Mgr. Silvie Pýchová, Ph.D. - strana 2

  • Článek
Martin Kozel je spoluředitelem organizace Učitel naživo. Podílel se na přípravách programu pro budoucí učitele Učitel naživo a byl přítomen u celého rozvoje koncepce a kurikula programu Ředitel naživo pro ředitele škol a jejich zástupce. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, obor sociologie. Stál u zrodu projektů na podporu učitelů v Nadaci Depositum Bonum, jako například H-mat nebo Elixír do škol. Řediteloval občanskému sdružení Jules a Jim a je vítěz Social Impact Award s projektem Podnikavá škola. Od mala je zapáleným skautem.
Vydáno: 14. 02. 2020
  • Článek
Již osmým rokem se koná konference Úspěch pro každého žáka, letos s podtitulem Společně to zvládneme. Dnes už tradiční akce se systematicky věnuje vzdělávací politice v ČR. Jejím cílem je sezvat v jeden den na jedno místo odborníky z různých úrovní vzdělávacího systému, kterým jde o to, aby každý žák mohl ve škole denně zažívat osobní i společný úspěch a plně rozvíjet svůj potenciál. K vizi se na webu iniciativy www.uspechzaka.cz otevřeně hlásí osm desítek organizací (od konkrétních škol přes nevládní neziskové organizace po státní instituce).
Vydáno: 14. 02. 2020
  • Článek
Tomáš Čakloš vede organizaci Otevřeno, se kterou usiluje o inovace ve vzdělávání pedagogů. Na Masarykově univerzitě v Brně studoval pedagogiku, psychologii, sociologii a informatiku. V současnosti se věnuje vedení organizace a vzdělávání dospělých, posledních 10 let pracuje s dětmi, dospívajícími a dospělými jako skautský vedoucí.
Vydáno: 21. 01. 2020
  • Článek
V ČR existuje množství organizací, které poskytují odbornou podporu školám. Zároveň díky evropským financím vznikla síť 200 místních akčních plánů, v jejichž nejlepším zájmu je, aby dobře plnily svoji misi rozvíjet oblast vzdělávání na svém území. Jednou z příležitostí, kde se tyto dva světy mohou propojit, je Veletrh Úspěch pro každého žáka.
Vydáno: 21. 01. 2020
  • Článek
Mgr. Iveta Pasáková působí od roku 2016 jako ředitelka Step by Step ČR, předtím pracovala v organizaci jako programová vedoucí a projektová manažerka. V předchozích letech byla redaktorkou pedagogické literatury a učebnic, učila na střední škole základy společenských věd a speciální pedagogiku, nějaký čas působila v poradně pro kariérní poradenství žáků. Vystudovala obor pedagogika a ošetřovatelství na FF UK.
Vydáno: 04. 12. 2019
  • Článek
Jaké všechny profese bych mohl/a vykonávat? Proč mám k některým povoláním pozitivní vztah a k jiným ne? Nakolik se povolání, se kterými se běžně setkáváme, proměnila za posledních 10 let? Podobné otázky si mohou klást dnešní mladí lidé v souvislosti se změnami na trhu práce. Aby taková diskuse byla snazší, vydali jsme v Centru kompetencí, které se zabývá kariérovým poradenstvím, Pracovní karty. Jedná se o sadu jednoduchých karet, na nichž jsou uvedeny názvy 58 povolání. Důležité je i to, že na kartičce není konkrétní povolání nijak ilustrováno, aby nedocházelo k ovlivnění skrze způsob, jakým je daná profese vyobrazena.
  • Článek
RNDr. Jiří Kulich působí jako ředitel Střediska ekologické výchovy SEVER, člen výkonného výboru SSEV Pavučina a místopředseda Výboru pro vzdělávání rady vlády pro udržitelný rozvoj. V roce 1996 byl u založení SSEV Pavučina, v roce 2004 získal Cenu Josefa Vavrouška. Žije a pracuje v Krkonoších v Horním Maršově. Věnuje se vzdělávání učitelů, metodické činnosti (v poslední době např. metodice místně zakotveného učení) a vytváření podmínek pro environmentální výchovu a vzdělávání pro udržitelný rozvoj (účastní se tvorby koncepčních materiálů a strategií, pracuje v různých orgánech a skupinách při MŽP, MŠMT, Úřadu vlády).
Vydáno: 22. 10. 2019
  • Článek
RNDr. Irena Dvořáková, Ph.D., učila téměř 30 let matematiku a fyziku na základní škole, v současné době působí na katedře didaktiky fyziky MFF UK v Praze a podílí se na výuce budoucích učitelů fyziky. Je zakladatelkou projektu Heuréka (https://kdf.mff.cuni.cz/heureka/). Pracuje také jako vedoucí metodička projektu Elixír do škol (https://www.elixirdoskol.cz/). O své práci informuje kolegy na zahraničních i českých konferencích a publikuje ve sbornících, které z nich vznikají.
  • Článek
Mgr. Vojtěch Ripka, Ph.D., se v Ústavu pro studium totalitních režimů věnuje vzdělávací činnosti od roku 2008, naplno pak v čele oddělení vzdělávání od roku 2014. Předtím v neziskovém sektoru pracoval s mladými lidmi a veřejností a analyzoval školskou politiku. Vystudoval srovnávací politologii a srovnávací sociální politiku.
  • Článek
V České republice je aktuálně znát snaha zavádět kariérové poradenství do škol. Toto téma rezonuje v takzvaných krajských akčních plánech směrem ke středním školám i v místních akčních plánech, cílených na základní školy. Současné nastavení českého školství umožňuje vytvořit takový systém, kdy kariérové poradenství pomáhá formou individuálních konzultací žákům vhodně si vybrat vyšší stupeň vzdělávání a díky tomu lépe zvolit odvětví pracovní činnosti, kam směřují.
Vydáno: 11. 06. 2019
  • Článek
Petra Mazancová vystudovala obor AJ–ZSV pro střední školy na pedagogické fakultě UHK. Aktuálně je učitelkou na Gymnáziu Josefa Jungmanna v Litoměřicích, předtím působila na střední odborné škole obalové techniky ve Štětí. Od roku 2017 je předsedkyní spolku Učitelská platforma. Je vdaná a má čtyři děti školou povinné.
  • Článek
Tomáš Habart je od roku 2016 ředitelem vzdělávacího programu Varianty společnosti Člověk v tísni. Ve Variantách předtím působil osm let jako projektový manažer, lektor a metodik. V letech 2003–2007 pracoval v Partners Czech, o. p. s. Vystudoval FHS UK a romistiku na FF UK.
Vydáno: 23. 04. 2019
  • Článek
Zuzana Freibergová je vedoucí Střediska podpory poradenských služeb Národního vzdělávacího fondu, zakládající členkou Asociace výchovných poradců, Asociace vysokoškolských poradců, Asociace bilanční diagnostiky a Sdružení pro kariérové poradenství a kariérový rozvoj. Je také autorkou tří metodik upravujících poskytování poradenských služeb na Úřadu práce ČR certifikovaných MPSV a členkou mezinárodní sítě CareersNet.
Vydáno: 18. 04. 2019
  • Článek
Bořivoj Brdička je členem VV JŠI, VV SKAV a odborníkem na vzdělávací technologie: přes 30 let se věnuje vzdělávání učitelů (zejména na PedF UK), působí jako kurátor nejnovějších poznatků oboru (Spomocník RVP.cz1)), metodický garant Digitálních center2) Elixíru, podílí se na revizi RVP3) a spolupracuje s Evropskou komisí na standardech digitálních kompetencí učitelů4) a na vývoji evaluačních nástrojů.
Vydáno: 19. 03. 2019
  • Článek
Vít Beran je ředitelem ZŠ Kunratice. Svou profesní pedagogickou dráhu zahájil v roce 1982 v ZŠ Libčická v Praze 8, od roku 1992 pokračoval jako ředitel ZŠ v Táborské ulici v Praze. Byl členem profesních asociací (Přátelé angažovaného učení, Asociace základního školství ČR a Asociace profese učitelství České republiky) a redakční rady Učitelských listů a editorem publikací Nakladatelství Dr. Josef Raabe. Od roku 2008 se zapojil do přípravy a realizace projektu Pomáháme školám k úspěchu a v letech 2015 až 2017 působil v poradním týmu ministryně školství. Od roku 2015 spolupracuje s projektem Učitel naživo a v roce 2017 byl přizván do jeho expertní rady.
Vydáno: 19. 02. 2019
  • Článek
Mgr. Petr Chaluš vystudoval pedagogiku na Filozofické fakultě UK. V letech 2001–2006 pracoval jako poradce pro děti, rodiče i učitele a jako koordinátor školního parlamentu v ZŠ Londýnská, Praha 2. Od roku 2005 se podílel na rozvojie aktivity eTwinning v ČR jako metodik a později i jako národní koordinátor aktivity, pracovník Národní agentury pro evropské vzdělávací programy. V oblasti evropských programů pracuje dosud, nyní v rámci programu Erasmus+ jako koordinátor Centra Euroguidance v ČR, která podporuje evropskou spolupráci v oblasti celoživotního kariérového poradenství. Od roku 2014 je předsedou organizace Fórum rodičů, která podporuje rodiče v jejich komunikaci se školami a celkově hlas rodičů ve vzdělávání na úrovni škol i na národní úrovni. Tématu školských rad se věnuje na Ústavu pedagogických věd na Masarykově univerzitě v rámci doktorského studia.
  • Článek
Mgr. Tomáš Zatloukal, MBA, působí od roku 2013 na pozici ústředního školního inspektora. Je absolventem Pedagogické fakulty a Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Je celoživotním pedagogem, působil jako středoškolský učitel a později jako ředitel gymnázia, byl členem Výboru pro vzdělávání a kulturu Evropského parlamentu, pracoval jako náměstek ústřední školní inspektorky, následně jako zástupce vrchní ředitelky sekce evropských fondů a ředitel odboru vzdělávání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Zkušenosti má také se zřizovatelskými kompetencemi a s řízením školství na úrovni územně samosprávných celků. Je zástupcem České republiky v Centru pro výzkum a inovace ve vzdělávání OECD (CERI), v řídicích radách mezinárodních šetření PISA a TALIS, ve Valném shromáždění Mezinárodní asociace pro hodnocení výsledků vzdělávání (IEA) a také ve Valném shromáždění Stálé mezinárodní konference inspektorátů.
Vydáno: 22. 01. 2019
  • Článek
Iniciativa Úspěch pro každého žáka existuje od roku 2013. Jejím hlavním cílem je rozvíjet kulturu zaměřenou na žáka a jeho učení. Doposud byly našimi hlavními aktivitami každoroční stejnojmenná konference v Centru současného umění DOX - v roce 2018 na téma Co (ne)víme o člověku - a pravidelná setkání lídrů iniciativy. Během prvních pěti let se podařilo zasíťovat přes 100 organizací, které tuto vizi sdílejí, a rozvinout mezi nimi ochotu se od sebe navzájem učit.
Vydáno: 22. 01. 2019
  • Článek
Tomáš Šprlák pracuje jako metodik pro odborné poradenské služby na slovenském Ústredí práce, sociálných vecí a rodiny, od roku 2016 je předsedou slovenského Združenia pre kariérové poradenstvo a rozvoj kariéry. V letech 2009–2012 pracoval ve francouzském systému bilance kompetencí.
Vydáno: 12. 12. 2018
  • Článek
Ve švédském Göteborgu se letos konala celosvětové konference Mezinárodní asociace studijního a kariérového poradenství (IAEVG 1) ). Jednalo se o výroční konferenci, která v tomto roce nesla název A Need for Change (Potřeba změny). Konference se účastnilo 750 odborníků na oblast kariérového poradenství z celého světa, jednalo se jak o vědecké pracovníky, tak o lidi z praxe ve školách a o tvůrce politik.
Vydáno: 12. 12. 2018