Mgr. et Mgr. Jana Kovářová

  • Článek
Mateřská škola V Lukách je běžnou sídlištní školkou, jednou ze sedmi mateřských škol v Rakovníku. Vize naší mateřské školy je „Školka jako místo setkávání“. Chceme být školkou, kde se budou setkávat různí lidé s různými potřebami, možnostmi, názory a představami. Mezi hlavní principy, na kterých je založena naše vize, patří kromě otevřenosti, respektu a podpory, individualizace a spolupráce také princip odbornosti. Ten klade důraz na kvalitního pedagoga nejen po stránce odborné kvalifikace, ale také na jeho další profesní růst.
Vydáno: 24. 11. 2020
  • Článek
Po přerušení provozu škol základních a středních postupně většina zřizovatelů přikročila ke stejnému kroku i v mateřských školách. Nastala zcela nová situace, se kterou se běžně nesetkáváme.
Vydáno: 22. 09. 2020
  • Článek
Projekt s tímto názvem byl jedním z několika eTwinnigových projektů realizovaných v naší mateřské škole v loňském školním roce. eTwinning je aktivita Evropské komise zaměřená na online spolupráci mezi školami a vzájemnou komunikaci učitelů realizovanou na portálu www.etwinning.net.
Vydáno: 18. 09. 2018
  • Článek
V rámci výzvy OP VVV realizujeme projekt "Profesní rozvoj pedagogů MŠ V Lukách a podpora provázanosti předškolního a základního vzdělávání ve spolupráci s rodinou". Jeho součástí jsou i tematická setkání odborníků s rodiči naší školy, tzv. ČAS PRO RODIČE. Spolupráci s rodinou považujeme za stěžejní ve vzdělávacím procesu v mateřské škole, a proto i témata setkávání s odborníky vycházejí ze zájmu rodičů.
Vydáno: 16. 03. 2018
  • Článek
Ředitelky mateřských škol mají své povinnosti a odpovědnost nejen za řízení pedagogického procesu v mateřské škole, za oblast vedení lidí, ale vystupují zároveň i v roli vykonavatele, tedy plní přímou pedagogickou činnost s dětmi jako každý jiný učitel, i když v menší časové míře. Stále častěji si vážím každé chvíle strávené s dětmi, neboť mi pomůže mnohdy se odreagovat od běžných povinností ředitelky školy.
Vydáno: 19. 09. 2017
  • Článek
V dubnu se uskutečnilo poslední setkání rodičů s odborníkem v rámci projektu „Profesní rozvoj pedagogů MŠ V Lukách a podpora provázanosti předškolního a základního vzdělávání ve spolupráci s rodinou“ podpořeného Operačním programem Výzkum, vývoj a vzdělávání. Roli odborníka tentokrát zastupovala Mgr. Helena Vlčková, která je psychologem a speciálním pedagogem s praxí v pedagogicko-psychologickém poradenství. Specializuje se na práci s dětmi předškolního věku. Kromě toho, že je autorkou standardizovaného diagnostického nástroje pro zjišťování míry školní připravenosti, několika pracovních sešitů, je také spoluautorkou metodické pomůcky podporující rozvoj emoční inteligence u dětí s názvem „Ferda a jeho mouchy“. A právě emoce, jak je zvládat a zároveň lépe pomoci svým dětem porozumět emocím, bylo tématem tohoto setkání.
Vydáno: 19. 09. 2017
  • Článek
"Šablony" - od loňského roku frekventované slovo, které v některých vzbuzuje obavy, pro někoho neznamená nic, pro některé se stalo výzvou. Naše škola doposud neměla možnost čerpat žádné finanční prostředky z operačních programů. Měli jsme pouze zkušenosti se žádostmi a čerpáním účelových dotací zřizovatele, z úřadu práce či z rozvojových programů. Přesto jsme se rozhodli požádat o podporu hned po vyhlášení výzvy a nyní jsme již ve fázi, kdy probíhá vlastní realizace projektu.
Vydáno: 21. 03. 2017
  • Článek
Nápad realizovat tento projekt vznikl na letní škole eTwinningu v Táboře v srpnu 2016. Tehdy jsem si, jako zcela úplná začátečnice eTwinningových projektů, domluvila spolupráci s kolegyní ze Slovenska, že spolu zrealizujeme tento projekt, a vyzkoušíme si tak naostro nově získané znalosti. Co je to vlastně eTwinning?
Vydáno: 19. 01. 2017
  • Článek
Loňský školní rok 2015/2016 nás zavedl do minulosti, do doby Karla IV., jehož 700. narozeniny jsme oslavili v květnu 2016. Tato doba a učenost Otce vlasti nás tak inspirovaly k našim hrám, povídání a činnostem v mateřské škole. Aktivity, které po celý školní rok probíhaly, byly připraveny nejen pro děti, ale do ročního projektu byli zapojeni i rodiče, prarodiče a další přátelé školy. Školní rok byl zahájen maňáskovou pohádkou, která uvedla děti do tématu králů, hradů a princezen.
Vydáno: 22. 11. 2016
  • Článek
Vývoj řeči a komunikace lze pokládat za jeden z nejdůležitějších a nejvýznamnějších procesů v životě člověka, který začíná již v novorozeneckém období. Je významným prostředkem lidské komunikace a její včasný a správný rozvoj ovlivňuje i rozvoj vnímání, paměti, představivost a myšlení. Kromě biologických faktorů má obrovský vliv na rozvoj řeči prostředí, jenž dítě obklopuje, a tím je především rodina, ale i mateřská škola. Oslabení v oblasti řeči může mít negativní dopad a vliv na kvalitu myšlení, poznávání, učení, na obtíže v sociální interakci, na hodnocení sebe sama, ale i na potíže v oblasti čtení, psaní, počítání.
Vydáno: 13. 06. 2016