Aktuality - strana 161

Projděte si unikátní mapu vzdělávacích podmínek v Česku
Vydáno: 28. 11. 2019
Vylít na sebe kýbl ledové vody, sníst co nejvíce skořice, tančit v otevřených dveřích jedoucího auta nebo spolknout tabletu do myčky na nádobí. To jsou jen příklady některých výzev (tzv. challenges), které se pravidelně objevují na sociálních sítích. Některé z nich jsou pozitivní, jiné mohou být vtipné, mnoho z nich je však nebezpečných, a to až smrtelně.
Vydáno: 27. 11. 2019
Soutěž Společně otevíráme data Nadace OSF je jediná soutěž pro aplikace postavené na otevřených datech v Česku. Jejím smyslem je podpořit vznik nových služeb pro veřejnost a zviditelnit společenský a ekonomický potenciál otevřených dat a open source technologií. Ocenění získávají aplikace, které přispívají k většímu zapojení jednotlivců do veřejného dění, pomáhají lidem v každodenním životě, vnášejí transparentnost do fungování veřejné správy, kombinují využití otevřených dat a open source nebo upozorňují na významný společenský problém. Letos Nadace OSF uspořádala už 7. ročník soutěže. Vyhlášení vítězů proběhlo 26. listopadu v novém coworkingovém prostoru WeWork.
Vydáno: 27. 11. 2019
Mezinárodní konference k profesnímu rozvoji pedagogických pracovníků
Vydáno: 27. 11. 2019
Ve středu 27. listopadu od 17 hodin se v Modřanském biografu uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 12, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky.
Vydáno: 27. 11. 2019
V pátek 22. listopadu se uskutečnilo výroční setkání členů Digikoalice, které zorganizovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Digikoalice je platforma MŠMT, která v současné době propojuje 185 organizací, jejichž společných cílem je rozvoj digitálního vzdělávání v Česku.
Vydáno: 26. 11. 2019
Pocit únavy, fyzické i duševní vyčerpání, nechuť do práce nebo cynismus a hněv vůči žákům. To všechno cítí až čtvrtina učitelů.
Vydáno: 26. 11. 2019
Jako nástroj v boji proti obezitě zavádí některé školy v Česku do výuky tělocviku jízdu na koloběžce.
Vydáno: 25. 11. 2019
Zkušení odcházejí do penze a noví nevydrží.
Vydáno: 25. 11. 2019
V roce 2018 byl každý jedenáctý Čech žákem základní školy. Do školních lavic poprvé usedlo 108 tisíc dětí. Na středních školách se vzdělávalo 420 tisíc studentů, z nich 130 tisíc na gymnáziích. Studentů vysokých škol bylo téměř 300 tisíc, přes patnáct procent tvořili cizinci.
Vydáno: 24. 11. 2019
„Nene, letos ještě nedostávám zaplaceno. Mám těsně po škole, a tak tu jsem na stáži, supluji a pomáhám s administrativou. Když ale vidím, jaký dopad má už teď moje práce, tak mi to ani tolik nevadí,“ říká mi drobná dívka v kanceláři ředitele. Jsme na základní škole ve městě Puerto Princessa na filipínském ostrově Palawan. Jak se to stalo? Jsou filipínské školy pro českého učitele něčím (kromě blízkosti pralesa) zajímavé? A jak se dívají učitelé „na druhém konci světa“ na svou práci?
Vydáno: 23. 11. 2019
Navýšení rozpočtu školství, snižování nerovností ve vzdělávání, zlepšení výuky na druhém stupni základních škol, aby nedocházelo k odlivu dětí na víceletá gymnázia. To jsou příklady cílů Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+, jejíž hlavní směry v prvním listopadovém týdnu představilo ministerstvo školství. Učitelská platforma na materiálu oceňuje snahu o zapojení všech aktérů, kteří budou strategii uvádět v život, ale zároveň připomíná, že máme problém s implementací strategických dokumentů.
Vydáno: 22. 11. 2019
Hodnocení dlouhodobého působení projektu Pomáháme školám k úspěchu ve veřejných ZŠ
Vydáno: 22. 11. 2019
Už deset let mají vybrané veřejné základní školy možnost zapojit se do projektu Pomáháme školám k úspěchu, který jim poskytne veškerý servis k tomu, aby mohly zlepšit svůj přístup k výuce a k dětem.
Vydáno: 22. 11. 2019
Střední školy využívají digitální technologie ve výuce často neefektivně, kromě hodin informatiky středoškoláci většinou ve škole s počítači samostatně nepracují.
Vydáno: 21. 11. 2019
S urážkami, posmíváním a jiným negativním chováním se na internetu podle průzkumu pro společnost Avast setkala zhruba čtvrtina dětí.
Vydáno: 21. 11. 2019
EDUin publikoval text Radima Tolasze, který reaguje na nesmysly uvedené v článku Klimakult, který vyšel 15. října v Učitelských novinách. Radim Tolasz postupně vyvrací všechny uvedené lži a fakenews zástupce šéfredaktora Učitelských novin Lukáše Doubravy, který původní text sepsal.
Vydáno: 21. 11. 2019
Letošní konference nese podtitul Společně: Most k úspěchu a bude tematicky zaměřena na Prioritní osu 3 – Rovný přístup ke kvalitnímu předškolnímu, primárnímu a sekundárnímu vzdělávání.
Vydáno: 20. 11. 2019