Lucie Rohlíková

  • Článek
Na plzeňském odloučeném pracovišti Základní školy speciální a Praktické školy Diakonie Českobratrské církve evangelické Merklín probíhá už druhým rokem výzkum využití tabletů při práci se žáky s těžkým kombinovaným postižením. Výzkumný tým složený z pracovníků speciální školy a odborníků ze Západočeské univerzity v Plzni dlouhodobě zaznamenává na video a podrobně analyzuje různé typy aktivit s využitím tabletu iPad a Apple TV. Tento článek je krátkým zamyšlením nad významem dotyku v rámci Bazální stimulace, shrnuje první výsledky výzkumu a přináší několik tipů na osvědčené aktivity.
  • Článek
Ukazuje se, že tablet může být významným pomocníkem žáků s dyslexií (2), ať už jako asistivní technologie, nebo jako nástroj pro zvýšení motivace k učení a nekončící zdroj procvičovacích aktivit. Většina dnešních dětí přístup k tabletu nebo chytrému telefonu má, otázkou však je, jaké aplikace mají v mobilním zařízení k dispozici.
Vydáno: 15. 12. 2016
  • Článek
Jedním z aktuálně nejčastějších témat diskuse široké veřejnosti jsou tablety a jejich využití pro vzdělávací účely. Zaznívají hlasy velmi kritické i velmi pozitivní, slýcháme varovné příběhy demonstrující nevhodné použití mobilních technologií, ale objevuje se i celá řada příkladů dobré praxe.
Vydáno: 12. 11. 2015
  • Článek
V tomto článku si představíme několik netradičních aplikací pro mobilní zařízení, které mohou být s úspěchem použity v základní umělecké škole. Budeme se věnovat především aplikacím pro zařízení s operačním systémem iOS (konkrétně pro tablet iPad), nicméně většinou lze obdobné aplikace dohledat i pro jiné typy tabletů.
Vydáno: 20. 10. 2015
  • Článek
Současná generace tzv. „digitálních domorodců“ nás dokáže ohromit lehkostí, s jakou si poradí s ovládáním různých typů mobilních zařízení. Od nejútlejšího věku se děti dostávají do kontaktu s chytrými telefony a tablety. Nemají žádný ostych s technologiemi pracovat, naopak jsou svítícími displeji výrazně přitahovány, fascinovány.
Vydáno: 20. 10. 2015
  • Článek
V tomto příspěvku si představíme tři webové platformy, pro které jsou zároveň k dispozici aplikace pro nejrozšířenější operační systémy tabletů (iOS, Android, Windows). Jsou využitelné v podstatě ve všech vyučovacích předmětech a zcela jistě by neměly chybět v repertoáru učitelů středních škol, kteří využívají ve výuce informační a komunikační technologie.
Vydáno: 30. 09. 2015
  • Článek
V současné době začíná být mnoho škol, učitelů i žáků vybaveno různými typy mobilních zařízení - především chytrými telefony a tablety. Tento trend je patrný u nás i v zahraničí a mobilní zařízení se etablují ve vzdělávacích institucích velice rychle - i přes protesty kritiků, jejichž hlasy se opakovaně ozývají v médiích. Tablety jsou od roku 2011 v České republice využívány v prezenčním i distančním vzdělávání a v současné době je můžeme považovat již za běžnou didaktickou pomůcku. Tablety jsou snadno ovladatelné a mohou sloužit jako okno do internetu, brána do světa specifických aplikací či jako multisenzorické zařízení, jehož pomocí lze navigovat či provádět různá meření.
Vydáno: 01. 08. 2015