PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D. - strana 2

  • Článek
Soutěž školních webů sCOOL web 2018 se letos rozhodla pomoci školám v aktuálním problému se zaváděním standardu ochrany osobních údajů. Vedle dosavadního důrazu na bezpečný a informačně bohatý web poradí, co si ohlídat ve vztahu ke GDPR. Každá škola tak bezplatnou účastí v soutěži získá konkrétní hodnoticí zprávu se soupisem silných a slabých stránek školní webové prezentace.
Vydáno: 16. 03. 2018
  • Článek
Má stát financovat vznik digitálních vzdělávacích zdrojů, nebo to má nechat na tzv. neviditelné ruce trhu? Mají za veřejné prostředky vznikat digitální zdroje, které jsou dostupné online a zdarma a pro všechny? Nepokřivuje to trh a neškodí v důsledku kvalitě takových zdrojů? Jaká kritéria by podobné digitální zdroje měly splňovat? V článku se pokouším na uvedené otázky odpovědět.
Vydáno: 20. 02. 2018
  • Článek
Mezi odborníky na vzdělávání panuje již dlouho shoda na tom, že kvalita škol je určována kvalitou samotných učitelů. Ačkoli například mnozí politici tuto rovnici přejali, v praxi se kvalitu učitelů daří podporovat jen do určité míry. Nové požadavky MŠMT na studijní programy učitelství obsahují změnu, která by do přípravy učitelů mohla přinést větší rozmanitost.
Vydáno: 20. 11. 2017
  • Článek
Česká školní inspekce zveřejnila na začátku nového školního roku výsledky šetření o podmínkách pro využívání digitálních technologií ve školách. Nadpis článku dává tušit, k čemu inspekce dospěla.
Vydáno: 17. 10. 2017
  • Článek
Školy jsou často vnímány jako prostředí konzervativní, kde se digitalizaci nedaří tak jako v jiných oborech lidské činnosti. V článku přinášíme informace o tom, že v některých oblastech jsou školy mnohem dále než ostatní sféry. Málokdo o tom ale ví.
Vydáno: 22. 08. 2017
  • Článek
Víte o tom, že každý uživatel dostane na stejnou otázku od vyhledávače Google jinou odpověď? Tušíte, jak to souvisí s efektem označovaným jako konfirmační zkreslení? Jak se bráníte uzavření se do informační bubliny, která vás izoluje od názorů, se kterými se neztotožňujete?
Vydáno: 23. 05. 2017
  • Článek
Určitě jste již přemýšleli o tom, zda do školy pořídíte tablety nebo dovolíte žákům využívat ve výuce jejich vlastní mobilní zařízení. Tušíte ale, čím jsou výukové aktivity s mobilními počítačovými zařízeními unikátní? A víte, jak se dá měřit pedagogická kvalita takových výukových aktivit? V článku vás seznámím s nástrojem, který hodnocení umožňuje.
Vydáno: 21. 03. 2017
  • Článek
Od 1. března může každý ředitel přihlásit svoji základní či střední školu do třetího ročníku soutěže o nejlepší školní web - sCOOL web 2017. Předtím může hledat inspiraci ve výstupech a digitální stopě, kterou za sebou soutěž a její finalisté na internetu zanechali.
Vydáno: 21. 02. 2017
  • Článek
Obecně sdílená představa o tom, co všechno znamená pojem „být digitálně gramotný“ je zastaralá. Samotné ovládání počítačů je totiž v moderních konceptech digitální gramotnosti jen okrajovou záležitostí. Dnes je digitálně gramotný takový člověk, který například rozumí i základům programování a dovede využívat digitální technologie pro své občanské aktivity.
Vydáno: 21. 02. 2017
  • Článek
Náš vzdělávací systém čelí mnoha problémům, v celosvětovém měřítku to ale není žádná katastrofa. Potenciál, který spočívá v jeho zlepšování, je ale obrovský. EDUin se svým auditem pokouší k rozvoji tohoto potenciálu přispět.
Vydáno: 21. 02. 2017
  • Článek
BYOD, jakožto stále vzrůstající trend, kdy si žáci nosí do školy vlastní počítačová zařízení, je mnohými odborníky považován za budoucnost digitálních technologií ve vzdělávání. Článek shrnuje některé informace z českých škol o tomto fenoménu a uvádí deset doporučení, která se na cestě přechodu k BYOD ukazují jako užitečná.
Vydáno: 22. 11. 2016
  • Článek
Strategie digitálního vzdělávání ČR je na světě již téměř dva roky. Článek popisuje vybrané aktivity a plány spojené s tématy informatického myšlení a zvyšování digitální gramotnosti, které MŠMT v uplynulém období připravilo a které nyní prochází realizační fází.
Vydáno: 25. 10. 2016
  • Článek
Jste pedagogický pracovník a potřebujete snadno a rychle vytvářet vlastní formuláře, zejména dotazníky, průzkumy, registrace na různé akce, kvízy či didaktické testy? Pak je tu pro vás nová, respektive inovovaná online služba od Microsoftu. Je zdarma a nově přináší některé zajímavé možnosti.
Vydáno: 21. 09. 2016
  • Článek
Pokud vám pojem Průmysl 4.0 nic neříká, zbystřete. Rozhodně se netýká pouze technických škol či učitelů technických předmětů. Nově etablovaný koncept zasahuje všechny obory lidské činnosti a vzdělávání v něm hraje klíčovou roli.
Vydáno: 18. 08. 2016
  • Článek
Skončil druhý ročník soutěže školních webových prezentací sCOOL web. Na závěrečné odborné konferenci byli vyhlášeni vítězové v každé ze tří kategorií, které vybrala odborná porota, jakož i Cena veřejnosti udělená na základě online hlasování. Již v prvním ročníku účastníci velmi uvítali sestavená kritéria dobrého webu jako návod, jak rozvíjet školní web, a otevírat tak školu ještě více veřejnosti.
Vydáno: 22. 07. 2016
  • Článek
V loňském roce proběhl první ročník celostátní soutěže o nejlepší webové stránky školy. Jednoznačně kladné reakce od škol nás mile překvapily a všem za ně děkujeme. sCOOL web jsme zakládali, a od počátku to deklarujeme, především jako nekomerční službu pro vás. Chceme pomáhat všem školám zlepšovat webové stránky a nabídnout jim inspiraci prostřednictvím nejpovedenějších webů českého školství.
Vydáno: 20. 04. 2016
  • Článek
Postupně probíhající změna role učitele přináší i nový nebo inovovaný pohled na didaktické prostředky, které mohou žáci ve výuce využívat. Ve školách začíná přicházet ke slovu i jiný nežli tradiční výukový a vzdělávací software.
Vydáno: 23. 03. 2016
  • Článek
Nová reforma školství, zahájená ve Finsku v roce 2015, přináší revoluci, o jejíž základech se v Česku zatím příliš nediskutuje. Článek se snaží upozornit na skutečnost, že jedním z klíčových prvků této reformy je změna uskutečňovaná prostřednictvím digitálních technologií - ty mohou hrát v učení a vzdělávání několik důležitých rolí.
Vydáno: 11. 02. 2016
  • Článek
Závěrečnou konferencí a slavnostním vyhlášením výsledků skončil první ročník soutěže školních webů sCOOL web 2015. Z deseti finalistů v každé ze tří kategorií vybrala odborná porota vítěze, vedle toho proběhlo hlasování o Cenu veřejnosti. Účastníci soutěže i ostatní školy se shodují: něco takového tady chybělo, již samotné sestavení a zveřejnění soutěžních kritérií nám dává návod, jak rozvíjet náš web, a otevírat tak školu ještě více veřejnosti.
Vydáno: 18. 01. 2016
  • Článek
V říjnu 2015 proběhl další ročník Code Week, akce, jejímž cílem je motivovat učitele, žáky i veřejnost k programování, a podpořit tak jejich tvořivost a porozumění informatice. Patrně to byl iniciační důvod pro mnohé zpravodajské (iHned, Aktuálně) nebo i odborněji zaměřené servery (Lupa, EurActiv), které zveřejnily články hovořící o změnách, které plánuje MŠMT. Konkrétně se jedná o integraci informatického myšlení do výuky českých škol.
Vydáno: 15. 12. 2015