Aktuality - strana 177

aneb proč mnoha lidem chybí kritické myšlení a proč tak snadno věří dogmatikům
Vydáno: 22. 07. 2019
Co a proč se v příštích letech budou žáci učit na českých školách? To se zřejmě jen tak nedozvíme. Ministr školství Robert Plaga zastavil práce na přípravě nových vzdělávacích programů, které měly školy proměnit.
Vydáno: 19. 07. 2019
Školství už léta patří mezi priority napříč politickými stranami. Platy učitelů konečně rostou, teď ještě mít kantory, kteří nebudou „jen chodit do práce“.
Vydáno: 19. 07. 2019
Minulý týden vláda schválila novelu zákona o budoucí ochraně vody a jejích zdrojů. Podobně se i univerzity chystají na to, že poroste poptávka po odbornících třeba právě na problémy související s klimatickými změnami.
Vydáno: 18. 07. 2019
Asi jste se již setkali s tím, že někdo řekl: bydlím v podnájmu. Laik tím většinou myslí, že nemá v užívání celý byt, ale jen určitou místnost. Co to ale znamená po právní stránce?
Vydáno: 18. 07. 2019
Stovky milionů korun, které si lidé nevyzvedli z již zrušených anonymních vkladních knížek, skončily v nadaci České spořitelny, která se zaměřuje na podporu českého školství.
Odborná konference
Vydáno: 17. 07. 2019
 Podíl dětí do tří let, které se dostaly do dětského domova jen ze sociálních důvodů, v posledních letech roste. Dosáhl dvou pětin.
Vydáno: 17. 07. 2019
Prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák kritizoval mladé ekologické aktivisty. Prohlásil, že 14leté děti protestující proti změnám klimatu by měly „dostat přes držku“.
Vydáno: 17. 07. 2019
MŠMT připravilo materiál pro ředitele škol v oblasti snižování administrativní zátěže s názvem „Informace MŠMT k vedení dokumentace o dětech, žácích a studentech a některé další dokumentace v elektronické a listinné podobě.
Vydáno: 17. 07. 2019
Prospěšnost využívání formativního hodnocení potvrzují mnohé zahraniční výzkumy. Podle výzkumů PISA a TIMSS má formativní hodnocení prokazatelně pozitivní vliv na učení žáků. Tito žáci dosahují v průměru lepších výsledků než žáci, kteří byli hodnoceni převážně sumativně, tedy známkováním, procenty či body.
Vydáno: 16. 07. 2019
Cíle udržitelného rozvoje
Vydáno: 16. 07. 2019
Čeští učitelé si stále více věří v tom, že dokážou své žáky motivovat ke školní práci, ukázal průzkum. Avšak ve srovnání s učiteli v jiných zemích jsou si stále nejistí.
Vydáno: 15. 07. 2019
Čeští školáci mají dnes větší znalosti než děti před čtvrt stoletím. Vyplývá to z dat organizace Kalibro, která 25 let připravuje testy pro děti na základních a středních školách.
Vydáno: 15. 07. 2019
Bilancování školství uplynulého kalendářního roku asi nemůže být pro nikoho moc zajímavé čtení. Pár vzedmutých vášní ohledně maturit (vyústěných do ztracena), narychlo „spíchnutá“ úprava vyhlášky o inkluzi (kdy s ní není spokojen skoro nikdo), zvýšení platů učitelů (které se ovšem neprovedlo od slibovaného září), spousta sepsaných prováděcích vyhlášek k reformě financování regionálního školství (ty ale zůstaly v šuplíku, protože se reforma nekonala), a hlavně - zavedení obědů zdarma, a to pokud možno všem a všude. Vsadím se, že v rámci všeobjímajícího populismu se možná dočkáme poslaneckého návrhu na obědy zdarma i pro uklízečky a školníky.
Vydáno: 12. 07. 2019
Článek Richarda W. Fettera (právník věnující se pracovnímu a občanskému právu)
Vydáno: 12. 07. 2019
Údajně až stovkám školníků, uklízeček, úřednic či mistrů zaměstnaných na školách může hrozit od ledna 2020 výpověď.
Přihlášky do 4. ročníku jsou otevřeny
Vydáno: 12. 07. 2019
Zajímají vás globální témata? Baví vás interaktivní metody výuky a školní projekty? Chcete změnit vaše okolí k lepšímu a připravit žáky na život v současném propojeném světě? Zapojte se do projektu Světová škola! Prestižním oceněním se v současné době pyšní 96 českých škol, připojte se k nim i Vy.
Vydáno: 12. 07. 2019
Petra Mazancová vystudovala obor AJ–ZSV pro střední školy na pedagogické fakultě UHK. Aktuálně je učitelkou na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích, předtím působila na střední odborné škole obalové techniky ve Štětí. Od roku 2017 je předsedkyní spolku Učitelská platforma. Je vdaná a má čtyři děti školou povinné.
Vydáno: 11. 07. 2019