Aktuality - strana 206

Vlak moderního školství České republice dál ujíždí, domnívá se školský expert Miroslav Hřebecký z nevládní organizace EDUin. Současná vláda přitom ve svém programovém prohlášení slibuje, že prosadí více peněz do školství a zlepší podporu učitelů tak, aby se mohli plně soustředit na výuku.
Vydáno: 12. 11. 2018
7. mezinárodní konference k praktickému využití digitálních technologií ve výuce
Vydáno: 10. 11. 2018
Ve středu 7. 11. 2018 v ranních hodinách obdržela Česká školní inspekce e-mailovou a telefonickou informaci o chybě administrační části testovací aplikace systému InspIS SET. V této souvislosti Česká školní inspekce upřesňuje, že identifikovaný problém se netýká inspekčního systému elektronického testování InspIS SET jako takového, ale týká se pouze jeho dílčí samostatné aplikace umístěné mimo prostředí vlastního systému InspIS SET.
Vydáno: 10. 11. 2018
Dalších 300 milionů korun pošle MŠMT mateřským a základním školám na rozšíření jejich kapacit. Jde již o šestou výzvu v rámci programu pro rozvoj výukových kapacit mateřských a základních škol pro roky 2019 a 2020. Cílem programu je vytvoření nových výukových kapacit zejména mateřských a základních škol v oblastech s dlouhodobým nárůstem dětí a žáků z nové bytové výstavby, a také v lokalitách s nedostačující dostupností základního vzdělávání.
Vydáno: 10. 11. 2018
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpoří prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání spolky a pracovníky v neformálním vzdělávání částkou 200 milionů korun. O finanční podporu na realizaci projektů, které povedou ke zkvalitnění práce s dětmi a mládeží, se žadatelé budou moci ucházet ve výzvě Zvyšování kvality neformálního vzdělávání.
Vydáno: 10. 11. 2018
Kraje chtějí kontrolovat přijímací řízení na střední školy. Pokud se naplní jejich představy, ovlivní to šance řady dětí studovat. Žáci se mají rozdělit na maturanty a učně pod krajským dohledem právě u přijímaček.
Vydáno: 09. 11. 2018
Vyplňování desítek formulářů, málo peněz, špatná příprava inkluze, nespolupráce úřadů nebo odpovědnost všem za všechno. To jsou problémy, které ředitelům základních škol nejvíce znepříjemňují život, pak mají málo času na samotné řízení školy.
Vydáno: 09. 11. 2018
V českém školství probíhá obrovská segregace, výhodu mají děti z bohatých rodin, mohou si dovolit kurzy, doučování, cestují. Do učilišť nikdo peníze nedává, říká Ondřej Kania, který spoluvlastní Pražské humanitní gymnázium a American Academy. Dodává, že na školství se roky kašlalo a tohle je výsledek.
Vydáno: 09. 11. 2018
Základem prevence bezpečného chování na internetu v rodině je ústní dohoda mezi rodičem a dítětem. Pouze 15 % rodičů využívá k filtrování závadného obsahu technická řešení. Ačkoli rodiče aktivně sledují YouTube (88 %), svět YouTuberů neznají a často nevědí, které YouTubery sledují jejich děti. Řada z nich však může být nevhodnými vzory. Téměř pětina rodičů aktivně šíří fotografie, na kterých jsou jejich děti obnaženy, a ze kterých lze poznat jejich identitu.
Vydáno: 09. 11. 2018
Ve volně dostupné aplikaci České školní inspekce (ČSI) bylo možné se dostat k důvěrným informacím o žácích základních škol. Kdokoliv si mohl stáhnout jmenný seznam celé třídy a volně dostupná byla i data o jejich znevýhodnění.
Vydáno: 08. 11. 2018
Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), který je v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, splnil tzv. pravidlo N+3 pro rok 2018. Ukázal tak, že se v něm daří čerpání peněz z evropských fondů a že projekty jím financované a spolu s nimi i celý řídicí orgán jsou ve skvělé kondici. Pravidlo N+3 znamená, že členské státy musí prostřednictvím jednotlivých operačních programů vyčerpat přidělené peníze nejpozději do tří let od přidělení finanční alokace. 
Vydáno: 07. 11. 2018
Řada lékařských fakult v příštím akademickém roce změní způsob přijímání nových studentů. V souvislosti se záměrem vlády navýšit počet mediků o 15 procent chtějí zajistit, aby se na školy dostávali i nadále co nejkvalitnější uchazeči. 
Vydáno: 07. 11. 2018
Je potřeba učit se v otázkách a ne v tvrzeních. Lidé stále chtějí tvrzení, názor. Ale skutečný dialog probíhá tak, že člověk, když má názor, tak je jen provizorní a ví dobře, že vstupuje do dialogu ne s názory, ale s argumenty.“
Vydáno: 07. 11. 2018
Učitelů v Česku je málo a jejich průměrný věk se zvyšuje. Někteří absolventi učitelských oborů navíc po studiích míří mimo školství. 
Vydáno: 06. 11. 2018
Na školského ombudsmana se může obrátit kdokoliv, kdo má problém se školou. „Za loňský rok jsem dostat 1800 podnětů, z toho byla valná většina dotazů,“ popisuje školský ombudsman Slávek Hrzal.
Vydáno: 06. 11. 2018
Nevěřím na revoluci ve školství, spíš na postupnou práci, říká rektor Masarykovy univerzity a senátor Mikuláš Bek. Dnes studuje 60 procent maturantů, to je dobře, za socialismu byla velká selektivita,...
Vydáno: 06. 11. 2018
Na sociálních sítích se rozhořela debata o tom, zda by učitelé měli dodržovat určitá pravidla oblékání. Odborníci na etiketu tvrdí, že určitě. „Žáci přejímají nejen zvyky učitele, ale i styl oblékání.
Vydáno: 06. 11. 2018
Představitelé českých parlamentních stran hovořili na bezpečnostní konferenci o hrozbách pro Českou republiku. Zatímco na nebezpečnosti mezinárodního terorismu se všichni shodnou, na Rusko už se názory různí.
Vydáno: 05. 11. 2018
Místo toho, aby si zašli na záchod nebo se nasvačili, mívali žáci o přestávkách v ruce mobil. To se nelíbilo zástupcům dvou základních škol v Havířově. Do školního řádu tak zanesli zákaz používání mobilních telefonů, a to jak při vyučovacích hodinách, tak právě i o přestávkách.
Vydáno: 05. 11. 2018
Rostou mzdy i nabídka pracovních míst, stále více absolventů středních škol proto po škole hledá trvalé zaměstnání.
Vydáno: 05. 11. 2018