Aktuality - strana 41

Matěj Skalický mluví s Janem Cibulkou, datovým novinářem ČRo
Vydáno: 06. 09. 2022
Už 100 let víme, že za naše úspěchy z 85 % vděčíme měkkým dovednostem. Jak ale rozvíjet měkké dovednosti v běžné výuce? Ve Velké Británii vymysleli efektivní postup pro budování dovedností Skills Builder. Učitelům šetří čas a pomáhá ve všech fázích výuky – s plánováním, samotnou výukou i hodnocením.
Vydáno: 06. 09. 2022
V pátek 2. září slavnostně zahájilo jubilejní 30. ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele na zámku Berchtold 15 nositelů titulu Zlatý Ámos. “Jsem rád, že se nám podařilo setkání Zlatých Ámosů zorganizovat. Zastupují přes 2 000 oblíbených pedagogů, kteří za minulých 29 let anketou prošli,” říká zakladatel a ředitel ankety Slávek Hrzal a pokračuje: “Být ve společnosti vynikajících učitelek a učitelů je radost. Člověka to nabíjí pozitivní energií, optimismem. A pro mě jako školského ombudsmana to platí dvojnásobně. Těší mě, že všichni Ámosové jsou stále velmi aktivní, úspěšní, oblíbení a mnozí jsou dnes zástupci nebo řediteli škol.
Bulletin mediálního vzdělávání - září I./2022
Vydáno: 06. 09. 2022
Zavádění nové informatiky a průřezové digitální klíčové kompetence je tématem konference DIGITÁLNÍ rEVOLUCE, která  se koná 10. října v Liberci v rámci vzdělávacího týdne Educa Week.
Vydáno: 06. 09. 2022
Aktualizovaná verze této informační brožury už je k dispozici
Vydáno: 05. 09. 2022
Na letní škole projektu Pomáháme školám k úspěchu v Hustopečích se sešlo 80 pedagogů z celé České republiky. Stěžejním tématem workshopů a diskusí v pětidenním programu byly dlouhodobé plány na rozvoj gramotností u žáků, které by jim umožňovaly větší sebeřízení při učení „Projekt nyní spojuje 112 škol z celého Česka. Jednotlivé zapojené školy jsou hodně autonomní, znají cíl a jdou za ním vlastní cestou. Letní škola je pro ně projektovým vrcholem roku. Propojuje nejen uplynulý školní rok s tím následujícím, ale pomáhá udržovat sdílení mezi školami navzájem,“ uvedla Hana Košťálová, programová ředitelka projektu Pomáháme školám k úspěchu dlouhodobě podporovaného Nadací The Kellner Family Foundation a doplnila: „Naší snahou je, aby se školy učily nejen od sebe, ale především společně. Předávání zkušeností, materiálů a tipů je jen první fází společného učení. Mnohem důležitější je, když učitelé dohromady řeší problémy, na které při rozvoji čtenářské gramotnosti a pisatelství narážejí. Vzniká tak sdílené know-how, které se prostřednictvím zapojených učitelů dostává do škol.“
Vydáno: 05. 09. 2022
Během podzimního kola výzev mají příležitost získat podporu na své projekty nebo obdržet Akreditaci Erasmus organizace a instituce aktivní ve všech sektorech vzdělávání s výjimkou vysokoškolského. Své vzdělávací projekty tak mohou financovat školy od mateřských přes základní až po střední odborné či umělecké, ale také neziskové organizace, vzdělávací centra, knihovny, muzea, divadla nebo přímo samosprávy, které vzdělávací instituce zřizují.
Vydáno: 05. 09. 2022
Ve čtvrtek 26. srpna se zástupci organizací Otevřeno, Učitel naživo, Učitelská platforma a Začni učit! setkali s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Vladimírem Balašem, aby projednali navazující kroky ministerstva v záležitosti Reformy přípravy učitelů a novely zákona o pedagogických pracovnících.
Vydáno: 05. 09. 2022
S novým školním rokem jsme zaměřili obsah digitálních školních infocenter na bezpečnost v dopravě ve spolupráci s Policií ČR a BESIP. Ve vysílání v září spoty s dopravní tematikou a součástí jsou interaktivní testy a kvízy z oblasti dopravní výchovy. Myslíme i na žáky z Ukrajiny, proto budou některé materiály v jejich rodném jazyce. Snažíme se tak přispět jejich integraci v českých školách.
Vydáno: 04. 09. 2022
Start v učitelství je mimořádně náročný a často vede k frustraci, vyhoření a odchodu ze školy. Organizace Začni učit! proto přichází s novým podpůrným programem Zauč se!, který je vyvinutý speciálně pro zvládnutí tohoto období. Pomáhat bude učitelkám a učitelům, kteří učí méně než pět let.
Vydáno: 04. 09. 2022
Hlavním cílem práce ukrajinského asistenta pedagoga je podpora úspěšného začleňování ukrajinských dětí a žáků do běžných tříd.
Vydáno: 03. 09. 2022
Asistujeme u dětí s odlišným mateřským jazykem
Vydáno: 03. 09. 2022
„Účast na společném zkoumání toho, jak zlepšit výuku a učení, je nejúčinnější z aktivit, po kterých může školní lídr sáhnout, když chce zlepšit výsledky učení žáků.“
Vydáno: 02. 09. 2022
Učíte v Praze a zajímá vás rozvoj matematické gramotnosti? Od 29. 9. a 6. 10. zahajujeme program právě pro vás. Přijďte se inspirovat a něco nového přiučit do programu, který probíhá ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou UK.
Vydáno: 02. 09. 2022
Počet útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně. Škody jdou do stovek milionů a na jednoho poškozeného klienta je to v průměru 161 500 korun. Vyplynulo to z dat České bankovní asociace (ČBA), získaných od jejích členských bank. ČBA proto ve spolupráci s orgány státní správy a s klíčovými firmami českého byznysu spouští rozsáhlou celonárodní vzdělávací kampaň #nePINdej!
 a další instituce
Vydáno: 02. 09. 2022
Zdravice ministra školství, mládeže a tělovýchovy Vladimíra Balaše k zahájení nového školního roku 2022/2023.
Vydáno: 01. 09. 2022
Beduin přináší shrnutí toho nejpodstatnějšího, co se kolem školství a vzdělávání událo.
Vydáno: 01. 09. 2022
Vyučování ve školním roce 2022/2023 začne ve všech základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích ve čtvrtek 1. září 2022.