20. 4. 2021. Toto je přepis jeho hlavního vystoupení.
Vydáno: 25. 05. 2021
  • Článek
Mgr. Eva Hansson Böhm, MSc, je absolventkou Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, oboru učitelství pro 1. stupeň ZŠ a učitelství všeobecně vzdělávacího předmětu pedagogika se zaměřením na řízení škol. Ve Švédsku absolvovala studium speciální pedagogiky a oborové studium švédštiny jako druhého jazyka. Od konce roku 2002 žije ve Švédsku, kde v současné době pracuje jako speciální pedagog na základní škole. Spolupracuje s Katedrou preprimární a primární pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Vydáno: 25. 05. 2021
  • Článek
Příručka kariérového poradenství pro rodiče (ale i pedagogy) – recenze knihy Mgr. Silvie Pýchová lektorka kariérového poradenství, spoluzakladatelka Centra kompetencí, ředitelka SKAV a koordinátorka iniciativy Úspěch pro každého žáka...
Vydáno: 23. 02. 2021
  • Článek
  Děti se učí z příběhů seniorů, ale obohacení je vzájemné Silvie Pýchová Vedla rozhovor,ředitelka SKAV a koordinátorka iniciativy Úspěch pro každého žáka Magdalena Benešová, absolventka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy,...
Vydáno: 23. 02. 2021
  • Článek
Dne 3. listopadu 2020 proběhl již 8. ročník konference Úspěch pro každého žáka, tentokrát se akce uskutečnila kompletně online. Za její ústřední témata byla zvolena oblast vedení a podpory škol v územích neboli střední článek ve vzdělávání a podpora zdravého fyzického i psychosociálního rozvoje dětí, jinak řečeno jejich wellbeingu. Obě tyto oblasti jsou také specifickými cíli vloni zahájeného projektu Partnerství pro vzdělávání 2030+. Ke spolupráci na systematickém řešení těchto dvou témat se v červu 2020 zavázalo podpisem Memoranda sedm významných platforem: Asociace krajských vzdělávacích zařízení, Asociace ředitelů základních škol, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, Česká rada dětí a mládeže, Nadační fond Eduzměna, Národní síť Místních akčních skupin a Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV). Více informací o projektu je k dispozici na https://skav.cz/partnerstvi-pro-vzdelavani-2030/ .
Vydáno: 19. 01. 2021
  • Článek
  Jak zlepšovat vzdělávací systémy přístupem „vedení ze středu“ (Leading from the Middle) Sabina Poláková Překlad Silvie Pýchová Zpracovala pro účely publikování, SKAV Příspěvek profesora Andyho Hargreavese na konferenci Úspěch...
Vydáno: 19. 01. 2021
  • Článek
Představte si, že jste na pracovním pohovoru, kde vám položí otázku: „Jak byste charakterizoval/a sám/sama sebe?“ nebo „V čem jste jedinečný/á?“. Co na to odpovědět? Přitom jde o celkem běžnou otázku, která má pomoci budoucímu zaměstnavateli rychle se zorientovat, s kým má tu čest. Nemluvě o tom, že člověk by měl vědět, nejen při hledání práce, kým je a co v životě hledá. Jinak totiž může těžko zjistit, nakolik se mu daří sebe sama v životě uplatnit a jestli má práci, která ho naplňuje. Kariérní portfolio v tom může pomoci. Celý obor kariérové poradenství vznikl proto, aby podporoval lidi různého věku v tom, aby dokázali rozpoznat svůj potenciál, identifikovat, co chtějí, ale také jaké jsou jejich limity, aby se mohli co nejlépe uplatnit v práci, byli produktivní a efektivní, tedy na správném místě ve správný čas. Kariérní portfolio je jedním z nástrojů kariérového poradenství.
Vydáno: 22. 10. 2020
  • Článek
Kariérové poradenství na každý pád Mgr. Silvie Pýchová výkonná ředitelka SKAV a koordinátorka iniciativy Úspěch pro každého žáka O kariérovém poradenství už můžete číst v tomto časopise delší dobu....
Vydáno: 09. 06. 2020
  • Článek
Mgr. Klára Šimáčková Laurenčíková je speciální pedagožka, momentálně působí na Ministerstvu zdravotnictví jako odborná garantka agendy dětského duševního zdraví. Vede Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV), externě přednáší na katedře speciální pedagogiky Univerzity Karlovy a je předsedkyní vládního Výboru pro práva dítěte.
Vydáno: 26. 05. 2020