Aktuality - strana 196

Kateřina Vrtišková ze ZŠ Jílové u Prahy je loňskou vítězkou soutěže Global Teacher Prize o nejlepšího učitele. Součástí výhry byla stáž ve Finsku, které je známé svým skvěle fungujícím školstvím.
Vydáno: 06. 02. 2019
V posledním březnovém týdnu proběhne v České republice třetí ročník mezinárodní kampaně Global Money Week 2019 (GMW). Celosvětově se do ní letos zapojí 169 zemí. Smyslem je upozornit na nutnost výuky a osvojování si zdravých finančních návyků od útlého věku až do dospělosti. Národními organizátory této prestižní iniciativy v ČR jsou yourchance, o.p.s. a česká kancelář Evropské asociace finančního plánování (EFPA ČR). Hlavním partnerem GMW v ČR je Komerční banka. Kampaň má již tradičně podporu MŠMT, MF ČR a ČNB.
Vydáno: 06. 02. 2019
Zajímá-li vás téma dětského čtenářství, rádi vás přivítáme na některé z akcí našich CKP. Stačí si jen vybrat z naší únorové nabídky a pro jistotu se zaregistrovat na e-mailové adrese daného centra, kterou najdete na našem webu www.ctenarskekluby.cz. Účast je pro všechny zdarma a v případě zájmu proplatíme i cestovní náklady.
Vydáno: 06. 02. 2019
Vysokoškoláci hlasovali v anketě, který z českých zaměstnavatelů je nejžádanější.
Vydáno: 06. 02. 2019
Ceny pro inspirující pedagogy a průvodce vzděláváním
Jak se žije malotřídkám 2019 - 11. dubna 2019 v Praze
Vydáno: 05. 02. 2019
V minulém textu jsme se snažili upozornit na důležitost a možnosti předprostorů škol. Nyní pokročíme dále, již do samotné školní budovy, a podíváme se na její vstupy a navazující prostory chodeb či šaten.
Vydáno: 05. 02. 2019
K zápisu do prvních tříd už za pár měsíců zamíří necelých 108 tisíc předškoláků.
Vydáno: 05. 02. 2019
Publikujeme první z dvoudílného seriálu textů Oldřicha Botlíka, který se věnuje stavu výuky matematiky v českých školách. Jak se proměňuje způsob výuky a motivace žáků v důsledku rozšíření digitálních technologií a jak na to má škola zareagovat tak, aby dokázala žákům nabídnout „smysluplné úkoly, jimiž budou trénovat svůj mozek“? Hlavní myšlenky textu byly obsahem příspěvku předneseného autorem na pracovním setkání Maturita z matematiky, které dne 30. 1. 2019 uspořádala v Praze Jednota českých matematiků a fyziků.
Vydáno: 04. 02. 2019
Na druhém stupni základních škol a na středních školách možná opět budou moci začít učit i lidé, kteří nevystudovali pedagogickou fakultu. Umožnit by to měla novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou připravilo ministerstvo školství a kterou by měla brzy projednat vláda.
Vydáno: 04. 02. 2019
Koaliční strany se v lednu domluvily, že by jídlo zdarma neměly dostávat všechny děti, ale jen chudší školáci.
Vydáno: 04. 02. 2019
Česká zemědělská univerzita v Praze má svůj vlastní mokřad. I díky němu se škola umístila na 46. místě v prestižním světovém žebříčku UI Green Metric World University Rankings 2018.
Vydáno: 04. 02. 2019
Kdo jsem a kam patřím? Odpovědi na tyto otázky jsou v době politických krizí, rozdělené společnosti a na prahu nevratné klimatické změny stále složitější. O to více potřebujeme najít vlastní identitu, která nám dává pocit jistoty a bezpečí. Jak chápat sama sebe, odlišit se od ostatních a nevytvořit přitom ve společnosti hlubokou propast? Po tom bude pátrat letošní 21. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se koná od 6. do 17. března v Praze a poté v dalších 35 městech po celé České republice.
Konzervatoř a střední škola Jana Deyla
Vydáno: 01. 02. 2019
Učitelská platforma pozoruje v mediálním prostoru určitý zmatek v pojmech, který považujeme za vhodné uvést na pravou míru. K některým povoláním neodmyslitelně patří členství v profesním sdružení obvykle zvaném komora. Svou profesní komoru mají advokáti, lékaři, lékárníci, exekutoři, notáři a další.
Vydáno: 01. 02. 2019
Dne 20. března 2019 pořádá v Praze společnost Seminaria celostátní konferenci Trendy ve vyučovacích stylech učitelů, která přinese inspiraci pro zástupce základních a středních škol a jejich výukové metody. V rámci konferenčních příspěvků se objeví řada odzkoušených inovativních přístupů, které mohou bez větších investic výuku obohatit. Zároveň zvýší i prestiž celé školy a atraktivitu výuky nejen pro žáky, ale i pro samotné pedagogy. Výsledkem je pak stabilnější pedagogický sbor i lepší výsledky vzdělávání u žáků s různorodými vzdělávacími potřebami.
Vydáno: 01. 02. 2019
Od začátku února začne šest desítek škol pokusně ověřovat učební materiály na podporu rozvoje digitální gramotnosti. Do pilotáže, která potrvá do konce června 2020, se zapojily mateřské, základní i střední školy.
Vydáno: 01. 02. 2019
Útěk vzdělaných, nízké příjmy, vzdělávací ghetta. Cut-off score není jediný problém krajského školství
Vydáno: 31. 01. 2019
Republikové finále třetího ročníku Soutěž a Podnikej přivítalo v pátek 25. ledna 2019 v prostorách KPMG Česká republika 9 finalistů. Ti mezi sebou zabojovali o hodnotné ceny v čele s desetidenní obchodní cestou do Chicaga.
Vydáno: 31. 01. 2019
Výstavu Od školdozorce k inspektorovi. Historie školní inspekce otevře Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského už v pátek 1. února.