Jak rozvíjet vztahy se žáky v době online výuky

Vydáno: 2 minuty čtení

Americká učitelka Rita Pierson ve svém Ted Talku Každé dítě potřebuje hrdinu říká, že děti se nic nenaučí od těch, které nemají rády. Možná vás nemusí každé dítě mít opravdu rádo, ale aby se mohlo učit, potřebuje mít každé dítě pocit, že ho respektujete, že ho vnímáte, že se o něj zajímáte, že je pro vás důležité.

Musíte mít s každým dítětem vztah a ono s vámi, teprve pak se můžete jeden od druhého učit.

Když jsme společně ve třídě, vztahy vznikají a rozvíjejí se částečně bez naší vědomé pozornosti už tím, že jsme spolu na jednom místě, trávíme společný čas, něco společně děláme a něco společně zažíváme a mluvíme o tom nebo i o něčem jiném. Také se na sebe díváme, potkáváme se očima, vnímáme vzájemně svou řeč těla, jemné výrazy v tváři, to všechno posiluje náš vztah. Při online výuce se tento typ kontaktů ztrácí nebo přinejmenším oslabuje. A tahle absence přímého očního kontaktu, nemožnost plně vnímat výrazy a gesta druhého, to, že nejsme ve společné atmosféře a společném kontextu, má neblahý vliv nejen na udržování pozornosti, ale i na udržování našeho vztahu.

...A když ztrácí vztahy, ztrácí i učení. Jak to tedy udělat, abychom ztratili co nejméně?

Pár doporučení i osvědčených tipů od učitelů z Učitele naživo si můžete přečíst v blogu Učitel naživo.

Autorka: Zuzana Kročáková, tipy poskytli absolventi a spolupracovníci programu Učitel naživo

 

Zdroj: https://www.ucitelnazivo.cz/blog/jak-rozvijet-vztahy-se-zaky-v-dobe-online-vyuky?fbclid=IwAR0nP9kGSNl341xZ6pzKCsWPS4rSek8ienBhxxGo0lmnXFDoK844gWuh8rU