Aktuality - strana 209

Učitelé by podle Senátu měli od roku 2020 pobírat plat ve výši nejméně 130 procent průměrné mzdy. Nepedagogickým pracovníkům by se mzda měla meziročně zvýšit o osm procent.
Vydáno: 19. 10. 2018
Školský ombudsman řešil v uplynulém školním roce opět téměř dva tisíce podnětů. Jednalo se zejména o spory mezi učiteli a vedením školy, rodiči a učiteli a mezi žáky navzájem. Zvýšené množství dotazů a stížností souviselo také s realizací konkurzů na posty ředitelů škol a školských zařízení.
Vydáno: 19. 10. 2018
V sobotu 27. října organizuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v rámci oslav Společné století Den otevřených dveří.  Při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky tak zpřístupní své reprezentativní prostory Rohanského paláce veřejnosti.
Vydáno: 18. 10. 2018
Ředitelé škol musí každý rok vykazovat, kolik romských dětí k nim chodí. Neví ale, jak si s evidencí poradit, a někteří to považují za diskriminaci romských dětí.
Vydáno: 18. 10. 2018
Odložení nového způsobu financování regionálního školství o jeden rok přináší všem zainteresovaným subjektům příležitost se na tuto změnu ještě více připravit. To je dobrá zpráva především pro ty školy a školská zařízení, které v minulosti nepřikládaly výkaznictví dostatečný význam. Stále ve větší míře se totiž údaje předávané těmito subjekty stávají rozhodnými informacemi, na základě kterých jsou jim pak přidělovány konkrétní objemy finančních prostředků – a při novém způsobu financování bude tato jejich zodpovědnost ještě více umocněna. Jakých údajů bude tedy potřeba?
Vydáno: 17. 10. 2018
Absolvent pedagogické fakulty, nadšený pro učitelskou profesi by podle statistiky měl být snem každého ředitele. V době, kdy řadu škol zachraňují důchodci, přesto hledají někteří absolventi práci i rok a půl.
Vydáno: 17. 10. 2018
Pravidelný výzkum CVVM v září 2018 zjišťoval názory české veřejnosti na úroveň vzdělávání v ČR. Otázky byly konkrétně zaměřeny na úroveň vzdělávání na vybraných typech škol a hodnocení vlastního vzdělání z hlediska rozvíjení určitých schopností žáků a studentů.
Vydáno: 17. 10. 2018
Kdysi dávno před mnoha lety jsem četla rozhovor s úžasnou koučkou Katarinou Schapiro. A nadchla jsem se pro to, co dělá. Koučink! Přišlo mi naprosto jedinečné, že nechává druhému člověku prostor pro jeho úvahy, názory, osobnost. Že nikoho k ničemu nenutí. Že nelpí na tom, co si sama myslí, že je něco dobré nebo špatné. Že dává naprostou svobodu svému komunikačnímu partnerovi, aby se sám rozhodl. Svoboda, to bylo to, co mi nasadilo brouka do hlavy, abych o koučování vůbec začala uvažovat. Vždyť kdekdo nám říká, co máme dělat. A ejhle, kouč ne.
Vydáno: 16. 10. 2018
Ředitelka versus matikářka versus žáci. Tuto záludnou rovnici řeší moravskoslezská Česká školní inspekce (ČŠI) a porubská radnice coby zřizovatel ZŠ Porubská 832.
Vydáno: 16. 10. 2018
Zaměstnavatelé si stěžují na nízkou úroveň znalostí absolventů učňovských oborů.
Vydáno: 16. 10. 2018
Již posedmé připravují Národní institut pro další vzdělávání, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Evropská komise ve spolupráci se zahraničními kulturními instituty a dalšími partnery mezinárodní konferenci k podpoře vícejazyčnosti na školách s názvem Jazyky v zrcadle jednoho století, která se uskuteční 18. října 2018 od 9 hod. v prostorách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v Karmelitské ulici v Praze.
Vydáno: 15. 10. 2018
Vedle učitelského sboru či školníka může od letošního školního roku přibýt ve škole další pracovník. Překladatel pro děti cizinců, kterých v poslední době ve školách přibývá. Zvláště ve městech, jako jsou Praha a Brno, ale i všude tam, kde jsou velké továrny.
Vydáno: 15. 10. 2018
Politikem může být i ředitel školy. Kandidát hnutí ANO Libor Bastl však nedokázal rozlišit, kdy dělá politiku a kdy řídí vyučování.
Vydáno: 15. 10. 2018
Chytrý telefon vlastní nebo používá 96 % tuzemských středoškoláků a vysokoškoláků, přitom ani ne polovina z nich používá některou z bezpečnostních aplikací určených k ochraně smartphonu.
Vydáno: 15. 10. 2018
Národní institut pro další vzdělávání v rámci projektu SYPO vyhlašuje výběrové řízení na členy národních kabinetů Matematika a její aplikace, Český jazyk a literatura a Informatika a ICT a členy Stálé konference ředitelů.
Vydáno: 12. 10. 2018
1. listopadu 2018 v Malém sálu Městské knihovny hl. m. Prahy (Mariánské náměstí 1/98, Praha 1)
Vydáno: 12. 10. 2018
Nominovat do 6. ročníku Zlaté karabiny bude možné opět od 1. dubna 2019 a na slavnostní vyhlášení se sejdeme 15. 10. 2019 opět na Mariánském náměstí v budově Magistrátu Hlavního města Prahy při příležitosti konference Zástupce na cestě k úspěchu. Kreativní, nápadití, obětaví, pracovití, energičtí, důslední, erudovaní, ochotní, loajální, oddaní své práci, laskaví, spravedliví, pečliví a také skvělí organizátoři a manažeři – tak takoví jsou podle nominací držitelé Zlaté karabiny 2018, tradiční soutěže o nejlepšího zástupce ředitele školy.
Vydáno: 11. 10. 2018
Absolventi pedagogických fakult mají sice znalosti ze svých oborů, jenže se vztahy ve třídě si často poradit neumí. Upozorňuje na to Milan Kotík, manažer projektu, který učí pedagogy rozpoznat a včas podchytit šikanu.
Vydáno: 11. 10. 2018
Přihlašování do 8. ročníku celostátní soutěže DOMINO   od 28. 10. 2018 do 31. 1. 2019
Vydáno: 10. 10. 2018
Aktuální výsledky průzkumu společnosti Universum, jehož se zúčastnilo více než 10 tisíc studentů 120 různých oborů z 25 škol, ukazují, co chtějí studenti v práci.
Vydáno: 10. 10. 2018