Aktuality - strana 203

Česko-německý projekt pro MŠ
Vydáno: 14. 12. 2018
Zástupkyně profesních organizací pro předškolní vzdělávání  nesouhlasí s plánovanými změnami ve struktuře sekce vzdělávání MŠMT, a to konkrétně se zrušením stávajícího oddělení předškolního a základního uměleckého vzdělávání a vytvoření oddělení předškolního a speciálního vzdělávání. Je zřejmé, že sloučení nebo dokonce podřazení předškolního vzdělávání pod speciální školství neprospěje ani jedné agendě a představuje zásadní ohrožení v systému řízení. Více v otevřeném dopise adresovaném ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy. Dopis za profesní organizace podepsaly: PhDr. Dana Moravcová, Ph.D. - předsedkyně Českého výboru OMEP, doc. Eva Opravilová,  CSc. -  místopředsedkyně Asociace pro předškolní výchovu, PaedDr. Věra Jakoubková - pověřená zástupkyně Společnosti pro předškolní výchovu a Eva Soukalová - předsedkyně republikového výboru předškolního vzdělávání ČMOS ČR.
Vydáno: 14. 12. 2018
Moji milí kapitáni, nadpis evokující cosi v české minulosti je možná na pověstné hraně použitelnosti, ale v posledních týdnech nabývám sílícího přesvědčení, že je to namístě. Komunikace s představiteli některých ředitelských asociací, návštěva jednání AŘZŠ i ohlasy z vystoupení na ředitelských konferencích mi nasměrovaly pero k napsání dalších řádků.
Vydáno: 14. 12. 2018
Důležitým předpokladem pro přijímání efektivních opatření přispívajících ke zvyšování kvality vzdělávání každého dítěte, žáka i studenta (dále jen „žák“) je průběžné a systematické hodnocení kvality vzdělávání na úrovni škol a školských zařízení i na úrovni vzdělávací soustavy. Externí hodnocení kvality a efektivity vzdělávání v České republice zajišťuje Česká školní inspekce.
Vydáno: 13. 12. 2018
Výsledky žáků ve školách neodpovídají tomu, co by měli umět. Takzvané rámcové vzdělávací programy, které vymezují obsah učiva, jsou totiž příliš obsáhlé a vyvíjejí na učitele i děti velký tlak na výkon. 
Vydáno: 13. 12. 2018
Zásadní výzvu pro učitele představuje požadavek, aby fakticky zajistil takové prostředí ve třídě, ve kterém se mohou efektivně učit všichni žáci. Každé dítě ve třídě má právo na vzdělání a tohoto práva je není možné svévolně zbavovat žádným způsobem. Každé dítě skutečně znamená každé - jestliže se učitel např. významným způsobem musí zabývat delší dobu jedním problémovým žákem, je pravděpodobné, že u ostatních není naplňováno toto právo na vzdělání (učiteli uváděné ztráty vyučovacího času při hodinách jsou z různých důvodů značné). Na druhé straně nepochybně i učitel má právo na vhodné pracovní podmínky, aby mohl odpovídajícím způsobem plnit své pracovní povinnosti a současně aby bylo chráněno jeho fyzické i psychické zdraví. Neměli bychom zapomínat na to, že rovněž děti mají své povinnosti, jejichž plnění garantují rodiče.
Vydáno: 12. 12. 2018
V Národním technickém muzeu v Praze se v pátek 14. prosince ve 14 hodin uskuteční závěrečné setkání 7. ročníku soutěže Brána k druhým. Organizátorem této soutěže je již pět let Národní institut pro další vzdělávání (NIDV). Jejím smyslem je poukazovat na to, že děti a mladí lidé, pokud mají správnou podporu dospělých, jsou schopní účinně pomáhat svému okolí a někdy i daleko mimo něj a zároveň inspirovat další kolektivy, aby se o něco takového také pokusily. V týmech, které na setkání přijedou z různých míst celé republiky, budou zastoupeny věkové kategorie od žáků 1. třídy až po čerstvé absolventy vysokých škol.
Vydáno: 11. 12. 2018
Vzdělávací soutěž EkoEDA už není pro žáky mateřských, základních i středních škol v rámci celé České republiky žádnou novinkou. Její další kolo startuje tento týden. Soutěží se ve sběru nepotřebných či vysloužilých elektrozařízení a baterií. Děti se přitom naučí, co do této specifické kategorie odpadů patří a jak s nimi správně ekologicky naložit. V rámci zvláštní výzvy mohou navíc vytřídit staré mobily a tablety, čímž podpoří projekt Zoo Praha na ochranu goril nížinných v Africe. Soutěž skončí 22. května 2019.
Vydáno: 11. 12. 2018
Lepší startovací pozici na pracovním trhu chce Jihomoravský kraj vytvořit studentům. Zakládá proto nová strojírenská centra, mezi kterými budou školy pendlovat. A chystá změnu v poskytování stipendií.
Vydáno: 11. 12. 2018
Obě vládní strany přišly s návrhem zavést do českých škol obědy zdarma pro žáky do 15 let. K prvenství nápadu se hlásí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, do sněmovny ale už dorazil poslanecký návrh sociálně demokratických poslanců v čele s Kateřinou Valachovou.
Vydáno: 11. 12. 2018
Studenti z celé republiky dnes na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy převzali z rukou náměstka ministra a státního tajemníka ceny za vítězství v celorepublikové soutěži "Zachyť svoji SVOBODU“. Úkolem studentů středních a vyšších odborných škol bylo natočit video či vyfotit snímek zachycující jejich osobní pohled na svobodu. Výherci 1. míst ve dvou vyhlašovaných kategoriích si odnesli drony s kamerou a fotoaparátem.
Vydáno: 10. 12. 2018
Publikujeme otevřený dopis rodičů dětí s postižením adresovaný Asociaci speciálních pedagogů na základě rozhovoru Martina Veselovského s Jiřím Pilařem v DVTV.  Text dopisu v pdf si můžete stáhnout ZDE. V DVTV jako oponentka Jiřímu Pilařovi vystoupila 5. 12. Klára Laurenčíková z České společnosti pro inkluzivní vzdělávání.
Vydáno: 10. 12. 2018
Bezpečnostní informační služba se pustila do kritiky českého vzdělávání. Nelíbí se jí, že se děti učí moderní dějiny stejně jako jejich prarodiče před padesáti lety.
Vydáno: 10. 12. 2018
Dvě významná ocenění akcentující inovativní přínos pro oblast podnikání si v úterý 4. prosince odnesl Národní institut pro další vzdělávání (NIDV). Úspěch slavil Systém podpory nadání, komplexní iniciativa, jejímž prostřednictvím NIDV na základě celostátní koncepce cíleně usiluje o rozvoj potenciálu všech žáků ve všech oblastech vědění. Ceny na dvou slavnostních vyhlášeních převzaly ředitelka NIDV Helena Plitzová a její náměstkyně Irena Hošková.
Vydáno: 10. 12. 2018
Některé záměry ministerstva školství změnit vyhlášku o společném vzdělávání dětí ve školách, která řeší mimo jiné inkluzi, jsou v rozporu s mezinárodními úmluvami, k jejichž dodržování se Česká republika zavázala.
Vydáno: 07. 12. 2018
Tuny nesnědeného jídla, které zbývají po ostravských školácích, už nebudou končit na skládce odpadů, ale ani v korytech soukromě chovaných vepřů. Radní Ostravy vybrali firmu, která bude od února biologicky rozložitelný gastroodpad ze všech 55 městských základních a mateřských škol svážet a zajistí jeho ekologickou likvidaci.
Vydáno: 07. 12. 2018
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chce prodloužit povinnou docházku po vzoru okolních zemí. Nápad však podle ministra školství Roberta Plagy s jeho resortem neprobírala. Maláčová přitom iDNES.cz řekla, že jde o dlouhodobá jednání na úrovni náměstků a školství o návrhu ví.
Vydáno: 06. 12. 2018
Každé dítě má právo zažít úspěch, nemůžeme je někde zmrazit a čekat na učitele, kteří budou všechno umět, děti jsou na školách teď, míní předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková. 
Vydáno: 06. 12. 2018