Aktuality - strana 178

Komentář Martina Zvěřiny, který kritizuje práci se zdroji novinářů z Aktuálně.cz. 
Vydáno: 10. 07. 2019
Po desetileté (a velmi pozitivní) zkušenosti se zaváděním a podporou žákovských parlamentů na školách po celé České republice začalo Centrum pro demokratické učení (CEDU) uvažovat o tom, jak by mohl žákovský parlament fungovat na školách v sociálně vyloučených lokalitách. Tedy v prostředí, nad kterým česká společnost, co se týče možných strukturálních změn, do jisté míry zlomila hůl a kde děti mají malý pocit vlastního vlivu a nevěří, že by mohly ve svém okolí a životě něco změnit.
Vydáno: 10. 07. 2019
Jsem dyslektik a dysgrafik. Chápu, co děti při učení nechápou. Umět anglicky znamená cítit se pohodlně v situacích, kdy mluvit potřebujete. V učení jazyka má fungovat pozitivní motivace, třeba že vám nebude trapné mluvit na dovolené. Každý, kdo mluví plynule česky, by měl být schopný naučit se i dobře anglicky, říká Bronislav Sobotka, učitel angličtiny z Brna, který vydává výuková videa na Youtube kanále a má víc než 110 tisíc odběratelů. 
Vydáno: 09. 07. 2019
Jen 57 % středoškoláků hodnotí svou školu známkou 1 nebo 2. Horší známku nejčastěji udělili kvůli pocitu, že jim obsah výuky nebude mimo školní lavice k ničemu užitečný.
Vydáno: 09. 07. 2019
Průměrný plat učitelů v ČR by se měl do roku 2025 dostat nejméně na 130 procent průměrné mzdy ve státě. Alespoň na této hladině by se pak měl dále udržovat. Počítá s tím návrh záměru vzdělávání a jeho rozvoje do roku 2023, který by měla projednávat vláda.
Vydáno: 09. 07. 2019
Ministři v pondělí probírali pirátskou novelu školského zákona, která by mimo jiné odložila zavedení povinné maturity z matematiky.
Vydáno: 09. 07. 2019
Nejvyšší kontrolní úřad zahájí v červenci pět nových kontrol ze svého letošního plánu. Prověří v nich například peníze na podporu inkluze.
Vydáno: 09. 07. 2019
Jak bude vypadat základní škola budoucnosti.
Vydáno: 08. 07. 2019
IQ dětí klesá, jsou horší v testech a mají úzkosti, může za to používání obrazovky a moderních technologií, říká neurolog Martin Jan Stránský.
Vydáno: 08. 07. 2019
Vysokoškolský pedagog a lektor kritického myšlení Ondřej Hausenblas předsedal v 90. letech první a na dlouho jediné reformně orientované iniciativě českých učitelů. Jak si v té době představoval české školy za třicet let? „Naivně jsem si myslel, že demokratický režim bude lidem vyhovovat. Jenže většina chce být řízena a nenést zodpovědnost. K tomu, aby chtěly být svobodné, se ale děti mohou vychovat.“ Za svůj dlouhodobý přínos vzdělávání byl na jaře uveden do Auly sály v rámci ceny Eduína.
Vydáno: 08. 07. 2019
Brněnská Masarykova univerzita odstartovala projekt sdíleného bydlení nazvaný Symbios.
Vydáno: 08. 07. 2019
Tento článek se měl původně jmenovat Odcházení, v průběhu jeho promýšlení jsem se ale rozhodl změnit předponu. Ostatně, kořen slova zůstává stejný a odkazuje k témuž východisku, jímž je pohyb, resp. cesta (odejít, najít; přesně v tomto sledu). Nemůžete zkrátka něco najít, aniž byste někam odešli. Musíte „zvednout zadek“ z místa, kde jste, a vyrazit. Opustit relativní bezpečí v přítomnosti ve prospěch budoucnosti plné příslibů a možností, ale současně velice nejisté a nebezpečné může být skutečně těžké rozhodnutí. Přesto byly napsány tisíce knih (a tento článek), ve kterých hrdina dospěje k odhodlání vydat se na cestu a velmi se mu to vyplatí. Například americký spisovatel John Augustus Shedd nám nabídl tuto myšlenku: Loď kotvící v přístavu je v bezpečí, ale to není důvod, proč se lodi staví…
Vydáno: 04. 07. 2019
Britský think-tank doporučuje přistupovat k cukru stejně jako k cigaretám. 
Vydáno: 04. 07. 2019
Počet dětí s problémy s hmotností přibývá. Abnormalitě s váhou, ať se jedná o nadváhu nebo podváhu, má čtvrtina dětské populace. Oproti době před pěti lety ale jí dospívající méně sladkostí a více zeleniny a ovoce.
Vydáno: 04. 07. 2019
Kuchařky přesvědčily o tom, že ve školních jídelnách nepodávají žádné UHO a rozvařené brambory.
Vydáno: 04. 07. 2019
Případem se zabývala policie, ale odložila ho s tím, že fotky nebyly pornografické.
Vydáno: 04. 07. 2019
Akce s názvem Evropská škola talentů v trojzemí (ČR, Sasko a Polsko) se uskuteční ve dnech 8. - 11. srpna 2019 v  Mezinárodním centru setkání St. Marienthal , Ostritz (Internationales Begegnungszentrum St. Marienthal , St. Marienthal 10, 02899 Ostritz-St. Marienthal, e-mail: info@ibz-marienthal.de ), a je určena žákům středních škol z České republiky, Polska a Saska.
Vydáno: 03. 07. 2019
Učitelé informatiky: Hrozí, že naše děti nebudou schopné ostatním na pracovním trhu konkurovat. (publikujeme článek z portálu Otevřené vzdělávání.)
Vydáno: 03. 07. 2019
Za účelem rekapitulace nejdůležitějších událostí z oblasti velkých výzkumných infrastruktur ČR vydává Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy newsletter. Jeho prostřednictvím shrnuje retrospektivní formou novinky v agendě velkých výzkumných infrastruktur ČR průběžně zveřejňované na webových stránkách https://www.vyzkumne-infrastruktury.cz/ . 
Vydáno: 03. 07. 2019
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga schválil po projednání ve 25. poradě vedení MŠMT dne 2. 7. 2019 znění kritérií hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání, podle nichž bude Česká školní inspekce školy a školská zařízení ve školním roce 2019/2020 hodnotit. Kritéria vycházejí z modelu tzv. kvalitní školy, který Česká školní inspekce ve spolupráci s externími odborníky vytvořila.
Vydáno: 03. 07. 2019