Aktuality - strana 176

Rozhovor s rodiči nebo zákonnými zástupci žáků je velmi specifická komunikační situace, která má svá pravidla a vyžaduje profesionální přístup ze strany všech pracovníků školy, pokud možno i těch provozních. Téma komunikace s rodiči je stálicí v poptávce vzdělávacích programů DVPP, přičemž trvale mají o školení zájem jednotlivci, ovšem čím dál častěji jsou semináře objednávány vedením škol takzvaně pro sborovnu. A to je dobře, neboť jednat s rodiči není totéž jako jednat se žáky či s kolegy a už vůbec to není totéž jako mluvit s někým třeba při venčení psů – i kdybychom se přitom bavili s rodičem dětí, které „chodí k nám do školy“. Připomeňme si tedy faktory, jež pomáhají proměnit „popovídání s maminkou nebo tatínkem“ v efektivní a strukturovaný rozhovor vedený dobře připraveným profesionálem.
Vydáno: 01. 08. 2019
V květnu 2019 rozeslal NIDV pedagogickým pracovníkům základních a středních škol v jednotlivých krajích ČR evaluační dotazník, jehož cílem bylo především odhalit současné palčivé problémy, se kterými se školy v oblasti etické výchovy (ETV) potýkají nejčastěji, a zjistit, jaké jsou v tomto ohledu jejich potřeby. Počet obeslaných účastníků byl 194. Zodpovězených dotazníků se vrátilo 54. Většina respondentů k zavádění ETV do programu školy měla připomínky. 
Vydáno: 01. 08. 2019
Pro děti v minulosti bylo zcela přirozené učit se venku. Družiny mají velkou možnost a příležitost děti k tomuto učení znovu přivést. Můžete se zapojit do projektů, které vám pomohou s náplní i metodikou. Vzdělávání venku je názorné, pestré, zaměstná všechny smysly. V neposlední řadě je pohyb a pobyt venku zdravý nejen pro fyzický rozvoj dětí, ale kontakt s přírodou přispívá k lepšímu duševnímu zdraví a snižuje stres.
Vydáno: 31. 07. 2019
Zřejmě se všichni shodneme na tom, že zřizovatel rozhodně může posílat škole peníze na provoz, financovat rekonstrukce, případně stavět nové budovy. To je jedna z jeho velmi důležitých rolí a při pohledu na stav školních budov a vybavení školek a škol můžeme bez ostychu říci, že až na výjimky zřizovatelé tento svůj úkol plní dobře. Vyplývá to mimo jiné i z poslední výroční zprávy ČŠI, která potvrzuje trend stále se zvyšující kvality materiálního zázemí škol. Podle některých hlasů zde ale také role zřizovatelů končí. Do života školy už nemá co mluvit. A do vzdělávání jako takového už vůbec ne.
Vydáno: 30. 07. 2019
Odborník na sociální sítě Daniel Dočekal
Vydáno: 30. 07. 2019
V létě je na prvním místě ovoce. Jsou jím obsypané stromy i keře na zahradách i v lese a byl by hřích si ho pořádně neužít. Letní ovoce nejsou jen jahody a borůvky. Od června si můžeme pochutnat na čerstvých třešních, broskvích, rybízu, malinách. V červenci se přidávají meruňky, borůvky, ostružiny, letní jablka. V srpnu pak mirabelky, blumy, brusinky, hroznové víno a první švestky. S prodlužujícími dny a rostoucími teplotami se také zvyšuje počet druhů dozrávajícího ovoce a zeleniny. Přes jejich rozmanitost je spojují společné vlastnosti - čerstvost, šťavnatost a vysoký obsah vitamínů - a díky osvěžující chuti jsou vítanou letní vzpruhou.
Vydáno: 29. 07. 2019
Dobová data rakousko-uherské monarchie úplně nesouhlasí s těmi, která stát zhruba před dvě stě lety hlásal. Úředníci například nadsazovali počet dětí, které chodily do školy.
Vydáno: 29. 07. 2019
Průměrné náklady na jedno dítě o letních prázdninách vycházejí rodičům na 11 585 korun. 
Vydáno: 26. 07. 2019
Ústavní soud ve středu zamítl návrh skupiny osmnácti pravicových senátorů na zrušení části školského zákona. Je to ustanovení, podle kterého lze žádost o zápis nové školy do rejstříku odmítnout, pokud není v souladu se státním nebo krajským záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy.
Vydáno: 25. 07. 2019
Snahu zkvalitnit školství v Česku brzdí nízký podíl veřejných výdajů na vzdělávání vzhledem k hrubému domácímu produktu (HDP). 
Vydáno: 25. 07. 2019
Fakt, že stále více rodičů vozí každé ráno své ratolesti do školy autem, vede radnice měst v Karlovarském kraji k investicím, které mají zajistit bezpečnost dětí a také zabránit každodenním zácpám u škol.
Vydáno: 24. 07. 2019
Těžká aktovka, hrbení se nad lavicí, v pubertě naditá kabela přes rameno, vysoké podpatky, ale i noha přes nohu či zvedání těžkých břemen. Na bolest zad a kloubů si zaděláváme různými stereotypy.
Vydáno: 24. 07. 2019
Program pro získání základní orientace v právním prostředí a především základní průpravy pro přípravu školy či školského zařízení na mimořádné události a krizové situace.
Vydáno: 24. 07. 2019
Zapojte svou školu do podzimního termínu dobrovolnického uklízení v rámci kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko, který je zároveň termínem celosvětového úklidu World Clean Up Day.
Vydáno: 24. 07. 2019
Zřizovatelé a někteří ředitelé škol obdrželi výzvu k zařazení ředitelů do nejvyšší možné platové třídy, a to v souvislosti s přechodem na financování založeném na PHmax. V zařazení ředitelů do platové třídy se legislativně nic nezměnilo. Pokud tedy danou činnost konáte v souladu s katalogem prací, máte právo požádat zřizovatele o zařazení do odpovídající platové třídy, pokud jste tak už neučinili ve chvíli, kdy skutečnost opravňující zařazení do vyšší platové třídy nastala, což by bylo logické a v souladu s právními předpisy. Jen pro úplnost uvádíme, že výkaz P 1c-01 se podává ke stavu k 30. 9. 2019 a data v něm budou podkladem pro stanovení výše přiřazených tarifů od 1.1. 2020. K zařazení do platových tříd podrobněji viz níže:
Vydáno: 23. 07. 2019
O medaili víc než loni vybojovali nejlepší středoškolští fyzici na mezinárodním klání v Tel Avivu. Bodovali gymnazisté z Olomouce, Rychnova, Brna a Prahy. Na olympiádě bojovali proti 363 dalším účastníkům z celého světa.
Vydáno: 23. 07. 2019
Střední škola mediální grafiky a tisku učí především grafiky, ale i tiskaře a knihaře v maturitních a učebních oborech. Vizuální stránka hraje proto při vyučování klíčovou roli. Proto Střední škola mediální grafiky a tisku ve spolupráci se startupem ContextMinds vyvinula unikátní systém výuky pomocí pojmových map s kontextem, který využívá vizualizaci znalostí. Představujeme vám pojmové mapování.
Vydáno: 22. 07. 2019
Youtuber Karel Kovář (22) známý jako Kovy se snaží své sledující nejen bavit, ale v mnoha směrech také vzdělávat a motivovat. V rozhovoru pro iDNES.cz prozradil, jak se těší na svou účast v soutěži StarDance. Mluvil i o tom, jaké změny ve výuce by podle něj mělo podniknout české školství.
Vydáno: 22. 07. 2019
aneb proč mnoha lidem chybí kritické myšlení a proč tak snadno věří dogmatikům
Vydáno: 22. 07. 2019
Co a proč se v příštích letech budou žáci učit na českých školách? To se zřejmě jen tak nedozvíme. Ministr školství Robert Plaga zastavil práce na přípravě nových vzdělávacích programů, které měly školy proměnit.
Vydáno: 19. 07. 2019