Loňský školní rok 2015/2016 nás zavedl do minulosti, do doby Karla IV., jehož 700. narozeniny jsme oslavili v květnu 2016. Tato doba a učenost Otce vlasti nás tak inspirovaly k našim hrám, povídání a činnostem v mateřské škole. Aktivity, které po celý školní rok probíhaly, byly připraveny nejen pro děti, ale do ročního projektu byli zapojeni i rodiče, prarodiče a další přátelé školy. Školní rok byl zahájen maňáskovou pohádkou, která uvedla děti do tématu králů, hradů a princezen.
Královské putování
Mgr. Bc.
Jana
Kovářová
ředitelka MŠ V Lukách Rakovník, lektorka DVPP VISK

Na podzim, v říjnu, se současní, ale i někteří bývalí žáčci se svými rodiči naší školy sešli na tradiční podzimní slavnosti, tentokrát s názvem „Budeme si hrát, postavíme hrad“. Tato akce byla avizována dopředu rodičům tak, aby si mohli včas zajistit dostatek „stavebního a spojovacího“ materiálu (papírové krabice různých velikostí, role od koberců, izolepa, lepidla, barevné papíry na vlajky apod.). Stavebního materiálu bylo neskutečně mnoho, fantazii se meze nekladly, a tak, jako mávnutím kouzelného proutku, vyrostly na naší rozlehlé zahradě čtyři krásné hrady. Po pilné práci následovala odměna ve formě občerstvení a opékání buřtů, a dokonce se našel i sladký poklad. Celé odpoledne provázela skvělá a pohodová nálada.
V listopadu využily dvě třídy nejstarších dětí krásný den a vydaly se na další výlet do blízkého okolí našeho města, na hrad Křivoklát a do jeho okolí, kde Karel IV. pobýval jako malý, ale též jako vězeň svého otce Jana Lucemburského. I přes tyto neradostné vzpomínky zde Karel IV. na čas ubytoval svoji první ženu Blanku z Valois. Ohromný význam měl i pro okolní křivoklátské lesy. S dětmi jsme navštívili nejen nádvoří hradu, ale také jsme si užili vycházku právě po okolních křivoklátských lesních cestách a po Školní naučné stezce Křivoklát (http://www.stezky.info/naucnestezky/ns-krivoklat-skolni.htm).

„Královské putování“ bylo současně tématem, ale i názvem tradiční každoroční výstavy dětských výtvarných prací dětí naší školy. V letošním roce se uskutečnila v Petrovcově síni Muzea T. G. Masaryka v Rakovníku. Slavnostní vernisáže se účastnily nejen děti a rodiče naší školy, ale též i zástupci vedení města Rakovník. Obsahem výstavy byly plošné i prostorové výrobky dětí všech věkových kategorií znázorňující tradiční události roku a ročních období.
Ke konci školního roku každoročně pořádáme zahradní slavnosti, kterých se účastní nejen děti, ale také jejich rodiče, celé rodiny a další přátelé. Letošní zahradní slavnost s názvem „Královský karneval“ byla vyvrcholením celoročního tématu spojeného se 700. výročím narození Karla IV. Do organizace a vlastní realizace se zapojily aktivně i rodiny našich dětí. Kromě odpoledního karnevalu a soutěží v maskách nám Karel IV. a Eliška slavnostně pokřtili „Výletovník“. Na základě podnětů a příspěvků rodičů totiž vznikla brožura, která obsahuje různá místa v České republice, kam je možno s dětmi vyrazit na výlet. Každý Výletovník byl originálem, neboť jeho úvodní stranu vytvořily děti svými kresbičkami. Výtěžek z prodeje těchto námětů byl věnován spolku SOS Andělé Rakovník, který pomáhá vážně nemocným dětem a jejich rodinám z Rakovníka a blízkého okolí.
Kromě jiných skvělých a povedených akcí jsme byli potěšeni i úspěchem dvou našich dětí v soutěži vyhlášené Ministerstvem školství - „Karel očima dětí“. Tento úspěch oslovil i nás, paní učitelky, a využily jsme této významné události a společně v červenci navštívily Národní pedagogické muzeum a knihovnu J. A. Komenského v Praze (http://www.pmjak.cz/), kde právě probíhala výstava soutěžních prací a výrobků, a my jsme si naše oceněné výtvory dětí skutečně našly. Muzeum kromě výstavy nabízí také stálou expozici Tradice a výzvy české vzdělanosti v Evropě a také expozici věnovanou odkazu J. A. Komenského, jehož filozofie je jedním z východisek vzdělávání v naší mateřské škole.
Téma „Královské putování“ se skutečně prolínalo celým školním rokem a téměř všemi činnostmi v mateřské škole, které přinesly nová poznání a zkušenosti nejen dětem, ale i nám, dospělým.