Aktuality - strana 205

Zavedené minimální bodové hranice pro přijetí na střední školy, takzvané „cut-off score“, bude mít dopad hlavně na obory, kde studují dívky. Podle ministra školství Roberta Plagy, to vyplývá z analýzy, kterou si resort nechal vypracovat.
Vydáno: 20. 11. 2018
21. listopadu 2018 Česká republika již 15 let v rámci své zahraniční rozvojové spolupráce podporuje také globální rozvojové vzdělávání, které napomáhá žákům v porozumění současnému globalizovanému světu a přispívá k pochopení potřeby usilovat o zlepšení životních podmínek obyvatel chudších částí světa.
Vydáno: 20. 11. 2018
Pohromu v podobě vysokého propadu studentů a žáků u povinné maturity z matematiky se mnozí poslanci snaží odvrátit.
Vydáno: 19. 11. 2018
Ve třídě nedaleko centra dvoumilionové metropole Ouagadougou panuje během hodiny nezvyklý klid. Navzdory tomu, že jeden učitel musí zvládnout 75 dětí. Za menším ruchem stojí možná i fakt, že 25 žáků je postiženo vadou sluchu nebo jsou němí. Každopádně se učitel, jenž souběžně s ústním výkladem přednáší i ve znakové řeči, těší velkému respektu.
Vydáno: 19. 11. 2018
V Kongresovém hotelu Jezerka v Seči proběhl ve dnech 12. –13. 11. již 7. ročník mezinárodní konference Digitální technologie ve výuce – praktické využití ve školách, kterou uspořádal Národní institut pro další vzdělávání (NIDV).  Konference byla zaměřena na inovativní metody a formy práce se zapojením digitálních technologií ve vyučování. Důraz kladla na praktické využití a ověřené metodické postupy, a to napříč jednotlivými vzdělávacími oblastmi a stupni škol.
Vydáno: 16. 11. 2018
Zveme vás srdečně k účasti i na letošním ročníku konference www.konferencekp.cz
Vydáno: 16. 11. 2018
Ve dnech 5. až 7. listopadu 2018 se v Praze uskutečnilo 46. jednání Řídicího výboru PISA (PISA Governing Board), kterého se zúčastnilo více než 150 delegátů z více než 70 zemí a ekonomik včetně zástupců Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropské komise. Organizátorem a hostitelem jednání byla Česká školní inspekce, která je v České republice od roku 2011 za realizaci mezinárodních šetření výsledků vzdělávání odpovědná.
Vydáno: 16. 11. 2018
Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity je ředitelé hlavně nesmí demotivovat. Místo toho by jim měli dát prostor pro splnění jejich představ o moderním učení.
Vyhlášení nejinspirativnějšího žákovského projektu roku 2018
Vydáno: 16. 11. 2018
Studijní výkon žáků souvisí s tím, jak daná společnost přistupuje k učitelům a jak je vyplácí. Vyplývá to z mezinárodní studie, která se zaměřila na pozici učitelů v pětatřiceti zemích světa.
Vydáno: 15. 11. 2018
Téma mobilních telefonů ve školách, dlouho aktuální přímo ve vzdělávání, ne tolik ve veřejné diskusi, se stalo i mediálním tématem následkem plošného zákazu používání mobilních telefonů ve francouzských školách. Jeho atraktivitu pak zvýšila iniciativa některých poslanců české dolní komory, kteří by podobnou regulaci zavedli i v ČR.
Vydáno: 14. 11. 2018
Angličtina, zumba, keramika, skaut, dramaťák, plavání. Naše děti mají stejně nabitý diář jako my, a to už na prvním stupni základní školy. Jak přežít kroužky a nezbláznit se z toho?
Vydáno: 14. 11. 2018
„Historie není systém uzavřených poznatků, které má komunita historiků šířit mezi veřejnost, ale nepředpojatá reflexe minulosti, která se odehrává neustále znovu, tady a teď.“ Tato slova zazněla na úvod konference Dějiny ve veřejném prostoru: Česká společnost a historická výročí, která se uskutečnila 8. a 9. 11. 2018 v Praze z iniciativy významných vzdělávacích institucí. Její cíl byl jasný: v souvislosti s končícím osmičkovým rokem poskytnout prostor pro soustředěnější úvahy nad podobou, smyslem a funkcí výročního vzpomínání.
Vydáno: 14. 11. 2018
Členové Učitelské platformy se jasně vymezují vůči záměru Asociace krajů nastavit nepodkročitelnou hranici bodů (tzv. cut off score) při přijímacím řízení na střední školy. Rozhodnutí o přijetí či nepřijetí žáka by podle Učitelské platformy mělo zůstat na vedení školy.
Vydáno: 14. 11. 2018
Čtenářské kluby Nové školy o. p. s.
Vydáno: 13. 11. 2018
Znáte výborného ředitele nebo ředitelku školy, ketří si zaslouží titul Ředitel roku? Nominujte je v prvním ročníku nové ankety a vyhrajte zajímavé ceny.
Vydáno: 13. 11. 2018
Spojte příjemné s užitečným a prohlédněte si vánoční Prahu
Vydáno: 13. 11. 2018
Tento rozhovor vznikl díky tomu, že koordinátorka iniciativy Úspěch pro každého žáka Silvie Pýchová, která je zároveň výkonnou ředitelkou SKAV, měla možnost strávit dva měsíce ve Finsku na stáži Erasmus v rámci svého doktorského studia na FSV UK. S Johannou Wahlman, která působí jako speciální pedagožka na základní škole v Lappeenrantě, se Silvie seznámila už v roce 2012 na studijní návštěvě v Irsku. Teď měly tedy příležitost se po delší době opět setkat a pohovořit spolu o tom, jak funguje pilotní škola, kde Johanna učí.
Vydáno: 12. 11. 2018
Radní Mělníka zrušili své rozhodnutí o odvolání ředitele školy zvoleného do zastupitelstva, pak s ním podepsali koaliční dohodu.
Vydáno: 12. 11. 2018
Učitel na škole ve finském Oulu nebude už nikdy stát před žáky sám, v nové „open space“ budově probíhá totiž výuka několika učitelů v jedné místnosti zároveň, obří třída pojme až 100 dětí.