neuvedený autor - strana 2

  • Článek
Výstava Škola a válka. Branná výchova v české škole Speciál pro střední školy Od 27. 8. 2021 do 30. 6. 2022 je v Národním pedagogickém muzeu (Valdštejnská 20, Praha...
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
Některé u nás prodávané rýže jsou plné pesticidů, včetně těch zakázaných. V některých jsou produkty plísní a arsen. Naprostá většina je ale čistá, bez chemických látek. Nejlepší laboratoře v zemi na VŠCHT v Praze a tým prof. Jany Hajšlové a prof. Vladimíra Kocourka provedly pro A DOST! nezávislé testy 38 u nás prodávaných druhů rýže. Testovaná rýže byla rozdělená na dvě skupiny - první skupinou byla rýže bílá, loupaná (15 vzorků). Druhou potom rýže natural, neloupaná, barevná a také rýže parboiled.
Vydáno: 19. 10. 2021
  • Článek
Celkově je mnoho pozornosti věnováno přípravě začínajících učitelů i přípravě budoucích ředitelů. Málo se ale hovoří o tematice, která s jistotou potká každého z nás a která určitě není o nic snazší, než jsou učitelské nebo ředitelské začátky. Rozhodli jsme se proto, že se otázce „odcházení“ budeme pravidelně věnovat a pokusíme se i oslovit ty, kteří tuto zkušenost mají za sebou a jsou ochotni o ní otevřeně mluvit.
Vydáno: 21. 09. 2021
  • Článek
Umělecké vzdělávání má v českých zemích dlouholetou tradici. Díky dnešní provázanosti, kdy na základní umělecké školy navazují konzervatoře, střední školy uměleckého směru a vysoké umělecké školy, může Česká republika podchycovat většinu umělecky nadaných jedinců v populaci. Přesto, že umělecká tvorba je jedním z nejznámějších produktů naší země a většina našich světově uznávaných umělců a dalších kvalitních profesionálů získala své základy právě díky provázanosti těchto škol, žádný ucelený a na sebe navazující systém uměleckého vzdělávání není doposud nastaven. Proto jsme společně, ve spolupráci se Stálou konferencí ředitelů a Asociací konzervatoří, otevřeli v tomto časopise prostor pro české konzervatoře. V nové rubrice se tak budete moci seznámit nejen s jednotlivými konzervatořemi v ČR, jejich specifiky a nabídkami, ale také s jejich ředitelskými a pedagogickými osobnostmi. Věříme, že se tak podaří zahájit dialog a vzájemné poznávání, které povede ke skutečně systémovému nastavení spolupráce českých škol s uměleckým zaměřením.Pražská konzervatoř patří k nejstarším školám tohoto typu v Evropě. Byla založena v r. 1808 a asi není třeba zmiňovat plejádu významných uměleckých osobností, které jsou od té doby se školou spojeny
Vydáno: 21. 09. 2021
  • Článek
Dětský psycholog a pedagog Václav Mertin, autor mnoha odborných publikací, editor Školního poradenství v praxi a držitel Ceny Wolters Kluwer, slaví kulatiny. Blahopřejeme a nejsme sami. Přidali se k nám ti, kteří se na své profesní cestě s laskavým a současně důrazným obhájcem dětí potkali a jsou tomu rádi.
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
V nejlepších laboratořích v zemi na VŠCHT v Praze jsme nechali tým prof. Jany Hajšlové a prof. Vladimíra Kocourka otestovat celkem 14 druhů hranolek z restaurací i rychlých občerstvení. Zajímalo nás, kolik např. obsahují škodlivého akrylamidu, který vzniká při vysokých teplotách (tedy i při smažení) v potravinách s vysokým obsahem sacharidů. Tato látka je podezřelá z karcinogenních účinků.
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
PRAKTICKÁ VIZUÁLNÍ POMŮCKA ...
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
Už více než rok se ředitelé na Kutnohorsku scházejí, aby sdíleli zkušenosti ze své práce a inspirovali se od kolegů. Přibližně jednou měsíčně spolu diskutují o tom, jaké záležitosti právě řeší a co se u nich ve škole osvědčilo, ale sdílí i to, co naopak nefunguje. Ředitelé a ředitelky základních a středních škol se od loňského jara viděli už patnáctkrát. Odděleně se potkávají i lidé z vedení mateřských škol. Kvůli pandemické situaci se schůzky odehrály převážně v online prostředí.
Vydáno: 24. 08. 2021
  • Článek
Výchovně-vzdělávací činnost v podobě distanční výuky se určitě žádné vychovatelce nelíbí, proto jsme byly rády, když se nám do družin děti vrátily a s chutí jsme se mohly pustit do práce. Nabízíme některé náměty na činnost ve školní družině.
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
  Jablkový salát se skořicí a jogurtem Mateřská škola Nové Město na Moravě, p. ved. ŠJ Marie Menšíková I---------------------------------------------------I------------------------I I Potravina I norma pro dospělé I I---------------------------------------------------I------------------------I I jablka I...
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
  Kotlety s jablky ZŠ Nové Město na Moravě I---------------------------------------------------I------------------------I I Potravina I norma pro dospělé I I---------------------------------------------------I------------------------I I vepřová kotleta (s kostí), králičí stehno, kachní I 1 000 g...
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
  VÝSLEDKY TESTŮ KVALITY Olivový olej Tým prof. Jany Hajšlové a prof. Vladimíra Kocourka na VŠCHT v Praze otestoval celkem 24 extra panenských olivových olejů. Extra panenský olivový olej by...
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi v Pardubickém kraji III ve školním roce 2021/2022
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
  PRAKTICKÁ VIZUÁLNÍ POMŮCKA HYGIENICKÁ RADA 2 ...
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
  Jak si pamatuji svého ředitele? Jaromír Beran: Já osobně mám na svého ředitele ze základní školy moc hezké vzpomínky. Měli jsme k sobě velmi blízko, a to nejen proto,...
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
Státní organizace dostaly slovo v první části Letního speciálu, ředitelé škol pak v části druhé. Přesto ještě zbývá mnoho věcí, či spíše institucí, které vztah ředitel - žák podporují. Zmiňme ve třetí části alespoň některé. Rozhodně to, že úspěch pro každého žáka je určitě cílem každého ředitele. Pomoci tuto vizi naplnit může organizace se stejným názvem fungující od roku 2014. Myšlenka dobrovolnictví se stává v dnešní době opravdu klíčovou. Jak se na takovou cestu vydat, to se dozvíte v dalším z článků. A může vztahu ředitel-žák pomoci mediace?
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
„Jaký máte vy osobně, paní ředitelko, přehled o každém žákovi ve vaší škole?“ Otázka pana inspektora mě zarazila a už jsem chtěla odpovědět, že přeci o 897 dětech přehled mít asi nemůžu... Naštěstí, opředená mnoha zkušenostmi, jsem tuhle větu neřekla a začala jsem přemýšlet, srovnávat si v hlavě a následně sdělovat, jaký je u nás ve škole vytvořený systém pro poznávání jednotlivých žáků. A o konkrétní návody, jak vědět o svých žácích, se podělí i autoři v druhé části Letního speciálu. 
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
Úvodní část Letního speciálu Řízení školy se zabývá vymezením vztahu ředitele a žáka z hlediska legislativy i z pohledu nejrůznějších podporujících institucí. Od právního rozboru vztahu ředitel-žák (a přiznejme si, že takto se na problematiku asi úplně nedíváme) se v první části Speciálu dostáváme k obrazu budoucích možností, konkrétně ke Strategii 2030+ a slibu MŠMT zajistit pro práci ředitelů ty nejlepší podmínky.
Vydáno: 15. 06. 2021
  • Článek
Všechno, co ve škole děláme, děláme kvůli nim. Všechno, čím se v tomto časopise zabýváme, se jich týká. Všechno, co mezi sebou řešíme, má na ně dopad. Co si ale o tom všem myslí oni, na to se jich neptáme. Distanční doba přinesla mnoho podnětů (a to nejen v literárně-dramatickém oboru) k tvorbě článků, fejetonů, úvah a reflexí žáků ZUŠ. Tuto stránku proto otevřeme a věnujeme pravidelným příspěvkům našich žáků. Je na nás, ředitelích a učitelích, zda se jejich názory necháme inspirovat.
Vydáno: 25. 05. 2021
  • Článek
Učitelé mají k dispozici řadu metod a přístupů, které mohou ve výuce využívat. Pedagogové ZUŠ Hostivař, v rámci své diskuze o hodnocení žáků, absolvovali kurz „Hodnotové vzdělávání Cyril Mooney pro základní umělecké školy“. Barbora Soukupová (violoncello) a Miroslav Fiedler (kytara a hudební nauka) poskytli lektorům zpětnou vazbu, jak svou účast na kurzu viděli a čím obohatil jejich pedagogickou praxi.
Vydáno: 25. 05. 2021