Aktuality - strana 227

Situace na pracovním trhu je pro mladé lidi mimořádně příznivá. Míra nezaměstnanosti je natolik nízká, že mají šanci najít místo i mladí bez pracovních zkušeností. Jak se absolventi škol uplatňují v zaměstnání a jak svoji vzdělávací a profesní dráhu hodnotí, přináší publikace Uplatnění absolventů škol na trhu práce – 2017, kterou nyní zveřejňuje Národní ústav pro vzdělávání.
Vydáno: 22. 05. 2018
Dneškem odstartoval již druhý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, které pořádá Jeden svět na školách (JSNS), vzdělávací program společnosti Člověk v tísni. Na nejméně sto šesti základních a středních školách, které se zatím do projektu přihlásily, budou po dobu příštích šesti týdnů promítány dokumentární filmy s mediálně-vzdělávací tematikou, proběhnou debaty studentů s novináři a mediálními odborníky, školy se také mají možnost zúčastnit workshopů nabízených partnerskými organizacemi nebo exkurzí do redakcí. Aktivity jsou zaměřeny na rozvoj kritického myšlení a mediální gramotnosti žáků a studentů po celé České republice.  
Vydáno: 22. 05. 2018
Text Oldřicha Botlíka, který se zaměřuje na nepřesnosti v zadání úloh v didaktickém testu z češtiny při letošních státních maturitách.
Vydáno: 21. 05. 2018
Na Základní škole Štolcova v Brně, která teď provizorně sídlí v ulici Lomená, nezačíná výuka zvoněním v osm hodin ráno a žáci si v aktovce nenosí klasické učebnice. Specializuje se totiž na výuku autistických dětí. Jako jediná v Česku.
Vydáno: 21. 05. 2018
Obrovský nárůst logopedických vad, problémy s výslovností, se zapamatováním textu, malá slovní zásoba, nedostatečné porozumění mluvené řeči. To jsou jen některé zásadní potíže, s nimiž se při vstupu do školy potýká stále víc prvňáků.
Vydáno: 21. 05. 2018
Brněnské problémy z přeplněných školek se přelily do základních škol. „Papírově“ je míst dostatek, ale Brno-střed i další městské části jsou natolik přetížené, že musejí losovat i mezi spádovými prvňáčky.
Vydáno: 18. 05. 2018
Většina učitelů neví přesně, jak může rozpoznat nadané žáky a jak s nimi má správně pracovat. Chybí jim vědomosti v péči o talentované, a často se jim proto nedaří schopnosti těchto dětí adekvátně rozvíjet. Řekl to náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Zhruba 88 procent škol podle něj v minulém školním roce ve svých školních vzdělávacích plánech uvádělo, že nadání rozvíjí a podporuje, v řadě škol to ale v praxi nefunguje.
Vydáno: 18. 05. 2018
Česká školní inspekce zveřejňuje sekundární analýzu výsledků mezinárodního šetření TIMSS 2015 zaměřenou na metody výuky a ICT.
Vydáno: 17. 05. 2018
Česká školní zveřejňuje sekundární analýzu výsledků mezinárodního šetření PISA 2015 zaměřenou na vybrané aspekty školního vzdělávání, které mají vliv na výsledky žáků (zejména složení tříd, metod uplatňovaných učitelem a využívání technologií).
Vydáno: 17. 05. 2018
Hlasujte do 30. 5. 2018 o cenu veřejnosti. Vyberte 3 weby, které si podle vás zaslouží ocenění. 
Vydáno: 17. 05. 2018
Česká rada pro šetrné budovy v minulém roce spustila projekt Zdravá škola. Ten má za cíl upozornit na nevyhovující vnitřní prostředí řady českých škol, ve kterém děti a učitelé tráví spoustu času, a přispět k plošnému zlepšení podmínek – nejen s ohledem na kvalitu vzduchu, ale také na osvětlení a akustiku. I díky dvěma pilotním projektům Rady v základních školách ve Slavkově u Brna a pražském Suchdole se zájem o tuto problematiku za poslední rok výrazně zvýšil. Zřizovatelé škol i ředitelé se ve větší míře informují o možnostech nápravy stávajícího stavu a vytvoření zdravějšího prostředí. To však samo o sobě nestačí. V praxi se totiž často při rekonstrukcích řeší pouze vydýchaný vzduch a na další dva podstatné aspekty – akustiku a osvětlení – se zapomíná. Komplexní řešení kvality vnitřního prostředí přitom vytváří lepší podmínky po výuku a svědčí zdraví žáků i jejich učitelů. Navíc dokáže školám ušetřit i nemalé náklady spojené s pozdějšími úpravami.
Vydáno: 17. 05. 2018
Základní škola v Děčíně vzala místo vystudované učitelky dvě studentky. Případ se dostal ke školní inspekci i k radě města. Inspekce řekla, že škola pochybila, radní ale vedení školy podrželi.
Vydáno: 17. 05. 2018
Letní prázdniny jsou u nás moc dlouhé. Zkraťme je maximálně na 6 týdnů. S tímto návrhem přichází radní Středočeského kraje Zdeněk Seidl (ČSSD). V pořadu K věci Českého rozhlasu Region zdůvodňoval, proč by žáci neměli mít v létě tak dlouhé volno.
Vydáno: 17. 05. 2018
Budou ve čtvrtek 17. května školy prázdné? Na tento den totiž připadá mezinárodní Den prázdných tříd. Žáci a studenti se svými učiteli budou moci opustit třídy a strávit tento den, nebo alespoň jednu vyučovací hodinu, venku: na školní zahradě či hřišti, v blízkém parku nebo zkrátka někde v přírodě. Pod širé nebe je možné přesunout vlastně skoro každé téma výuky. Připojit se mohou jednotlivé třídy i celé školy - mateřské, základní i střední.
Vydáno: 17. 05. 2018
Poradenství a informační semináře v každém kraji
Vydáno: 16. 05. 2018
08 / 06 / 2018 9:00 - 14:00
Vydáno: 16. 05. 2018
V pondělí 14. května náhle zemřela ve věku 67 let profesorka Jitka Moravcová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Profesorka Moravcová působila jako hlavní garantka několika projektů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. O d roku 2015 byla členkou Rady pro výzkum, vývoj a inovace Úřadu vlády ČR a předsedala Komisi pro hodnocení výsledků výzkumných organizací a ukončených programů.
Vydáno: 16. 05. 2018
Nadané děti v Česku nemají ve školách dobrou podporu. Učitelé na jejich vzdělávání nejsou systematicky připravováni a mnoho z nich neví, jak talent dítěte rozvíjet. Shodli se na tom účastníci konference Fenomén nadaných dětí, kterou dnes v Poslanecké sněmovně pořádala vzdělávací organizace EDULAB. Stát na podporu nadaných žáků dává 0,25 procenta z peněz, které jsou určeny pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, uvedla Ivana Blažková z oddělení speciálního vzdělávání ministerstva školství.
Vydáno: 16. 05. 2018
Ve dnech 20. a 21. června 2018 pořádá META, o.p.s. konferenci k tématu vzdělávání a začleňování dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem v prostorech Sněmovní 7 v Praze na Malé Straně. Zvyšující se počet dětí a žáků cizinců ve školách představuje potřebu zajistit jim dostatečnou jazykovou přípravu. Program konference bude věnován zkušenostem s výukou češtiny jako druhého jazyka v MŠ, ZŠ a SŠ v České republice i v zahraničí. Odborná veřejnost se prostřednictvím prezentací, panelových diskuzí a workshopů seznámí s metodami a nástroji, které vedou k účinnému začlenění dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem do výuky.
Vydáno: 16. 05. 2018
V pátek 18. května 2018 bude na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze zahájena venkovní putovní výstava fotografií projektů, které získaly evropské dotace z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV). V průběhu dalších měsíců bude výstava k vidění i v Českých Budějovicích, Plzni, Brně a Ostravě.
Vydáno: 15. 05. 2018