Bc. Jiří Stárek - strana 3

  • Článek
Už tolik let usilujeme, aby základní umělecké školy veřejnost vnímala jako "školy" a ne jako nějaké odpolední volnočasové aktivity nebo zájmové vzdělávání (po té dopolední "opravdové škole"). Není pochyb o tom, že se nám to nedaří. A chyba určitě nebude v nepochopení rodičů, v jejich neznalosti, kam to vlastně své dítko přivedli.
Vydáno: 15. 05. 2018
  • Článek
Koncem února 2018 vyrazilo několik pražských ředitelů (včetně těch ZUŠáckých) za aktuálními novinkami a trendy ve vzdělávání do německého Hannoveru na největší veletrh vzdělávání - "Didacta 2018". Navštívit tento veletrh znamená získat na jednom místě přehled o všem, co v současném světě moderní vzdělávání poskytuje.
Vydáno: 16. 03. 2018
  • Článek
Nepamatuji se, že by nějaké politické straně od roku 1989 chyběla ve volebním programu zmínka o důležitosti vzdělávání a nutnosti posílení prestiže učitelského stavu. Také si ovšem nepamatuji, že by to jakákoliv vláda od sametové revoluce skutečně realizovala.
Vydáno: 19. 09. 2017
  • Článek
Na většině českých ZUŠ jsou postupové zkoušky běžným jevem, který má v harmonogramu školního roku své pevné místo. Uvažování o jeho účelu a významu, které před několika lety provázelo tvorbu ŠVP, ustalo a dnes je nastolování otázek proč, jak, a především, zda vůbec postupové zkoušky dělat, jen sporadické.
Vydáno: 23. 05. 2017
  • Článek
Při diskuzích o soutěžích často upozorňuji na nebezpečí, které při užívání tohoto (jinak užitečného a mnohdy cenného) pedagogického nástroje hrozí, když si nedáme dostatečný pozor na nejrůznější "vábidla". To ovšem platí i tehdy, pokud se jedná o školní kolo.
Vydáno: 21. 03. 2017
  • Článek
Jako zastánci uměleckého vzdělávání často používáme argument, že ZUŠ významně přispívají ke kulturnosti národa a značným způsobem se spolupodílejí na jeho obecné kultivaci. Je-li tomu opravdu tak a ZUŠky jsou nedílnou součástí „šlechtění“ dnešní populace, pak při pohledu kolem sebe vyvstává otázka, zda děláme svoji práci dobře.
Vydáno: 19. 01. 2017
  • Článek
V polovině dubna 2016 se uskutečnilo v Peci pod Sněžkou výjezdní zasedání ředitelů pražské organizace AZUŠ ČR. Cílem bylo co nejintenzivněji využít čas, kterého se v Praze při běžných schůzkách ředitelům nedostává. Výsledek předčil očekávání stejně jako úroveň samotné diskuze.
Vydáno: 13. 06. 2016
  • Článek
Česká školní inspekce startuje model tzv. kvalitní školy. Jaké změny by mohl přinést v pohledu na to, co pokládáme za „kvalitní“ dnes? Lze očekávat i změny v přístupu samotných školních inspektorů (a také nás samotných)?
Vydáno: 19. 04. 2016
  • Článek
V dubnu 2015 se uskutečnil v Praze seminář pořádaný AZUŠ ČR a European Musicschool Union pod názvem „Mnoho studentů, mnoho pedagogik“. Lektoři z Finska představili několik témat, ze kterých jsme si v minulém čísle představili předškolní vzdělávání. Tentokrát se budeme věnovat problematice kolektivní výuky.
Vydáno: 11. 02. 2016
  • Článek
V dubnu 2015 se uskutečnil v Praze seminář pořádaný AZUŠ ČR a European Musicschool Union pod názvem „Mnoho studentů, mnoho pedagogik“. Vynikající lektoři z Finska představili témata, kterými se v následujících článcích budeme zabývat - předškolní vzdělávání, skupinová výuka, mimořádně talentovaní žáci, žáci se speciálními vzdělávacími potřebami, vzdělávání seniorů a vzdělávání po internetu.
Vydáno: 03. 07. 2015
  • Článek
Nastolovat téma soutěží je v prostředí ZUŠ stále trochu provokující aktivita. Rubrika „Zamyšlení nad...“ je ale právě tím prostorem, kde by se měla otevírat témata, která trochu čeří poklidné vody, ostatní inspiruje k přemýšlení a v lepším případě i k písemným reakcím či odpovědím. Tak bez obav do mě!
Vydáno: 20. 04. 2015
  • Článek
Na začátku školního roku se na střední škole ve Žďáru nad Sázavou odehrála tragická událost. Do školy pronikla pomatená žena, pobodala chlapce, který se snažil bránit spolužačky, a ten svým zraněním podlehl. Obtížně se může člověk vžít do pocitů, které zažívá rodina, nejbližší kamarádi a nakonec i učitelé, kteří chlapce ve škole vyučovali. Je to smutná záležitost, která život školy i města poznamená na dlouhá léta.
Vydáno: 23. 02. 2015
  • Článek
Posledním, desátým článkem bych se rád rozloučil s tematikou leadershipu v ZUŠ a popsal jeden jednoduchý scénář ze života ředitele školy, který není ojedinělý a který mi byl i částečnou inspirací k sérii těchto článků.
Vydáno: 20. 10. 2014
  • Článek
Když jsme před více jak deseti lety s několika kolegy obcházeli ostatní ředitele a upozorňovali, že reforma v českém školství přináší nutnost vytvořit RVP a že je nejvyšší čas ho začít vytvářet i pro ZUŠ, mnozí mávli rukou s tím, že jde zas o nějaké novoty a „na housle se přece bude učit stále stejně“.
Vydáno: 20. 10. 2014
  • Článek
Ředitelé ZUŠ jsou často bývalí nebo i současní umělci a jsou již od raného věku pravidelně trénováni v zaměstnávání pravé hemisféry mozkové. Po této stránce tak mají nejlepší předpoklady k aplikaci leadershipu. Jak si mohu dovolit toto tvrdit?
Vydáno: 17. 06. 2014
  • Článek
Někdy se s nadsázkou říká, že slovo „ředitel“ není odvozeno od toho, že někoho „řídíte“ (to by pak muselo jít o „řiditele“ a ne o „ředitele“), ale je prý odvozeno od toho, že ředitel problémy, které ve škole přicházejí, většinou neřeší a ani nevyřeší, ale pouze je „ředí“.
Vydáno: 18. 04. 2014
  • Článek
Pochopení rozdílu mezi „principy“ a „hodnotami“, kterému jsme věnovali předchozí článek, se budeme věnovat tentokrát z trochu jiného úhlu pohledu. Existuje nějaká spojitost mezi leadershipem a ukotvením základního uměleckého vzdělávání v nabídce nejrůznějších uměleckých aktivit?
Vydáno: 21. 02. 2014
  • Článek
V říjnu 2013 se v Kutné Hoře uskutečnila již 15. řádná valná hromada AZUŠ ČR. V jejím programu se objevilo mnoho zajímavých vystupujících s aktuálními zprávami z domova i zahraničí.
Vydáno: 21. 02. 2014
  • Článek
Hudební nakladatelství Českého rozhlasu uspořádalo v listopadu 2013 v ZUŠ Taussigova v Praze 8 představení publikace pro mladé interprety - klavíristy „Před písničkou smekni II“ skladatele a renomovaného jazzového pianisty Milana Dvořáka. Bylo překvapivé, jak se z obyčejné dopolední prezentace klavírních not stalo setkání příjemných lidí, které zajímá dobrá hudba a vzájemně si fandí. U klavíristů a klavíristek z prostředí ZUŠ vskutku nečekané.
Vydáno: 21. 02. 2014
  • Článek
V minulém článku jsem popisoval, že leadership je úhel pohledu, který není postaven na nějakých pravidlech a zásadách přejemnělé nebo pokrytecké morálky a etiky. Jde o přírodní zákonitosti, které se prostě vyplácejí, ať již chceme nebo ne.
Vydáno: 20. 09. 2013