Právní předpisy významné pro práci škol a školských zařízení - Změny za období listopad 2011

Právní předpisy významné pro práci škol a školských zařízení
PaedDr.
Mikáč
poradenské služby ve školství
Sbírka zákonů

Zákon č. 331/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů
Částka:115/2011 Sb.
Datum účinnosti: 14. listopadu 2011
Doplňuje se ustanovení § 185 o možnost konání maturitní zkoušky z matematiky místo zkoušky z cizího jazyka. Zkoušku ze zkušebního předmětu podle § 78 odst. 1 písm. c) až e) koná žák poprvé nikoli v kalendářním roce 2012, ale až o rok později, v roce 2013.

Vyhláška č. 312/2011 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy č. 42/1999 Sb., o obsahu žádosti o akreditaci studijního programu
Částka: 109/2011 Sb.
Datum účinnosti: 1. prosince 2011
Doplňují se požadavky na obsah žádosti a dokladů na zabezpečení studijního programu.

V současné době jsou projednávány připomínky k návrhu novely nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech.
K 1. 1. 2012 jsou navrhovány dvě změny:

Pro pedagogické pracovníky bude platit pouze jedna stupnice platových tarifů, ta „lepší“, v příloze č. 5.

U nepedagogických pracovníků má zaměstnavatel v současné době dvojí možnost určení platového tarifu – buď podle délky započitatelné praxe, nebo zvláštním způsobem, bez ohledu na délku praxe. U pedagogických pracovníků se musí zatím vždy počítat započitatelná praxe, platí zde tzv. „věkový automat“. Návrh novely počítá s tím, že také u pedagogických pracovníků by se mohl uplatnit zvláštní způsob určení platového tarifu, tedy bez ohledu na délku praxe.
Dopad na práci škol/školských zařízení, pokud bude novela schválena:

Připravit k 1. 1. 2012 nové platové výměry pro pedagogy, kteří byli doposud platově zařazeni podle tabulky v příloze č. 6, v „horší“ tabulce, a budou přeřazeni do tabulky v příloze č. 5.

Rozhodnout, zda se bude u pedagogů určovat platový tarif i nadále podle délky praxe nebo nově zvláštním způsobem určení platového tarifu. Ministr bude školám doporučovat, aby této možnosti využívaly jen výjimečně, ty se ale budou muset řídit výší prostředků na platy, které obdrží. Zvláště na školách s nízkou naplněností může být tento zvláštní způsob východiskem z finanční nouze.

V roce 2012 zřejmě nebude nutné tento zvláštní způsob uplatnit, protože dochází k navýšení prostředků na platy. V dalších letech má ale dojít ke zmrazení růstu platu a dokonce k razantnímu snížení rozpočtu na školství.

Případná změna vnitřního platového předpisu, pokud jej má organizace vytvořen.

Kontrola zde použitých formulací, řadu z nich bude nezbytné upravit.

Prokazatelné seznámení zaměstnanců s novelami a změnou platového předpisu.

Dalším novelizovaným právním předpisem bude vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování.
Výrazně se zvyšují finanční limity, jde o reakci na zvýšení sazby DPH. Vyhláška také stanovuje, že v této ceně musejí školy kromě hlavního chodu nabízet polévku, nápoj, případně dezert.
Změny se dotknou i výživových norem, kvůli obezitě školáků už školy budou moci překročit limity ovoce a zeleniny a nedodržet limity pro množství tuků a cukrů. Účinnost novely vyhlášky se navrhuje k 1. lednu 2012.
Dopad na práci škol/školních jídelen, pokud bude novela schválena:

zpracovat novou kalkulaci cen stravování,

připravit informaci pro strávníky.

Informace MŠMT
Zdroj: www.msmt.cz
Vláda schválila 16. 11. 2011
„Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky na období 2011 – 2015“
pro oblast regionálního školství.
Porada vedení MŠMT schválila
„Program na podporu integrace romské menšiny a na podporu inkluzivních škol v roce 2012“.
Program je rozdělen na tři moduly, celkový objem finančních prostředků 126 milionů korun.
První modul:
dotační program na podporu integrace romské komunity v roce 2012 (12 milionů).
Druhý modul:
podporuje financování asistentů pedagoga (74 milionů).
Třetí modul:
rozvojový program na podporu škol, které realizují inkluzívní vzdělávání a vzdělávání dětí a žáků se znevýhodněním na rok 2012 (40 milionů).
Věstník MŠMT č. 11/2011

Informace o výběru žáků do dvojnárodnostního dvojjazyčného česko-německého studia na Gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně

Seznam učebnic a učebních textů se schvalovací doložkou pro základní vzdělávání platný ve školním roce 2011/2012 (stav ke dni 30. 9. 2011)

Informace o udělení schvalovacích doložek učebnicím a učebním textům