PhDr. Mgr. Monika Puškinová, Ph.D. - strana 8

Prosím o odpověď na následující 2 otázky: 1. Je možné do výpočtu PHmax mateřské školy započítat i třídu s 11 dětmi? Do třídy nelze z prostorových důvodů umístit více dětí. Celkově se jedná o čtyřtřídní mateřskou školu s celkovým počtem 85 dětí. Podmínka minimálního počtu dětí ve třídě čtyřtřídní mateřské školy je tedy splněna (18 dětí). 2. Bude od ledna 2020 překrývání přímé pedagogické činnosti učitelů MŠ i nadále doporučením dle možností a podmínek školy, nebo bude povinné v plném rozsahu? Metodika stanovení PHmax pro předškolní vzdělávání (vydalo MŠMT) uvádí, že „Překrývání již není podmínkou, ale pouze doporučením dle možností a podmínek školy, tudíž ředitelky/ředitelé mohou flexibilně reagovat na aktuální potřeby při rozpisu služeb učitelů“.
Vydáno: 06. 10. 2022
Rozumíme dobře § 3 odst. 6 nařízení vlády č. 2005/75 Sb. tak, že pokud zástupce ředitele základní školy má přímou pedagogickou činnost stanovenou na 11 hodin týdně (počet tříd do 14) a ten samý zástupce vykonává funkci výchovného poradce (do 550 žáků), u které je přímá pedagogická činnost 3 hodiny týdně, se o tyto 3 hodiny sníží PPČ zástupci ředitele, tudíž bude mít 8 hodin? 
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená Jihomoravským krajem – dále SŠ. Dle zákona § 27 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, máme zřizovat fond učebnic a učebních textů, a to nejméně pro 10 % žáků střední školy. Dle zkušeností z minulých asi 5 let neměl nikdo o tyto učebnice zájem, nebyl nikdo tak sociálně slabý. Musíme i přesto tento fond učebnic zřizovat a obnovovat ve výši minimálně 10 %? Nestačilo by např. v případě potřeby pro sociálně slabé žáky tyto učebnice zajistit? 
Vydáno: 06. 10. 2022
Chtěla bych se zeptat na aplikaci § 69 odst. 5 a 6 při hodnocení při praktickém vyučování v odborném vzdělávání. Uvedu dva konkrétní případy: 1. Žák v prvním je 1. pololetí nehodnocen z odborného výcviku. V tomto případě i při nejlepší vůli nemá podle mě v průběhu 2. pololetí ředitel žádnou možnost, na kdy naplánovat tomuto žáku termín na „dohodnocení“ v odborném výcviku, neboť i v 2. pololetí má jeden týden teoretické vzdělání a druhý týden opět odborný výcvik s daným obsahem vzdělání. Není tam tedy žádný prostor, kdy by mohl tzv. navíc chodit na odborný výcvik a mohl být dohodnocen. V podstatě totéž platí i v 2. pololetí. 2. Žák je v prvním pololetí nehodnocen z předmětu Chemická laboratorní cvičení (obor Aplikovaná chemie). Žák je v tomto předmětu vždy hodnocen po vykonání všech laboratorních prací, které má v daném pololetí vykonat. I v tomto případě je hodnocení v náhradním termínu spojeno s přítomností žáka v chemických laboratořích v takovém množství času, které mu umožní práce dodělat a být tak dohodnocen. Což je při chybějícím velkém počtu laboratorních cvičení opět ze strany ředitele nenaplánovatelné. Totéž může platit i v 2. pololetí. Lze v těchto praktických výukách, kdy nastavení termínu dohodnocení brání objektivní důvody vycházející z povahy konkrétního praktického předmětu, použít znění z výše zmíněného paragrafu „Není-li možné žáka hodnotit ani v náhradním termínu, žák se za první pololetí nehodnotí“?
Vydáno: 06. 10. 2022
Je možné na střední škole spojit 2 vyučovací hodiny, aniž by mezi nimi byla po 45 minutách malá přestávka (velké se to netýká). Zjistili jsme, že by nám takto nastavené „hodiny“ více vyhovovaly, byly by pro výuku praktičtější (Skupinová práce, projektová výuka apod.)
Vydáno: 06. 10. 2022
Jak dostát ustanovení § 69 odst. 5 a 6 školského zákona, který jednoznačně ukládá řediteli školy určit žákovi náhradní termín hodnocení. Nevíme si s tím ve škole rady. Konkrétně: Žák učebního oboru není v prvním pololetí hodnocen z odborného výcviku (celý školní rok má jeden týden odborný výcvik, druhý týden teoretickou výuku). Odborný výcvik tohoto oboru je zcela realizován na pracovišti prácnické osoby. Jsme si ve škole vědomi toho, že musíme dostát výše uvedenému ustanovení školského zákona a žáku stanovit náhradní termín pro hodnocení, ale bohužel nevíme jak to prakticky provést. Máme dojem, že v tomto případě nelze vlastně zákonu vyhovět, že nám ukládá něco, co nejsme schopni prakticky zrealizovat. 
Vydáno: 06. 10. 2022
Od 1. 1. 2018 byla paní učitelka v mateřské škole pověřena vedením mateřské školy. Bylo ji vystaveno pověření vedením mateřské školy se stanoveným rozsahem oprávnění. Je nutné ještě vystavit dohodu o změně pracovní smlouvy (změna funkce), nebo stačí pouze ono již zmíněné písemné pověření ředitelem základní školy? 
Vydáno: 06. 10. 2022
Může elektronická omluvenka zaslaná rodičem nahradit klasickou papírovou omluvenku podepsanou rodiči? V systému, který naše škola používá k evidenci žáků a jejich docházky je možnost, aby rodiče mohli elektronicky omlouvat absenci dětí ve výuce, což zjednodušuje komunikaci mezi pedagogy a zákonnými zástupci žáků. Mám dotaz, zda tato elektronická omluvenka má stejnou právní váhu jako omluvenka na papíru s podpisem rodiče. Rodiče na začátku studia dostávají přihlašovací údaje a ke svému účtu se pak hlásí jménem a heslem. Jaké podmínky by popř. musela škola splnit, aby mohla elektronickou omluvenku využívat?
Vydáno: 06. 10. 2022
Jsme stavební firma (s. r. o.) V roce 2017 jsme uzavřeli s odborným učilištěm, kde se učí budou zedníci, smlouvu o odborné praxi. V průběhu roku nás učni pravidelně navštěvovali a vykonávali jak samotnou praktickou část na staveništích, tak část přípravnou (účastnili se přípravy rozpočtů, školení o materiálech a jiné spíš administrativní činnosti). Za každého jednotlivého učně vedeme pro nás i pro školu docházku, kde se navíc uvádí, co v které konkrétní době každý učen prováděl. Můžeme uplatnit odpočet na odborné vzdělávání podle § 34f a násl. v rozsahu 200 Kč za každou hodinu strávenou učněm na našem pracovišti? Nejsem si jista, zda čteme uvedené ustanovení správně, zda není nějaká další pro nás skrytá podmínka. Zda nám opravdu bude stačit smlouva s učilištěm o odborné praxi a podrobná evidence docházky. Jde mi o to, aby např. z jiného zákona nevyplývalo, že odbornou praxi může vykonávat pouze osoba, která k tomu má příslušné vzdělání, akreditaci apod, nebo zda smlouva o odborné praxi nemusí někde evidována, schválená apod., aby to pak finanční úřad neodmítl uznat pro jiné formální vady. 
Vydáno: 06. 10. 2022
Přijali jsme do pracovního poměru učitelku v mateřské škole, která má vystudovanou Střední odbornou školu obor sociální péče a Vyšší odbornou školu podnikatelskou ukončenou absolutoriem. Učitelku jsme zařadili do 9. platové třídy bez dvouletého odečtu. Je tento postup správný? Jaký studijní obor by měla pracovnice vystudovat, aby byla kvalifikovaná jako učitelka v MŠ?
Vydáno: 06. 10. 2022
Musí mít ředitel školy (příspěvková organizace) schválenou zahraniční pracovní cestu zřizovatelem (obec)?
Vydáno: 06. 10. 2022
Je možno zařadit ředitele základní školy do 4. stupně řízení, když řídí 4 vedoucí učitelky v mateřské škole, vedoucího školní jídelny, 2 zástupce na II. stupni, 1 zástupce na I. stupni, 1 vedoucího technika a 1 zaměstnance oprávněného řídit práci jiných zaměstnanců?
Vydáno: 06. 10. 2022
Občas se potkáme ve škole s žáky v tíživé finanční situaci. Je někde upravena možnost takovýmto žákům poskytnout za nějakých podmínek "sociální stipendium", tak jako je např. poskytováno na vysokých školách? V legislativě jsem zatím nic nenašla.
Vydáno: 06. 10. 2022
  • Článek
Změny za období srpen a září 2022 PhDr. Mgr. Monika Puškinová Ph.D. poradenské služby ve školství, Novinky – legislativa , informace Sbírka zákonů Zdroj: www.mvcr.cz Vyhláška č. 237/2022 Sb., kterou...
  • Článek
Cílem článku je okomentovat postup při stanovení týdenního rozsahu hodin přímé pedagogické činnosti (dále jen „PPČ“) zástupce ředitele dle novelizovaného nařízení vlády č. 75/2005 Sb., o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků (dále jen „nařízení vlády č. 75/2005 Sb.“) v situacích, které vyvolávají časté dotazy. Článek je určen zejména pro mateřské a základní školy, nepopisuje speciální pravidla spojená s týdenním rozsahem PPČ zástupce ředitele střední školy a vedoucího učitele praktického vyučování.
  • Článek
Cílem článku je usnadnit plánování a organizaci činnosti základní umělecké školy v prvním pololetí školního roku 2022/2023. Článek analyzuje toto období optikou základních termínů, lhůt, důležitých standardních a nových činností základní umělecké školy. Jednotlivé situace a aktivity se vztahují na základní umělecké školy zřízené státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí (dále jen „veřejné“), soukromé i církevní. Jestliže se činnost týká pouze základní umělecké školy určitého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena.
  • Článek
Cílem článku je vyčlenit důležité činnosti mateřské školy v prvním pololetí školního roku 2022/2023 a přispět k jejímu efektivnímu řízení v tomto období. Jednotlivé situace a aktivity se vztahují na mateřské školy veřejné, soukromé i církevní. Jestliže se činnost týká pouze mateřských škol určitého zřizovatele, je tato skutečnost uvedena.
  • Článek
Změny za období červen a červenec 2022 PhDr. Mgr. Monika Puškinová Ph.D. poradenské služby ve školství, www.monikapuskinova.cz Sbírka zákonů Zdroj: www.mvcr.cz Nařízení vlády č. 125/2022 Sb., kterým se mění nařízení...
  • Článek
Energetické nápoje a nikotinové sáčky Můžeme dát do školního řádu (se souhlasem školské rady) zákaz energetických nápojů v areálu školy? A co se současným „hitem“ dětí – nikotinovými sáčky (mimochodem...
  • Článek
Informace MŠMT Zdroj: www.msmt.cz MŠMT zveřejnilo několik metodických materiálů, příručku a komentář zákona: * Metodika k hodnocení žáků v základních školách dle zákona Lex Ukrajina ve školním roce 2021/2022 ,...