PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D. - strana 4

  • Článek
V minulém čísle Řízení školy jsme psali, že dodávky počítačových tabletů do škol se bez dalších podpůrných aktivit neobejdou a při absenci strategického plánovaní selhávají. Dnešní článek - s lehce provokativním titulkem - se pokusí přiblížit, jaký potenciál pro počítačové tablety spočívá v aplikacích, které na nich lze spouštět.
Vydáno: 01. 11. 2013
  • Článek
Zavádění počítačových tabletů do škol pěkně ilustruje, v jak neskutečně dynamické době žijeme. Jsou to teprve 3 roky od okamžiku, kdy Apple představil svůj iPad, první tablet, který celosvětově získal ihned obrovskou přízeň uživatelů. A již v tomto školním roce plánuje mnoho škol pořízení těchto počítačů a jejich využití ve výuce.
Vydáno: 20. 09. 2013
  • Článek
Moderní způsoby vzdělávání jsou dnes často spojeny s e-learningem a světem online. Při vytváření vzdělávacích programů v systému DVPP je vhodné znát a respektovat pravidla, která by měla zajišťovat, že výsledné vzdělávání bude pro účastníky skutečně přínosné. MŠMT taková kritéria pro žadatele o akreditaci připravilo, posloužit mohou ale nejen jim.
Vydáno: 20. 08. 2013
  • Článek
Digitální technologie stále více pronikají do života školy - do školní administrativy, do komunikace, do přípravy na výuku, do výuky, mezi učitele a především mezi žáky samotné. Ředitelé škol zavaleni množstvím jiných povinností a většinou nepovažujíce sebe sama za odborníky na tuto problematiku intuitivně vnímají, že rozvoj digitálního prostředí ve škole je nezbytný. Málokdo je však schopen kvalifikovaně posoudit, kterým směrem se má škola vydat, které ICT prostředky jsou ty nejvhodnější a jaká nabídka je pro jejich školu nejlepší. Významným pomocníkem a pomyslným majákem v dynamicky se proměňujícím světě moderních technologií pro ně může být nástroj strategického řízení rozvoje školy v oblasti ICT: Profil Škola21.
Vydáno: 23. 07. 2013
  • Článek
Pokud vám část nadpisu tohoto článku nic neříká, máte nejvyšší čas se o něj začít více zajímat. Koncept 1:1 je stále častější jak v zahraničí, tak i v českých školách. Zároveň přináší do vzdělávání staronové otázky a zásadním způsobem mění tradiční podobu vzdělávání.
Vydáno: 21. 05. 2013
Příspěvek popisuje vybrané moderní on-line způsoby a formy vzdělávání učitelů, jako jsou webináře, virtuální hospitace, e-learning, m-learning, osobní vzdělávací prostředí či MOOC.
Vydáno: 29. 04. 2013
  • Článek
Chcete se vzdělávat, ale školní rozpočet vám neumožňuje opustit školu? Zkuste některý z nových online způsobů a forem vzdělávání, jako jsou webináře, virtuální hospitace, m-learning, osobní vzdělávací prostředí či MOOC.
Vydáno: 23. 04. 2013
  • Článek
Mezi učiteli často panuje názor, že masivnější využívání moderních technologií ve škole je záležitostí, která není na pořadu dne. A to například proto, že přítomnost technologií odvádí pozornost žáků od výuky v podobě, v jaké ji učitel pro děti připravil. Mnozí učitelé také tvrdí, že všudypřítomnost technologií, které obklopují děti téměř celý den (samozřejmě kromě doby, kterou tráví ve škole), je natolik dostačující, že by ve škole mělo být využívání těchto nástrojů zakázáno nebo alespoň zásadně omezeno. Seriózní výzkumy hovoří o téměř 11 hodinách denně,1) kdy jsou děti působení technologií a médií vystaveny.
Vydáno: 19. 03. 2013
  • Článek
Cílem tohoto článku je představit čtenářům soubor dovedností pro 21. století a nový nástroj charakterizující výukové aktivity, jejichž realizace vede u žáků k rozvoji těchto, stále častěji zmiňovaných dovedností. Nástroj vznikl díky výzkumu společnosti Microsoft a byl představen na jedné z největších konferencí o vzdělávání Partners in Learning 2012 Global Forum, konané v Praze.
Vydáno: 22. 01. 2013