Aktuality - strana 43

V důsledku opakovaného zavíraní škol by bylo třeba výrazně posílit doučování různě znevýhodněných dětí. MŠMT však dělá opak: namísto posílení podpory – narychlo a bez ohledu na dopady do praxe – radikálně mění poskytování pedagogické intervence. Reálně hrozí, že řada potřebných žáků, jejichž počty kvůli pandemii rostou, bude kvůli změně PI bez doučování. A změna negativně ovlivní i učitele: odrazí se v jejich úvazcích i na odměnách.
Vydáno: 06. 01. 2021
Ministerstvo školství zaslalo do základních a středních škol a konzervatoří doporučení k hodnocení vysvědčení za 1. pololetí tohoto školního roku, které zpracovalo ve spolupráci s Českou školní inspekcí a odbornou veřejností. Doporučení popisuje priority, na které je vhodné se zaměřit, ale stejně tak doporučené postupy a varianty hodnocení. Materiál obsahuje také pravidla pro předávání vysvědčení v tomto pololetí.
Vydáno: 05. 01. 2021
Doporučení pro školy k hodnocení na vysvědčení za 1. pololetí 2020/2021
Vydáno: 05. 01. 2021
Doporučení pro školy k hodnocení na vysvědčení za 1. pololetí 2020/2021
Vydáno: 05. 01. 2021
Podle odborníků by učitelé měli látku redukovat
Vydáno: 05. 01. 2021
Přemýšlíte, jak pomoct svým žákům vyjadřovat se obratně a srozumitelně? Poskytovat si prospěšnou zpětnou vazbu? Přinášíme vám praktické metody a tipy jak na to. A k tomu pět aktivit, které můžete se svou třídou vyzkoušet. Včetně materiálů ke stažení.
Vydáno: 05. 01. 2021
Seznamte se s osvědčeným konceptem podpory chování žáků, který Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) pomáhá pilotně zavádět na třech českých školách. Podpora chování žáků je nedílnou součástí kultury školy. Pokud ji škola realizuje efektivně, s využitím vhodných metod a postupů, může zásadně pozitivně ovlivnit svoje klima. V takové škole se žákům lépe soustředí na vzdělávací obsah a učitelé mohou mnohem více času věnovat výuce na úkor řešení výchovných problémů.
Vydáno: 04. 01. 2021
I ve složitých podmínkách protiepidemických opatření probíhá další ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky. A úspěšně. Do 28. ročníku ankety Zlatý Ámos žáci nominovali celkem 83 pedagogů. Ne všichni s přihláškou nesouhlasili, ale drtivá většina do souboje o pomyslnou korunu krále českých učitelů šla. Děti jim tak vyjádřily svůj obdiv, úctu, uznání.
Vydáno: 04. 01. 2021
Systém pozitivní podpory chování (Positive Behavior Intervention and Support, dále PBIS) je implementační rámec, který byl vyvinut k tomu, aby pomohl školám postupně zavádět a dlouhodobě udržovat výzkumem ověřené intervence a principy v co nejefektivnější podobě. Díky implementaci PBIS je možné zajistit podporu všem žákům školy podle jejich potřeb. PBIS zlepšuje chování i akademické výsledky žáků, umožňuje budování kvalitních vztahů a pozitivního klimatu ve škole a přináší praktické rady a nástroje využitelné v každodenním životě školy. Materiály potřebné k implementaci PBIS jsou volně dostupné v anglickém jazyce, vzhledem ke komplexnosti systému však doporučujeme školám komunikovat s odborníkem, který se implementaci PBIS profesně věnuje.
Vydáno: 04. 01. 2021
Svět se mění rychleji, než si myslíme. Naše děti budou žíti v jiném světě, než ve kterém jsme vyrůstali my. Dnešní prvňáčci budou pracovat do roku 2080! Za život změní dle odhadů více než pětkrát své povolání. Na to vše by měla děti škola připravit. Je to těžký úkol, ale společně ho můžeme zvládnout.
Vydáno: 04. 01. 2021
Rozhodnutí ucházet se o místo ředitele školy / školského zařízení je rozhodnutí, které zasáhne nemalou měrou do současného života uchazeče a v případě úspěchu i do budoucna. 
Vydáno: 04. 01. 2021
Pandemie koronaviru přinesla do života nás všech mnoho nových věcí. Ve školním batohu vedle svačiny většina školáků a studentů nosí roušky i vlastní lahvičku s dezinfekcí. I výuka se musí přizpůsobit nové době. Na začátku jara si všechny školy vyzkoušely, jaké to je, vzdělávat žáky vzdáleně. Kromě všech nástrojů, které se pro online výuku nabízejí, je také výhodné vytvořit si vlastní webové stránky. Jejich založení s pomocí šablon Webnode je velice snadné.
Vydáno: 02. 01. 2021
Máte pocit, že víte, o čem se hovoří, když se řekne vzdělávání na dálku, distanční vzdělávání, hybridní výuka či offline výuka? Před březnem 2020 ležely tyto pojmy na okraji zájmu většiny učitelů, dnes je slýcháme každodenně. Před rokem ovšem označovaly něco jiného než dnes.
Vydáno: 02. 01. 2021