PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D. - strana 3

  • Článek
To, co kultovní sci-fi seriál Star Trek nazývá univerzálním federačním trikordérem (a kromě členů federace mají vlastní model i Klingoni či Vulkánci), je přístroj ke skenování geologických, meteorologických a biologických údajů. Málokdo to ví, ale dnes takový přístroj nosí většina aktivní české populace v kapse.
Vydáno: 12. 11. 2015
  • Článek
S pojmem otevřeného vzdělávání se můžeme setkávat již delší dobu. Málokdo však ví, o co přesně se jedná a jak široký tento pojem vzdělávací politiky vlastně je. Článek navazuje na otevřené licence popisované v minulém čísle.
Vydáno: 30. 09. 2015
  • Článek
V minulém čísle časopisu Řízení školy jsme zveřejnili upoutávku na celostátní soutěž o nejlepší školní web základních a středních škol, která proběhne začátkem nového školního roku. Dnes publikujeme kritéria, podle kterých budou hodnoceny přihlášené weby a která by dobrý školní web měl splňovat.
Vydáno: 30. 09. 2015
  • Článek
Mezi brzdy otevřenějšího vzdělávání a šíření příkladů dobré pedagogické praxe v podobě různorodých učebních materiálů patří omezení dané autorskými právy. Již třináct let si ale mohou všichni autoři vybrat pro svá díla některou z veřejných licencí Creative Commons, které umožňují uživatelům těchto děl jejich další volné použití.
Vydáno: 19. 08. 2015
  • Článek
Ve využívání digitálních technologií ve škole a mimo ni existuje propastný rozdíl. Zatímco ve školách pracují žáci s počítači zcela okrajově, mimo školu s nimi tráví dlouhé hodiny denně. Média tento rozpor ještě neobjevila. Zaznívají nápady, jak tablety ve školách brzy nahradí tužky a knihy.
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
Na podzim EDUin odstartuje novou celostátní soutěž sCOOLweb 2015, která si klade za cíl pomoci školám rozvíjet své webové stránky a zlepšit komunikaci se svými zákazníky.
Vydáno: 01. 08. 2015
  • Článek
České děti vykazují v porovnání se svými vrstevníky z jiných evropských států nadprůměrný počet online aktivit, a jsou tak vystaveny i většímu množství rizik. Pro správné pochopení rizik světa online je nutné jednotlivé jevy správně klasifikovat, odlišovat kyberšikanu od online obtěžování nebo závislost na internetu od nadměrného využívání internetu. A hlavně nevěřit mýtům a intuitivním zkratkám, kterými je český mediální prostor zaplněn. Recenzovaná kniha může čtenáři v této oblasti pomoci.
Vydáno: 21. 05. 2015
  • Článek
Už dlouho jsem se nesetkal s tak rozdílným přístupem a s tak kontroverzním tématem. Jedna část učitelů je používá a opěvuje, zatímco jiná před jejich používáním varuje. Jedná se o programy typu „classroom management“, které jsou do češtiny překládány jako „nástroje pro řízení žákovských zařízení“.
Vydáno: 20. 04. 2015
  • Článek
Nechat se nachytat v nedbalkách není pro nikoho jistě příjemné. Ale pokud se to stane v oboru, kterému se dlouhodobě věnujete, a to hned dvakrát během jednoho dne, musíte se cítit minimálně zaskočeně. A přesně to se nám stalo v případě zveřejnění výsledků ICILS 2013.
Vydáno: 23. 02. 2015
  • Článek
Otázka, co si představit pod pojmem 1:1 v moderní pedagogice podporované využíváním digitálních technologií, se zdá být na první pohled jednoduchá. Jedná se o vzdělávací situaci, ve které pracuje každý žák s jedním počítačem. Život je ovšem mnohem komplikovanější, než by se na první pohled mohlo zdát.
Vydáno: 28. 01. 2015
  • Článek
V červenci 2014 zveřejnil web Daily Genius na svých stránkách infografiku, která popisuje deset znaků digitálně zdatného učitele. Volně jsem ji přeložil a adaptoval s komentáři pro české učitele. Najdete se v následujících deseti znacích?
Vydáno: 18. 11. 2014
  • Článek
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravuje nový koncepční dokument stanovující postupy, které by měly vést k širšímu a smysluplnějšímu využívání digitálních technologií v učení a vzdělávání. Strategie digitálního vzdělávání byla v září 2014 publikována k veřejné diskuzi a připomínkám.
Vydáno: 20. 10. 2014
  • Článek
Vhled mnoha renomovaných ICT firem do oblasti moderní pedagogiky založené na využívání digitálních technologií se v posledních letech výrazně zlepšil. Vhled ředitelů škol do stejné oblasti se ale nijak zásadněji neposunul. Jsme tak často svědky jistého kontrastu, jehož důsledky by mohly být pro školy minimálně neblahé.
Vydáno: 21. 08. 2014
  • Článek
V minulém čísle tohoto časopisu jsem se věnoval výhradám, které se k problematice zavádění počítačových tabletů do škol objevily v médiích. Každou výhradu jsem se snažil vysvětlit a uvést, jak je možné se k ní postavit. Dnešní článek popisuje sedm mýtů, které mezi řediteli a učiteli o tabletech ve školách kolují. U každého se snažím vysvětlit, proč jej za mýtus považuji.
Vydáno: 10. 07. 2014
  • Článek
Začátkem dubna 2014 zveřejnilo ministerstvo školství výzvu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost č. 51 na další vzdělávání učitelů, prostřednictvím které je možné pořídit 20 ks mobilních dotykových zařízení pro zapojené školy. Tento krok spustil na stránkách elektronických i tištěných médií diskuzi ke smysluplnosti zavádění tabletů do škol. Média přitahuje kontroverze, patrně proto byla většina článků polemických, často zavádějících, mnohdy psaných s nepochopením věci. Jejich autoři patrně nečtou Řízení školy, kde se této problematice dlouhodobě věnujeme a mnohé argumenty vysvětlujeme.
Vydáno: 17. 06. 2014
  • Článek
Tělesná výchova je jedním z mála vzdělávacích oborů, do kterého digitální technologie zatím příliš nevstoupily. Alespoň tedy ve školách. Nositelná elektronika to však brzy může změnit.
Vydáno: 19. 05. 2014
  • Článek
Stále častěji slýchám učitele říkat, že digitální technologie používají a s počítačem běžně pracují. Zkušenosti z praxe mne ale naučily být v této oblasti ostražitý a i takto, na první poslech relativně pozitivně znějící deklarace podrobovat analýze. Pojďme se podívat, jak mohou učitelé počítače využívat.
Vydáno: 18. 03. 2014
  • Článek
Na začátku roku 2013 se radnice jedné pražské městské části rozhodla, že ve svých školách podpoří zavádění počítačových tabletů. Přizvala mě na tuto oblast jako konzultanta a dala možnost vzniknout v kontextu ČR ojedinělému projektu, který může být získanými zkušenostmi dobrým příkladem pro další zřizovatele.
Vydáno: 21. 02. 2014
  • Článek
V našem volném seriálu o zavádění mobilních dotykových počítačů, tedy zejména tabletů do škol jsme v posledním článku popisovali volbu operačního systému. Samotné technické prostředky a požadavky na ně jsou ale pouze jednou stránkou zvoleného postupu, z hlediska realizace tou jednodušší. Dnešní článek popisuje čtyři základní oblasti, které by každá snaha o podporu výuky digitálními technologiemi měla obsahovat.
Vydáno: 16. 12. 2013
  • Článek
Chcete pořídit do školy tablet a nevíte, jestli iPady, tablety s Androidem nebo s Windows? Je pro vás svět tabletů zatím nepřehledný? V článku se pokusíme popsat, o čem je vhodné přemýšlet a na co si dát při výběru tabletové platformy pozor, a částečně se budeme věnovat i volbě konkrétního typu tabletu.
Vydáno: 20. 11. 2013