Právní předpisy významné pro práci škol a školských zařízení - Změny za období červen 2012

V současné době probíhající konkurzy na ředitele škol vyvolaly u pedagogické veřejnosti rozporuplné ohlasy. Jedna část odborníků souhlasila se zavedením konkurzů, neboť vnímají tento krok jako důležitý nástroj k zlepšení práce škol, a tím i zlepšení kvality vzdělávání. Druhá část vnímá konkurzy negativně, neboť přináší do práce ředitelů nejistotu při naplňování dlouhodobých vizí, neb stačí změna na radnicích a do této „lukrativní pozice“ bude jmenován jiný favorit, jak je to v naší republice časté.

Právní předpisy významné pro práci škol a školských zařízení
PaedDr.
Mikáč

poradenské služby ve školství
Sbírka zákonů

Zákon č. 198/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících
Částka: 68/2012 Sb.
Datum účinnosti: 1. září 2012
Dlouho očekávaná novela nic nemění na době, po kterou lze zaměstnávat nekvalifikované pedagogy – pouze
do 31. 12. 2014.
Volněji stanovuje podmínky získání odborné kvalifikace u všech pedagogických profesí – učitelé s odbornou kvalifikací mohou být za určitých podmínek kvalifikováni pro práci v mateřské škole i na druhém stupni apod.
Zákon nově stanovuje požadavky na kvalifikaci učitele přípravné třídy ZŠ a přípravného stupně ZŠ speciální. Text zákona je po novele rozsáhlejší, složitější a vyžaduje pečlivé prostudování.
Poznámka redakce
Podrobný rozbor novely zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících, připravujeme pro příští vydání Řízení školy.

Vyhláška č. 195/2012 Sb., kterou se mění vyhláška č. 15/2005 Sb., kterou se stanoví náležitosti dlouhodobých záměrů a výročních zpráv
Částka: 67/2012 Sb.
Datum účinnosti: 1. července 2012
Pro práci škol nepřináší novela vyhlášky
nic nového. Text byl upraven v souladu s textem novelizovaného školského zákona – byla odstraněna pasáž o vlastním hodnocení školy, protože školský zákon zrušil povinnost vytvářet zprávy o vlastním hodnocení školy jednou za tři roky podle předepsané osnovy.
Školy samozřejmě mohou takovéto zprávy vydávat i nadále, podle vlastní osnovy, jako významný propagační dokument o práci a úspěších školy i ředitele samotného. Osnova výroční zprávy o činnosti školy zůstává nezměněna.

Zákon č. 167/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů
Částka: 60/2012 Sb.
Datum účinnosti: 1. července 2012
Novela obsahuje velké množství změn. Pro školy a školská zařízení je ale důležité, že se
nemění nic na možnosti vést spisovou službu v listinné podobě.
Povinnost uchovávat dokumenty a umožnit výběr archiválií mají školy a školská zařízení s výjimkou mateřských škol, výchovných a ubytovacích zařízení a zařízení školního stravování.
Školy a školská zařízení s výjimkou mateřských škol, výchovných a ubytovacích zařízení a zařízení školního stravování vykonávají spisovou službu v elektronické podobě v elektronických systémech spisové služby nebo v listinné podobě (§ 63 odst. 3).
Poznámka redakce
Podrobný rozbor novely zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, připravujeme v souvislosti s vydáním prováděcí vyhlášky.

INFORMACE ČŠI
Zdroj. www.csicr.cz
Informace k
testování žáků
na úrovni 5. a 9. ročníků základní školy. Na webových stránkách zveřejňuje řadu materiálů – informace pro rodiče jak získat výsledky testování, vzorové testy s úlohami, komentáře k testování, vyjádření OECD.
INFORMACE MŠMT
Zdroj: www.msmt.cz
MŠMT zjistilo závažné nedostatky v některých rozhodnutích ředitelek mateřských škol o přijetí, resp. nepřijetí, dítěte k předškolnímu vzdělávání, a proto pro ně vydalo doporučení k formální úpravě takovýchto rozhodnutí.
VĚSTNÍK MŠMT č. 6/2012

Soubor pedagogicko-organizačních informací pro MŠ, ZŠ, SŠ, konzervatoře, VOŠ, ZUŠ, jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky a školská zařízení na školní rok 2012/2013

Organizace školního roku 2013/2014 v ZŠ, SŠ, ZUŠ a konzervatořích

Sdělení k výši a způsobu poskytování odměn předsedům zkušebních komisí pro závěrečné zkoušky, absolutorium a absolutorium v konzervatoři