RNDr. Irena Dvořáková, Ph.D.

  • Článek
Vzdělávací proces, který vnímá žáka jako aktivní zdroj učení se, s přiznanými emocemi, prostorem na spolupráci a práci s chybou, je označován jako vysoce funkční. To potvrzuje i analýza1), kterou si nechal vypracovat Nadační fond Eduzměna. Z ní plyne, že lepších výsledků v základních gramotnostech dosahují žáci, jež učitelé podporují v aktivním zapojení do výuky, zaměřují se s nimi na experimentování, nechávají je prezentovat, využívají skupinové aktivity, kromě známek poskytují i psanou zpětnou vazbu a podporují u nich kritické myšlení.
Vydáno: 24. 11. 2020
  • Článek
RNDr. Irena Dvořáková, Ph.D., učila téměř 30 let matematiku a fyziku na základní škole, v současné době působí na katedře didaktiky fyziky MFF UK v Praze a podílí se na výuce budoucích učitelů fyziky. Je zakladatelkou projektu Heuréka (https://kdf.mff.cuni.cz/heureka/). Pracuje také jako vedoucí metodička projektu Elixír do škol (https://www.elixirdoskol.cz/). O své práci informuje kolegy na zahraničních i českých konferencích a publikuje ve sbornících, které z nich vznikají.
Vydáno: 24. 09. 2019
  • Článek
Když mají žáci odpovědět na otázku, co mají z hodin fyziky nejraději, na prvních místech se vždy objeví pokusy a experimenty - během nich si prý nemusí nic opisovat z tabule, takže se vlastně nic neučí, a navíc je to zábava. Ve skutečnosti se díky pokusům žáci naučí mnohem více než při přepisování učebnice do svého sešitu. Díky experimentům, možnosti si věci osahat a vyzkoušet na vlastní kůži, mohou opravdu pochopit probíranou látku.
Vydáno: 22. 12. 2014