Aktuality - strana 222

Už podruhé se rodiče dětí z Prostějova, které půjdou do prvních tříd, mohou těšit na pastelkovné. I v letošním roce zdejší radnice poskytne školám peníze na pořízení pomůcek pro prvňáčky.
Vydáno: 18. 06. 2018
Výuka informatiky na základních školách projde radikální změnou. Podle návrhu nového rámcového vzdělávacího programu se žáci budou méně učit pracovat s kancelářským softwarem a mnohem více se budou věnovat tzv. informačnímu myšlení.
Vydáno: 18. 06. 2018
Dobrý den, řadě z nás, kterým zastoupil cestu, přináší překvapení každý den. Tak nějak proplouváme a doufáme, že je vše, jak má být. Pro mladší se stal již samozřejmostí. O kom...
Vydáno: 18. 06. 2018
Absolventská vysvědčení, výuční listy a diplomy z konzervatoří a vyšších odborných škol mají letos poprvé uvedenou úroveň Evropského rámce kvalifikací. Zkratka EQF a číslice 1 až 8 poukazují na úroveň vzdělání absolventa. Některé školy nové tiskopisy již nakoupily a použily vloni. Pro většinu učitelů, žáků a rodičů je to novinka.
Vydáno: 18. 06. 2018
Petr Daniš se zabývá dětmi a přírodou, vzděláváním a ochranou životního prostředí. Zajímá ho, proč si děti hrají, jak se učí a proč potřebují kontakt s přírodou a se světem pro své zdraví a učení. Napsal knihu Děti venku v přírodě: ohrožený druh?1) (2016). Působí jako ředitel vzdělávacího centra TEREZA2) a předseda Sítě středisek ekologické výchovy Pavučina3). Je členem různých výborů a pracovních skupin pro nvironmentální výchovu a vzdělávání pro udržitelný rozvoj u nás i v zahraničí.
Vydáno: 16. 06. 2018
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se spolu s premiérem Andrejem Babišem setkali s děkany pedagogických fakult, jednali o dalších podpoře škol vzdělávajících budoucí učitele. V příštím roce by měly pedagogické fakulty dostat víc peněz na platy vyučujících, ale také na posílení studentských praxí. Ministr Plaga chce zvýšit zájem studentů o práci učitele také navyšováním učitelských platů a posilováním prestiže pedagogického povolání.
Vydáno: 15. 06. 2018
Rodiče malých školáků v Kadani na Chomutovsku budou moci být od září informováni, že jejich dítě v pořádku dorazilo do školy. Město chce na všechny základní školy v Kadani koupit zařízení, které po příchodu dítěte do školy odešle automaticky rodičům SMS zprávu.
Vydáno: 15. 06. 2018
Programování se má stát součástí osnov českých škol, pomáhá porozumět fungování elektronických zařízení. V současnosti se programování učí jen na výběrových školách nebo v kroužcích pořádaných často dobrovolníky. S výukou pomáhají jednodušší roboti, které lze programovat skládáním příkazů podobně jako se skládá puzzle.
Vydáno: 15. 06. 2018
Ve čtvrtek 14. června proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů prvního ročníku GTP CR. Z 10 finalistů vybrala odborná porota 3 vítěze. Ocenila u nich především jejich snahu být dětem dobrým průvodcem –  učit je samostatnosti, propojovat učivo s aktuálními globálními tématy a snažit se vést děti k pochopení souvislostí přes jejich vlastní prožitek.
Vydáno: 15. 06. 2018
V úterý 12. června 2018 se v Černínském paláci v Praze předalyCeny SDGs, unikátní ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN v Česku. Večerem nejvíce rezonovala témata odpovědné spotřeby, boje proti plastu či zlepšení vzdělávání. Vítěze vybírala odborná porota i široká veřejnost ve veřejném hlasování.
Vydáno: 15. 06. 2018
Ve dnech 29. května, 5. června a 7. června 2018 se na ústředí České školní inspekce uskutečnily odborné semináře nad výsledky testování žáků na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol, které Česká školní inspekce realizovala na jaře roku 2017.
Vydáno: 14. 06. 2018
Maturitu každoročně nedokončí ani na třetí pokus zhruba 4,5 procenta středoškoláků. To jsou více než tři tisíce propadlíků. Za několik let může jejich číslo narůst na mnoho tisíc. Stát proto hledá řešení, jak maturity změnit a udělat zkoušku jinou pro odborné školy i gymnázia.
Vydáno: 14. 06. 2018
Mateřské školy ve Středočeském kraji jsou přeplněné a někde je situace dokonce kritická. Asi nejhůře jsou na tom obce v prstenci okolo hlavního města, a to především okresy Praha-západ a Praha-východ. Například v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi se do školek nedostalo zhruba 160 převážně tříletých dětí.
Vydáno: 13. 06. 2018
Inspektorát práce, nejvyšší školský odborář i několik kantorů stojí proti řediteli znojemského gymnázia GPOA Leoši Gretzovi. Kontrola odhalila porušení zákona při odměňování učitelů, námitky ředitele inspekce odmítla. Přesto má Gretz podporu velké části školy.
Vydáno: 13. 06. 2018
Francouzští školáci si budou muset od září nechat mobily v taškách. Zákaz vytahování telefonů i o přestávkách schválili francouzští poslanci. Podle britského Guardianu má takzvaný detoxikační zákon snížit závislost na smartphonech u dětí. Opatření se bude týkat žáků mladších patnácti let. Zákaz používat mobily při vyučování platí ve Francii osm let.
Vydáno: 13. 06. 2018
Na začátku je nadšení, ideály a zápřah. Pokud si ale člověk nedá pozor, může skončit vyčerpaný a na dně. Zaměstnance před vyhořením chrání i správně nastavené pracovní prostředí. V nemocnicích a školách se to ale zatím moc nedaří.
Vydáno: 13. 06. 2018
Zamyšlení bývalé ministryně školství nad otázkami financování a nad obvyklými klišé, která znesnadňují diskusi o českém vzdělávacím systému
Vydáno: 12. 06. 2018
Zakonzervovaná výuka dějepisu na českých školách se možná promění. Národní ústav pro vzdělávání se chystá na úpravu rámcových vzdělávacích programů, která má mimo jiné vést k tomu, že by se děti více učily i o moderních dějinách. Nyní na ně kvůli pitvání dávných staletí nezbývá mnoho času.
Vydáno: 12. 06. 2018