Aktuality - strana 39

z českého i cizího jazyka
Vydáno: 28. 01. 2021
Dle kognitivní psychologie má paměť obrovský vliv na učení. Školní úspěch do značné míry závisí nejen na schopnosti žáků uchovávat si v paměti důležité informace, ale také na schopnosti si tyto informace vybavit a použít je v rozmanitých kontextech tak, aby si utvářeli nová spojení a významy.
Vydáno: 28. 01. 2021
Vzhledem k epidemiologické situaci se v provozu škol od 1. února nic nemění.
Vydáno: 27. 01. 2021
Americký jazzman a držitel ceny Grammy Oran Etkin a jazzová zpěvačka Marta Kloučková jsou průvodci pestrobarevnými tóny a rytmy na jiskřící cestě hudebním světem, kterou pro děti bez rozdílu věku připravil zdarma na webových stránkách projekt Mladí ladí dětem. V devítidílném seriálu se diváci setkají dále s kontrabasistou Pavlem Husou, příběh bubnu djembe a tajemství afrických rytmů pomůže poodhalit původem gambijský bubeník Papis Nyass a děti se seznámí i s exotickými nástroji jako je balafon nebo caxixi. Kouzlo romské hudby, klezmeru a středoevropské lidové hudební tradice pak poznají díky legendárnímu romskému akordeonistovi Michalovi Marcinovi.
Vydáno: 27. 01. 2021
Na středních školách a na druhém stupni základních škol by mohli učit i odborníci bez pedagogického vzdělání. 
Vydáno: 27. 01. 2021
Koncepční záměry představují dokument strategického (koncepčního) charakteru, který vymezuje vizi, cíle a opatření České školní inspekce v oblastech souvisejících s výkonem agend inspekční činnosti, a to ve střednědobém časovém horizontu.
Vydáno: 27. 01. 2021
Existuje nějaké pravidlo, které by „řídilo“ nárok na propustky k lékaři? Kolikrát do měsíce a na jak dlouho je možné zaměstnance uvolnit? Kolegyně vychovatelky si vyzvedávají propustky střídavě bez omezení a někdy nepřijdou celý den do práce. Některé toto využívají opakovaně. Je situace rozdílná, pokud se navštíví lékař v místě bydliště nebo ve vzdálenějším městě, např. 15 km?
Vydáno: 27. 01. 2021
Někteří ředitelé věří, že to tak zůstane.
Vydáno: 27. 01. 2021
Pátek 29. ledna 2021 od 10 h. do 18h., Sobota 30. ledna 2021 od 9h. do 18h.
Vydáno: 27. 01. 2021
Ve středu by se mělo rozhodnout, zda se učitelská profese otevře i pro vysokoškoláky bez pedagogického vzdělání. Učitelská platforma tuto změnu vítá s tím, že se nebojí o snížení profesionality či kvality výuky. Ředitelé škol z vlastní praxe potvrzují dobré zkušenosti s mnoha pedagogy, které do škol přijali i bez dokončeného pedagogického vzdělání. Navržená změna dá ředitelům mnohem širší možnosti pro řešení aktuálního nedostatku pedagogů, který řeší školy na většině míst republiky. 
Vydáno: 27. 01. 2021
Stejně jako v minulém roce, i letos MŠMT už na konci ledna zveřejňuje částky pro jednotlivé školy na rok 2021.
Vydáno: 26. 01. 2021
Webinář projektu P-KAP se koná 12. února a je určený zejména ředitelům a pedagogům středních škol nabízejících nematuritní vzdělávací obory.
Vydáno: 26. 01. 2021
Novinky a inspirace pro každého, kdo  se zajímá o odborné vzdělávání
Vydáno: 26. 01. 2021
Více než polovina rodičů dětí z různých škol říká, že kvalita distanční výuky byla na podzim lepší, než v jarních měsících. Ke zlepšování došlo častěji podle rodičů z vyšších sociálních vrstev, kteří svoje školy hodnotili pozitivněji již na jaře. Učitelé podle rodičů většinou zvládají komunikaci s dětmi i s rodinou dobře. Rodiče žáků ve vyšších stupních vzdělávání ale považují rozsah vyučované látky za předimenzovaný. Tři čtvrtiny dětí jsou při distanční výuce podle svých rodičů méně motivované k učení než při výuce prezenční. Výzkum, který na reprezentativním vzorku 400 rodičů s dětmi na základních a středních školách provedla pro organizaci Učitel naživo a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy společnost PAQ Research v rámci svého dlouhodobého projektu Život během pandemie také ukazuje, že až okolo desetiny žáků mohlo mít i na podzim zhoršený přístup k distanční výuce kvůli nedostatečnému ICT vybavení a horší kvalitě připojení. Distanční výuka má negativní dopad na náladu a spokojenost dětí.
Vydáno: 26. 01. 2021
Americká učitelka Rita Pierson ve svém Ted Talku Každé dítě potřebuje hrdinu říká, že děti se nic nenaučí od těch, které nemají rády. Možná vás nemusí každé dítě mít opravdu rádo, ale aby se mohlo učit, potřebuje mít každé dítě pocit, že ho respektujete, že ho vnímáte, že se o něj zajímáte, že je pro vás důležité.
Vydáno: 25. 01. 2021
Pojem „střední článek“ se v posledních měsících objevuje čím dál častěji. Píší o něm média, mluví o něm ministr školství Robert Plaga, o středním článku debatují odborníci na seminářích, stal se i hlavním námětem 8. ročníku konference „Úspěch pro každého žáka“. Co je, resp. čím má být střední článek? A myslí všichni to samé, když o něm mluví?
Vydáno: 25. 01. 2021
Ve výčtu metod se velmi často objevuje „brainstorming“. Jde o jednu z evokačních metod, i když její využití může být mnohem všestrannější. Mnoho pedagogů předpokládá, že je to metoda velmi dobře realizovatelná a v podstatě „snadná“ – aniž by ji ovšem reálně používali. Představa, že žáci „vykřikují“ své nápady, jim připadá nepatřičná. Někteří mají i obavy z nadměrného hluku nebo z toho, že se rozvolní kázeň ve třídě. Taková činnost jde proti jejich řízení třídy: když opakovaně požadujete, aby žáci byli tiše a poslouchali učitelská moudra, nyní se vlastně děje opak.
Vydáno: 24. 01. 2021
Vyjádření v pořadu Otázky Václava Moravce
Vydáno: 24. 01. 2021
V prosinci 2020 schválil ministr školství Robert Plaga pilotáž středního článku podpory. 
Vydáno: 23. 01. 2021