Aktuality - strana 253

Co čeká děti, žáky, studenty, jejich rodiče a pedagogy v novém školním roce? MŠMT zveřejňuje přehled nejdůležitějších novinek 2017/2018.
Vydáno: 06. 09. 2017
S plánem na postupné navyšování platů pedagogů o 15 %, a to tři roky po sobě, přišlo na konci roku 2015 MŠMT. Nynější požadavky školských odborů tedy zcela podporuji a snažím se je prosadit i při jednáních s ministrem financí.
Vydáno: 06. 09. 2017
Konference s příspěvky a workshopy pro praktické využití v mateřských školách
Vydáno: 06. 09. 2017
Kvalifikovaný učitel, větší důraz na studijní úspěch žáků, lepší školní klima, spokojenější pedagogický sbor. To je podle šetření České školní inspekce (ČŠI) "recept" na úspěšnou školní třídu.
Vydáno: 05. 09. 2017
Česká školní inspekce zveřejňuje tematickou zprávu s výsledky inspekčního elektronického zjišťování uskutečněného v mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách, které bylo zaměřeno na zjišťování podmínek pro využití digitálních technologií.
Vydáno: 05. 09. 2017
Přehled vybraných informací a zajímavostí ze zahraničí
Vydáno: 05. 09. 2017
Postiženým dětem, kterých letos do školních lavic usedne přes padesát tisíc, usnadňují od loňska výuku speciální programy, osobní asistenti a různé pomůcky. Za jejich začlenění do běžné školy stát loni zaplatil 589 milionů, letos to má být miliarda a půl jen za první pololetí a příští rok se počítá se čtyřmi miliardami.
Vydáno: 04. 09. 2017
Státní tajemník Jindřich Fryč zahájil nový školní rok 2017/2018 v Základní a mateřské škole Chotýšany a Základní škole Žitomířská v Českém Brodě, rovněž náměstkyně a náměstci ministra školství se zúčastnili slavnostního zahájení školního roku ve školách na různých místech České republiky.
Vydáno: 04. 09. 2017
Jak se stalo už dobrou tradicí, k začátku nového školního roku vysílá Český rozhlas zdravici ministra školství, mládeže a tělovýchovy. V případě, že jste nestihli slyšet slova ministra Stanislava Štecha přímo v rozhlase, níže přinášíme přepis.
Vydáno: 04. 09. 2017
Česká školní inspekce zveřejňuje sekundární analýzu výsledků mezinárodních šetření TIMSS 2015 a TIMSS 2011, jejímž cílem je porovnat na základě výsledků těchto šetření vybrané znaky méně úspěšných a velmi úspěšných tříd.
Vydáno: 01. 09. 2017
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy chce nově přezkoumat a aktualizovat rámcové vzdělávací programy škol, tj. dokumenty, podle nichž se řídí vzdělávání ve všech školách. Revize rámcových vzdělávacích programů (RVP) je rozplánována až do roku 2022 a nově vymezí rozsah i obsah vzdělávání společný pro všechny žáky.
Vydáno: 01. 09. 2017
MŠMT připravilo novelu školského zákona, díky níž budou učitelé lépe chráněni před šikanou. Novela upravuje od 1. září práva a povinnosti pedagogických pracovníků. Mezi právy se nově objevuje právo na ochranu před fyzickým násilím nebo psychickým nátlakem, kterou má zajistit zejména zaměstnavatel.
Vydáno: 01. 09. 2017
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vnímá společnou protestní akci školských odborů a vysokých škol jako vyjádření nespokojenosti nad dlouhodobým stavem financování českého školství.
Vydáno: 01. 09. 2017
Školní vzdělávací programy určují vzdělávaní na jednotlivých školách. Žádný takový program se neobjede bez dodržování obecně závazných rámcových vzdělávacích programů.
Vydáno: 01. 09. 2017
Co určuje vzdělávání na jednotlivých školách? Školní vzdělávací programy.
Vydáno: 01. 09. 2017
Evaluace může probíhat na úrovni školy či na úrovni třídy. Může ji provádět ředitelka školy, pedagogický sbor i každý jednotlivý pedagog.
Vydáno: 01. 09. 2017
Vážená Asociace speciálních pedagogů ČR, z.s., obdrželi jsme váš alarmistický otevřený dopis...
Vydáno: 31. 08. 2017
Jak vznikla v posledních měsících iniciativa Vzdělávání PŘEDE_VŠÍM? Ze společné potřeby, dlouhodobé debaty a hlavně intenzivní snahy více organizací změnit situaci v českém vzdělávání. Bereme si za cíl přimět politické strany akceptovat priority vzdělávací politiky, na kterých je mezi zástupci organizací konsensus. Jde záměrně o cíle, které je možné ovlivnit v rámci čtyřletého volebního období.
Vydáno: 30. 08. 2017
Česká republika je jednou ze zemí, kde se zaměstnávání na částečné pracovní úvazky jen velmi pomalu rozbíhá. Česko zaujímá 4. příčku mezi 27 zeměmi, které mají největší počet zaměstnanců pracujících na plný úvazek – 95 % všech zaměstnaných. Většina lidí u nás pracuje na plný úvazek (91 % žen a 98 % mužů).
Vydáno: 30. 08. 2017
Školy a školská zařízení jsou od 1. 7. 2017 považovány za orgány veřejné moci (OVM). V souvislosti s tím jim byly zřízeny datové schránky (DS) typu OVM nebo byly jejich stávající datové schránky povýšeny na DS OVM.y za orgány veřejné moci (OVM). V souvislosti s tím jim byly zřízeny datové schránky (DS) typu OVM nebo byly jejich stávající datové schránky povýšeny na DS OVM.
Vydáno: 29. 08. 2017