Aktuality - strana 47

Ve funkčním studiu pro výkon fukce ředitele školy se dozvíte spoustu (opravdu velkou spoustu) školské legislativy, ale většinou už ne to, jak vést své podřízené, jak je hodnotit, poskytovat jim zpětnou vazbu, jak být připraven na krizové situace ve škole.
Vydáno: 01. 06. 2022
Střední a vyšší odborné školy si díky Operačnímu programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) vyzkoušely systémovou podporu personálních pozic a vzdělávacích mimoškolních aktivit. Přínos zjednodušených projektů, tzv. šablon, pro české vzdělávací prostředí potvrdily výsledky průběžné evaluace. Na úspěšný koncept z OP VVV navazuje nový operační program pojmenovaný po jednom z největších českých myslitelů Janu Amosovi Komenském. O evropské prostředky v celkové výši 2 miliardy korun mohou školy Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy žádat až do konce listopadu 2022.
Vydáno: 01. 06. 2022
Žákovský parlament je vytvořený, role v něm jsou rozdělené, spolupráce s třídními učiteli navázaná, projekty rozjeté. Všechno je, jak má být, ale přitom děti přestávají chodit na zasedání a nezajímají se o potřeby svých spolužáků. Jejich motivace klesá. Jak ji znovu probudit?
Vydáno: 31. 05. 2022
Učitelé a žáci sedmi středních odborných škol v Moravskoslezském kraji jsou od srpna loňského roku zapojeni do dvouletého modulárního programu YES, I DO. Chtějí lépe komunikovat v angličtině, více sdílet své zkušenosti, spolupracovat a umět používat angličtinu v profesních situacích. V programu se učí desítky učitelů a stovky žáků maturitních oborů ve skupinách oborů 26 Elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika, 65 Gastronomie, hotelnictví a turismus a 23 Strojírenství a strojírenská výroba. Realizujeme individualizovanou přípravu učitelů angličtiny a učitelů odborných předmětů na tandemovou výuku odborné angličtiny a CLIL.
Vydáno: 31. 05. 2022
Grilování je pojem, který je zejména českým srdcím velice blízký. Alespoň jednou za rok si takto připravené pokrmy dopřeje téměř každý z nás. S šéfkuchařem a grillmasterem Davidem Izákem jsme si povídali na téma možných hitů letošního léta, jaké jsou nejčastější chyby při grilování i co měl rád ve školní jídelně.
Vydáno: 31. 05. 2022
Zavřené školy během pandemie ukázaly, kteří žáci jsou nejvíce ohroženi studijním neúspěchem. Jsou to ti z nepodnětného prostředí i horších ekonomických poměrů. Velká část těchto dětí končí v nematuritním odborném studiu1), v němž problémy zastaralosti a neprostupnosti škol často ústí v předčasné odchody ze vzdělávání či nezaměstnanost absolventa.
Vydáno: 30. 05. 2022
Dětí s odlišným mateřským jazykem (OMJ) na českých školách stále přibývá i bez válečného konfliktu na Ukrajině. Do února 2022 se téma jejich výuky a začlenění týkalo jen malého počtu škol. Nyní se téma dětí s OMJ týká všech. Následující článek je prvním ze série věnované tomuto tématu a představí počáteční kroky ve výuce těchto dětí.
Vydáno: 30. 05. 2022
Dne 21. dubna 2022 skončilo veřejné připomínkování dokumentu Hlavní směry revize RVP ZV. Během měsíce, tedy od 21. března do 21.dubna 2022 se u Expertního panelu MŠMT sešlo více než 3 600 připomínek. Expertní panel se nimi bude podrobně zabývat, respektuje také hlasy odborné veřejnosti, že by se tato práce neměla uspěchat. Zveřejní proto výsledek připomínkování přibližně v polovině června 2022. Následovat bude proces schvalování dokumentu na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Jeho konečné vydání plánuje na přelom června a července 2022.
Vydáno: 30. 05. 2022
Kolektiv autorek katedry psychologie připravil pro poradenské pracovníky novou diagnostickou baterii pro žáky 1. stupně ZŠ s názvem PorTex.
Vydáno: 27. 05. 2022
Zažijte příběh tak, jak s ním pracuje mezinárodní vzdělávací projekt Narrative 4 a koncept "radikální empatie" - sdílení příběhů prostřednictvím vyprávění má mnoho užitečných efektů, které výrazně přesahují oblast literatury.
Vydáno: 27. 05. 2022
Prostorová analýza podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání
Vydáno: 27. 05. 2022
Nařízení vlády č. 75/2005 Sb., o rozsahu PPČ dnes vyšlo ve Sbírce zákonů, změny jsou účinné od 1. 9. 2022
Vydáno: 27. 05. 2022
Ukazuje to srovnání dat ministerstva vnitra a školství, která do interaktivní aplikace zpracoval think-tank IDEA při CERGE-EI.
Vydáno: 27. 05. 2022
V 28. dílu podcastu Zapojme všechny se Radka Schillerová zaměřuje na dětský vztek, jeho projevy a zvládání. Co nejlépe funguje a čeho by se měli rodiče a pedagogové za všech okolností vyvarovat?
Vydáno: 27. 05. 2022
Dovolujeme si vás pozvat na dvoudenní školící akci s praktickou částí Podpora sociálně přijatelného chování u dětí s PAS a jiných NVP (Positive behavior support – PBS).
Vydáno: 27. 05. 2022
Tip na podporu podnikavosti studentů a studentek SŠ, VOŠ, VŠ (15 - 25 let), kteří přemýšlí kudy kam.
Vydáno: 26. 05. 2022
Pojem wellbeing je ve školním prostředí skloňován stále častěji. Obecně ho můžeme popsat jako stav, ve kterém se cítíme dobře a zvládáme dobře fungovat.
Vydáno: 26. 05. 2022
Speciální pedagožka a odbornice na inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková bude nově chránit lidská práva ve funkci vládní zmocněnkyně.
Vydáno: 25. 05. 2022
Připojte se ke sledování živé debaty 26. května 2022 s učiteli několika vybraných škol, kteří se s vámi podělí o vlastní zkušenosti se zaváděním robotiky do výuky.
Vydáno: 24. 05. 2022