JUDr. PhDr. Jiří Valenta - strana 4

  • Článek
Jsme standardní ZŠ. Ve 3. třídě budeme mít od září 2017 celkem 24 žáků. V této třídě jsou ovšem dva žáci s přiznaným podpůrným opatřením 3. stupně a oba dva žáci mají (dle doporučení PPP) asistentku. Je nutné tuto třídu dělit na výuku cizího jazyka (angličtiny) na dvě skupiny? V případě, že ano, je možné žádat zřizovatele o výjimku o navýšení maximálního počtu žáků, aby nemuselo dojít k dělení na dvě skupiny cizího jazyka? V případě, že k dělení bude muset dojít, resp. dojde, a to právě z důvodu dvou žáků s podpůrným opatřením 3. stupně, lze někde (kde?) žádat o navýšení finančních prostředků na tři hodiny úvazku navíc?
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
Jaký je rozdíl mezi školním asistentem a asistentem pedagoga, nejen v náplni práce, ale i v požadavcích na kvalifikaci apod.?
Vydáno: 23. 06. 2017
  • Článek
Naše škola bude mít z rozhodnutí zřizovatele zrušen jeden obor vzdělání, a to gymnázium. Ve školním roce 2015/2016 se na naší škole vzdělávala poslední třída tohoto oboru, tzn. že již 3. rok do tohoto oboru nepřijímáme žáky. V září 2016 nebo v r. 2017 dojde k vyřazení tohoto oboru v zařazovací listině naší školy. Žák naší školy může konat maturitní zkoušku do 5 let od ukončení 4. ročníku. Jedna naše žákyně bude konat maturitní zkoušky až v podzimním termínu. Nemůžeme vyloučit, že některý žák v jarním termínu některou zkoušku nevykoná úspěšně a bude zkoušku někdy do 5 let opakovat. Platí pro naši školu nějaká omezení, která se týkají maturitních zkoušek v oboru, který již škola nemá zařazen? Personálně je škola dostatečně vybavena pro to, aby maturitní zkoušku v daném oboru mohl žák konat.
Vydáno: 15. 12. 2016
  • Článek
Lze povolit v souladu s § 18 školského zákona individuální vzdělávací plán studentce SŠ, která je na rodičovské dovolené a má představu, že by se do školy dostavovala pouze na plánovaná přezkoušení?
Vydáno: 18. 08. 2016
  • Článek
V jednotřídkové mateřské škole je 27 dětí ve věku od tří do sedmi let. Denně je jich přítomno 24. S jak početnou skupinou smí být na vycházce jedna učitelka, případně zda se to má písemně ošetřit, např. nařízením ředitele či vnitřním bezpečnostním pokynem.
Vydáno: 22. 07. 2016
  • Článek
Pedagog byl odsouzen za nedbalostní přečin (porušení povinnosti vyplývající ze zaměstnání) dle § 143 odst. 1, odst. 2 na 13 měsíců s podmínkou v trvání 2 let; nebyl uložen jiný druh trestu - zákaz činnosti. Odvolací soud rozsudek potvrdil. Ztrácí tímto pedagog svou bezúhonnost pro výkon povolání, tedy nemůže učit? Od kdy s ním musí být event. ukončena pracovní smlouva?
Vydáno: 21. 06. 2016
  • Článek
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Je možné řešení, že si ve směrnici školy stanovíme, že zaměstnanci budou uhrazeny za návštěvu každého lékaře 2 hodiny, zbytek si musí nadpracovat nebo mu bude poskytnuto neplacené volno?
Vydáno: 12. 05. 2016
  • Článek
Uchazečka o místo vychovatelky v domově mládeže při střední škole studuje na vyšší odborné škole tříletý obor 75-31-N/02 Pedagogika specifických činností ve volném čase (zaměření předškolní pedagogika). Bude po úspěšném ukončení studia kvalifikovaná na pozici vychovatelky v domově mládeže?
Vydáno: 18. 01. 2016
  • Článek
Jsme škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Do pracovního poměru byla přijata jako učitelka studentka, Bc., která dále studovala na vysoké škole. Žádná pravidla jsme si s ní nedohodli. Nebyla uzavřena dohoda o zvýšení kvalifikace. Můžeme jí přesto poskytnout např. 8 dnů volna s náhradou mzdy při ukončování studia? 1) Nevadí, že s ní nebyla uzavřena dohoda o zvýšení kvalifikace? 2) Pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem při vstupu do zaměstnání nedohodli na poskytování žádných náhrad, je povinen je zaměstnavatel přesto poskytovat? 3) Může je poskytovat?
Vydáno: 20. 10. 2015
  • Článek
Může pracovník vyslaný na LVK čerpat náhradní volno za přesčasovou pedagogickou práci konanou v sobotu a v neděli, nebo jsme povinni proplatit přesčasové hodiny s příplatkem? Jak řešit dohled nad žáky po ukončení přímé pedagogické práce prováděné stejným pracovníkem? Který předpis toto řeší?
Vydáno: 20. 10. 2015
  • Článek
Dle přípisu MŠMT č. j.: MSMT-38240/2014 je pod písmenem c) uvedena povinnost zajistit technické zabezpečení v kombinaci s kontrolou osob nepedagogickými i pedagogickými pracovníky. A právě na způsob provedení takové kontroly jsem byla dotazována. Jak by tedy měla taková kontrola osob v praxi probíhat, resp. vypadat?
Vydáno: 30. 09. 2015
  • Článek
 Se školami pojišťovny uzavírají pojistné smlouvy o pojištění odpovědnosti (školství), kdy základní roční pojistné se pohybuje do 50 000 Kč. Součástí je sjednání spoluúčasti pojištěného (školy) na každé pojistné události ve výši 1 000 Kč. Když se stane ale školní úraz, který na bolestném překročí roční pojistné, nastává škole závažný problém, kdy pojišťovna požaduje navýšení ročního pojistného. Také náklady spoluúčasti se na daný rok nedají odhadnout a mnohdy i jen tato částka vážně ohrožuje rozpočet školy. Ptám se, proč musí být spoluúčast na každé pojistné události, i když nebyla zaviněna ani žákem, ani školou? Jak „uhlídat“ výši bolestného stanoveného lékařem, které rapidně narůstá i za „drobné úrazy“, a pak dochází k překračování ročního pojistného plnění. Mohou školy přijmout nějaká opatření?
Vydáno: 03. 07. 2015
  • Článek
Jsme střední škola a zaměstnáváme učitelku s tímto vzděláním: magisterské studium oboru učitelství francouzského jazyka pro základní školy (abs. 2010), studium k rozšíření odborné kvalifikace, vzdělávací program v rozsahu 250 hodin s názvem český jazyk - učitelství pro 2. stupeň ZŠ (abs. 2014). Dotyčná na naší škole učí český jazyk a občanskou výchovu s celkovým úvazkem 0,761. Francouzský jazyk u nás neučí, ale učí ho na jiné střední škole. Je kvalifikovaná?
Vydáno: 28. 01. 2015
  • Článek
Měl by být učitel, který je na 2 roky pověřen tvorbou a koordinací mezinárodního projektu školy (v rámci Comenia), zařazen do 13. platové třídy (dle přílohy č. 2 vyhlášky č. 317/2005 Sb.)? Není to jeho základní činnost (podle té je učitelem), navíc ještě nesplňuje kvalifikační předpoklady (studuje).
Vydáno: 22. 12. 2014
  • Článek
Prosím o posouzení, zda paní učitelce, která v roce 2002 ukončila program celoživotního vzdělávání na hudební fakultě JAMU v Brně a vykonala zkoušky z předmětů: hra na klavír, metodika hry na klavír, pedagogická praxe, psychologie, pedagogika a v roce 2004 v rámci stejného programu na stejné fakultě vykonala zkoušky z předmětů: metodika hry na klavír, dějiny a literatura klavíru, rozbor instruktivní literatury pro klavír, pedagogický a interpretační seminář, teorieinterpretace, hra na klavír, pedagogická praxe a v letošním roce ukončila studium na Filozofické fakultě v Brně v kombinované formě studia program Obecné teorie a dějiny umění a kultury, může být uznána kvalifikovanost pro výuku hlavního oboru hry na klavír na základní umělecké škole?
Vydáno: 20. 10. 2014
  • Článek
Zaměstnankyně a posléze i její advokátka po mně požadovaly, abych jim poskytla úplné znění hospitačního záznamu. Obvyklou praxí u nás ve škole je, že část záznamu slouží pro interní poznámky hospitujícího pro následné hodnocení hodiny. Podle tohoto zápisu je veden pohospitační rozhovor, na jehož základě jsou stanoveny závěry, které dotyčný vyučující podepíše, popř. má možnost se k hodnocení vyjádřit. Je mou povinností kompletní záznam předat vyučujícímu, nebo stačí vydat mu závěry a doporučení z hospitace?
Vydáno: 21. 08. 2014
  • Článek
Vyhláška č. 48/2005 Sb. uvádí v § 2 odst. 3, že pokud škola zařadí do vzdělávacího programu základní plaveckou výuku, uskutečňuje ji v rozsahu nejméně 40 vyučovacích hodin během I. stupně. Vzhledem k tomu, že výuku hradí rodiče, nikoli škola, nezařadili jsme ji do ŠVP, protože nemáme jistotu, že ji rodiče budou vždy chtít platit. Musíme i tak zachovat nejméně 40 vyučovacích hodin, když rodiče již další rok nechtějí, aby děti chodily, a mají tedy „odchozeno“ pouze 20 hodin?
Vydáno: 10. 07. 2014
  • Článek
Do naší mateřské školy bylo přijato dítě, které je naočkováno pouze základní hexavakcínou a další zaočkování nebylo doposud zahájeno. Zákonem není stanoveno datum, do kdy má být dítě zaočkováno, a rodiče očkování stále odmítají. Jak máme v tomto případě postupovat? Z pohledu školských právních předpisů platí, že předškolní zařízení mohou přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. Smyslem uvedeného ustanovení je ochrana zdraví třetích osob a v tomto smyslu musí být také uvedené ustanovení aplikováno. Mateřská škola naplnění této podmínky hodnotí podle potvrzení lékaře, který má dítě v péči a očkování tradičně provádí. Požádali jsme pediatra o odborné stanovisko, ze kterého vyplyne, že zdraví třetích osob není ve vztahu k chorobám, ke kterým se provádí vakcinace, ohroženo a tím je splněna jedna z nutných podmínek přijetí k předškolnímu vzdělávání. Lékařka se však vyjádřila, že očkování je naprosto nezbytné, ale není vynutitelné. Rodiče vyhrožují soudem. Jak máme dále postupovat?
Vydáno: 17. 06. 2014
  • Článek
Máme u nás na základní škole vychovatelku (rok narození 1955) na 0,43 úvazku. Má vystudovanou Střední zdravotní školu s maturitou, obor dětská sestra, studium ukončila v roce 1980. Jako vychovatelka působí na škole od 22. 9. 1998. Co musí dostudovat, aby byla kvalifikovaná? Protože dopoledne pracuje jako administrativní pracovnice na 0,5 úvazku, zajišťuje nám zdravotní péči při event. úrazech i v době vyučování.
Vydáno: 17. 06. 2014
  • Článek
Potřebuji poradit s kvalifikovaností. Paní učitelka má vystudováno: ČVUT – Fakulta stavební, obor pozemní stavby, státní zkouška 1993, dále má vysvědčení o pedagogické způsobilosti z ČVUT – Masarykův ústav vyšších studií (pedagogika, psychologie, didaktika odborných předmětů) a získala pedagogickou způsobilost k vyučování stavebních předmětů na střední školy (1993). Na naší základní škole vyučuje na částečný úvazek fyziku na 2. stupni od roku 2008. Je z pohledu zákona kvalifikovaná, nebo musí něco dostudovat?
Vydáno: 17. 06. 2014